E hene, 15.04.2024, 07:46 AM (GMT+1)

Faleminderit

Albert Shala: Dëshmori i Kombit Zef Rrok Gjokaj

E diele, 16.05.2010, 10:01 PM


Dëshmori i Kombit Zef Rrok Gjokaj

 

Nga Albert Shala, Gjakovë

 

Familja atdhetare Gjokaj nga Dashinoci i Deqanit ia dha kombit dy deshmore  Tome dhe Zef Gjokajn dhe kater luftetare.Deshmori i kombit Zef Gjokaj eshte lindur me 9 gusht 1980 ne fashtin Dashinoc te Deqanit.Ai ishte femija i dymbedhjete me rradhe.Zefi ishte maturant dhe  i pamartuar. Zefi se bashku me vella Tomen me vullnet te madh iu bashkangjiten Ushtrise Clirimtare te Kosoves per ti dal zot atdheut te rrezikuar nga barbaret serb. Ai inkuadrohet si ushtar ne Kompanin e Dyte te Batalionit te Pare te Brigades 131 ''Jusuf Gervalla''me lokacion ne Ratish te Poshtme me komandant Gani Ukajn. Zefi ishte djale i papritushem trim dhe detyrat i kryente me perpikeri te larte.Ai mori pjese ne shume vende ne luftime si ne Dashinoc,Pozhar,Ratish,etj.Ai ishte njeri i sakrifices per komb.Ashtu sic jane te gjithe atdhetaret e vertet.Zefi u vra nga forcat pushtuese serbe ne vijen e frontit,pikerisht ne fshatin e tij te lindjes Dashinoc me 9 janar 1999 sbashku me deshmorin Cel Ukajn.Ne diten kritike,UCK-ja kishte vendosur piken mbrojtese ne udhekryqin Dashinoc-Ratish e Eperme,me crast forcat serbe tinezisht shfrytezuan rastin e kalimit te autoblindes se Nderkombtareve me ngjyre portokalli dhe shkojn drejt pozicioneve te UCK-se. Forcat Clirimtare me te verejtur automjetet serbe gjujane ne drejtim te tyre dhe pas nje perleshje te afert vritet Zef Gjokaj dhe Cele Ukaj.Trupat e tyre merren nga forcat serbe dhe dergohen ne morgun e e Pejes,ku me ndermjetesimin e OSBE-se familja Gjokaj arrin ta marre trupin e Zefit dhe e varros me nderime ushtarake ne varrezat familjare ne fshatin Bradhaniq te Gjakoves.

Vepra dhe jeta e deshmorit Zef Gjokaj drite past ne zemrat e shqiptareve.

Lavdi e perjetshme deshmorit Zef Gjokaj..

 (Vota: 10 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora