E merkure, 06.12.2023, 04:18 AM (GMT)

Shtesë » Historia

Dekoratat e Enver Hoxhës edhe në adresë të Rankoviqit

E hene, 28.02.2011, 07:24 PM


Dëshmi rrënqethëse

 

Ja lista e të dekoruarve nga Enver Hoxha! VENDIM Nr. 117, datë 5-9-1945 Mbi dhënie dekoratash DEKORATA PËR PERSONALITETE TË HUAJA Në bazë të propozimit të kryetarit të Qeverisë Demokratike dhe komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Kombëtare. Duke marrë parasysh se shumë personalitete të huaja të vendeve aleate, gjatë Luftës NÇ të popullit tonë kanë kontribuar dhe ndihmuar me të gjitha mjetet dhe për të shfaqur mirënjohjen e për ta shpërblyer e nderuar veprimtarinë e tyre në dobi të atdheut e të popullit shqiptar, Kryesia e Këshillit Antifashist Nacional-Çlirimtar Vendosi: Të dekorohen me dekoratat, personat që përmenden në listën që vijon: 1. Gjeneral Ivan Milutinoviç, me Urdhrin “Hero Kombëtar” 2. “Lolo Ribar, me Urdhrin “Hero Kombëtar” 3. Ramiz Sadiku, me Urdhrin”Hero Kombëtar” 4. Ivan Ribar, me Urdhrin e “Flamurit” 5. Eduard Kardjel, me Urdhrin e “Flamurit” 6. Bllazho Jovanoviç, me Urdhrin e “Flamurit” 7. Radovan Zogoviç, me Urdhrin e “Flamurit” 8. Dëshmori Miladin Popoviç, me Urdhrin e “Flamurit” dhe “Medaljen e Kujtimit” 9. Dushan Mugosha, me Urdhrin e “Flamurit” dhe “Medaljen e Kujtimit” 10. Gjen. Lt. Arso Jovanoviç, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I. 11. Aleksandër Rankoviç, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I. 12. Milovan Gjilas, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I 13.Gjen. Lt. Peko Dapçeviç, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I 14. Brigadier E. F. Davies, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I 15. “T. Churchill, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I 16.Kolonel Velimir Stoiniç, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I 17.Lt. Kolonel C. A. S. Palmer, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I 18.Major Ivanov Konstantin, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I 19.Kapiten Thomas Stefan, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. I 20. Gjen.maj. Svetkozar Vukmanoviç, urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II dhe Medaljen e “Kujtimit” 21.Gjen. Terziç Velimir, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II 22. Kolonel Vojo Todoroviç me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II, me urdhrin e “Trimërisë” dhe “Medaljen e Kujtimit” 23. Fadil Hoxha, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II, dhe Med. e “Kujtimit” 24. Kiler Peter, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II 25. Obrat Cicmil, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II 26. N/kol. Mijat Vuletiç, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II 27. Major Savo Stonoju, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II 28. “H. W. Tilman, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II 29. G. W. Seymour, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II, 30. “Ë. V. G. Smith, me urdhrin “Ylli Parti.”,kl. II 31. “J. K. H. Shaw, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II, 32. “M. J. Thornton, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II, 33. “V. Robinson, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II, 34. “E. Nordthrop, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II, 35. Kapiten J. M. Lyon, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II, 36. Toger Tjurin Vladimir, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II, 37. “John O’Keefe, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. II, 38. Major Tomishek Teodor, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. III, 39. “Viktor Kobol, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. III, 40. Kapiten Niazi Dizdareviç, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. III, 41. Toger Nick Cooky, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. III, 42. Kaporal George Routsis, me urdhrin “Ylli Partizan”, kl. III, 43. Kapiten G. S. Duffy, me urdhrin e “Trimërisë”. 44. Bije Vokshi, me urdhrin e “Trimërisë” 45. Hajdar Dusha, me urdhrin e “Trimërisë” 46. Emin Duraku, me urdhrin e “Trimërisë” 47. Xhevdet Doda, me urdhrin e “Trimërisë” 48. Vaso Strugari, me urdhrin e “Trimërisë” 49. Michel Popoviç, me urdhrin e “Trimërisë” 50. Xhafer Vokshi, me Medaljen e “Kujtimit” 51. Elhami Numani, me Medaljen e “Kujtimit” 52. Xhavid Numani, me Medaljen e “Kujtimit” 53. Safete Numani, me Medaljen e “Kujtimit” 54. Ymer Pula, me Medaljen e “Kujtimit” 55. Mehmet Hoxha, me Medaljen e “Kujtimit”. Ky vendim hyn në fuqi menjëherë. Për Kryesinë e Këshillit Antifashist N. Çl SEKRETARI: KRYETARI: Koço Tashko d.v. Dr. Omer Nishani d.v Tiranë, më 5-9-1945.

 (Vota: 16 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora