E enjte, 18.04.2024, 06:33 PM (GMT+1)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Shkupi p?rpara ''t?rmetit'' t? protestave shqiptare

E merkure, 28.04.2010, 10:00 PM


SHKUPI PËRPARA “TËRMETIT” TË PROTESTAVE SHQIPTARE

 

Nga Kalosh Çeliku

 

Nj?zet? vjet me radh? shqiptar?t e IRJ të Maqedonisë t? drejtat e tyre kombëtare i k?rkojn? me an? t? protestave n? rrug?. Kohën e fundit, edhe n? male. P?rs?ri, mbet?n me gishta n? goj?: pa gjuh?, pa flamur komb?tar, pa barazi t? plot? komb?tare. Partit? politike shqiptare, pas “fitoreve” t? zgjedhjeve parlamentare, vite me radh? hynin e dilnin n? Qeveri si argat?. N? fund, p?rs?ri vendos?n t? drejtat e shqiptarëve t’i k?rkojn? n? rrug? si lyp?s te Ura e Gurit. E kur ?sht? n? pyetje rruga, populli shqiptar edhe ashtu ?sht? i papun?, n? rrug?. Problem k?t? popull ?sht? ta fusish n?p?r institucione, se sa p?r n? rrug? e ke shum? leht? ta nxjerrësh edhe vet?m me nj? thirrje, gjith? jet?n e kan? dalldisur partit? tona politike “demokratike”.

         Shqiptar?ve po u p?rs?riten provokimet: rasti i Bit-Pazarit, afera e arm?ve, rasti i Ladorishtit, rasti i Sopotit, rasti i Brodecit... Qofshin k?to nga Qeveria, qofshin nga opozita. Pse, t? mos e themi haptas edhe nga sh?rbimet e ndryshme t? fshehta informative e t? spiunazhit, q? n? IRJ të Maqedonisë veprojn? si n? bahçe t? Bab?s. Edhe at?, gjat? ndryshimeve demokratike dhan? viktima t? pafajshme. Shqiptar?t, sipas mendimit tim nuk kan? m? nevoj? t? japin viktima, po tru dhe hapa demokratik n? fush?n politike brenda institucioneve t? shtetit.

         Hoxha e thirr? xhematin p?r ta falur “xhuman?” n? sheshin e Shkupit, te vendi i ish Burmali Xhamis?. E nxjerr? nga sht?pia e shenjt? e Zotit - xhamia, n? rrug?. O Imzot, sa hije do t’i kishte sikur ta thirrte t’i luteshin Allahut p?r shkolla shqipe! Shoqatat joqeveritare, menj?her? pas tyre tri dit?, e thirrën popullin p?r t? shprehur pak?naq?sit? e shqiptar?ve n? rrug? me mjete demokratike.

         E çuditshme, po deri kur populli shqiptar? do t’i k?rkojë t? drejtat e tia komb?tare n? rrug? dhe n?p?r male?! Vite me radh? jashta institucioneve. Edhe at?, me rreziqe dhe viktima t? pafajshme. Megjithat?, ?sht? koha populli shqiptar? t? vet?dij?sohet nj?her? e p?rgjithmon? n? jet? p?r krijimin e shtetit etnik shqiptar. Mjaft? m?, aspiratat e tij dhe t? drejtat komb?tare i k?rkoi n? rrug? me vite! Edhe k?saj radhe ka shenja se, ne shqiptar?ve p?rpiqen t? na e l?n? fajin, kopilin pas dere.

         Frik? kam se, k?t? popull p?rs?ri do ta keqp?rdorin n?p?rmes t? partizan?ve t? tyre t? strehuar n?p?r parti politike, individ? t? pap?rgjegjsh?m q? do t’i ngjyrosin me flamuj partiak edhe protestat e shoqateve joqeveritare. Ose, do t’i fusin “aktivist?t” e tyre dit?n e protestave p?r t’u dh?n? nj? karakter tjet?r politik. Organizator?t e protestave duhet t? jen? t? p?rgaditur mir? dhe syçel? n? k?to t? papritura q? mund t’u kurdisen n? rrug?. Shkaku se: ne shqiptar?ve po na p?rs?ritet historia dhe gabimet. Dhe, ?sht? koha q? t? m?sojm? nga ato gabime e ajo histori e hidhur nëp?r shekuj. E, sa do t’ia arrim? q?llimit, duhet t? presim t? flas koha nj? dit?.

          Shkupi si “kryeqytet” i shqiptar?ve gjat? historis? ka pasur shum? t?rmete: natyrore, luftarake, kryngritje e protesta demokratike p?r liri t? plot? komb?tare. E ka sulmuar Natyra e kan? sulmuar okupator?t. Edhe n? k?t? koh?, e sulmon Natyra, e sulmojn? okupator?t. Kurr?sesi, kjo metropol? bot?rore nuk mund t? ngre krye nga Natyra dhe okupator?t. T?rmeti çdo nj?qind vjet e rrafshon me tok?. E ngrisin p?rs?ri m? k?mb? njer?zit. Partit? politike p?rs?ri e sulmojn? n? zem?r me nd?rtime jo funksionale: p?rmendore e nd?rtesa q? mbijn? si k?purdhat pas shiut. E ngulfasin, ia z?n? frym?n p?r q?llimet e tyre t? ngushta individuale e propagandistike të partive të tyre politike. Edhe nj? gj? mos ta harrojm? si realitet: Shkupi nga t? gjitha an?t ?sht? i rrethuar me fshatra shqiptar?. Është qyteti i tretë me më shumë shqiptarë, pas Tiranës dhe Prishtinës. Përpara Luftës së Kosovës (1999), ka qenë i dyti pas Tiranës.

        P?rs?ri, Shkupin edhe nj?her? do ta “dridhin” protestat demokratike t? shqiptar?ve. Thash?: E kan? “dridhur” nj?zet vjet me radh? edhe at?, matan? Ur?s s? Gurit, Vardarit. E mbaj mend mu si sot, menj?her? pas ndryshimeve demokratike, kur Shkupin nga t? kat?r an?t me k?ng? shqiptare, flamuj komb?tar?, pankarta n? duar e k?sula t? bardha n? kok?, e “pushtuan” shqiptar?t. Sheshi “Makedonija” nuk i nxente shqiptar?t. Nuk mbaj mend q? at?her?, n? at? koh? shqiptar?t t? ken? bërë ndonj? protest? kaq masive n? rrug?. Protesta n? rrug? kemi pasur edhe m? von? t? organizuara nga partit? politike shqiptare, po kurr? jo t? atij niveli masovik e madh?shtor. Shkaku se: sot shqiptar?t jan? t? p?rçar? n?p?r parti politike. Secili i sheh interesat e veta individuale e partiake e shum? pak interesat e popullit. Askund si te ne n? bot?, nuk i ka futur hund?t kaq shum? politika: n? ushtri, polici, n? gjykat?, arsim, kultur?, institucione fetare. Vet?m, u hidhni nj? sy shkollave tona shqipe dhe universiteteve shtet?ror e privat: ne kemi unione t? nx?n?sve n? baza partiake edhe n?p?r shkolla fillore. Shoqata joqeveritare t? grave e burrave fundekrye nën sjetullat e partive politike. E kemi ngulfatur rinin? me politik? ditore t? partive tona politike. E sa di un?, historikisht n?p?r bot?, revolucionet i kan? bër? nx?n?sit dhe student?t. Ndryshimet demokratike poashtu i ka b?r? ajo rini revolucinare. E jo “demokrat?t” e sotsh?m, komunist? t? djesh?m q? vite me radhë u jan? ngat?rruar n?p?r k?mb? partive tona politike shqiptare.

         N? rregull: haj t’u besojm? k?tyre hapave demokratik, protestave n? rrug?. Po, deri m? tani nuk kan? b?r? pun? t? hajr?t. E si t‘u besojm?, kur ende e kemi samarin mbi shpin?. Fatkeqsisht, m? vjen keq, po do ta them publikisht: shoqatave joqeveritare u mungon truri profetik. Dhasht? Zoti t? jem un? gabim, e ata n? t? drejt?. Po, v?shtir? e ka ky tru “budalla” t? pjell? nj? viç t? pal?pi n? Livadh. Protestat e kan? q?llimin t’ia b?jn? me dije bot?s demokratike q?llimet e parealizuara t? nj? populli. Bota, veç m? i di q?llimet dhe aspiratat e popullit shqiptarë. At?her?, ende do ta provokojm? këtë popull e nxjerrim nga rruga e Zotit p?r Bashkim Kombëtarë duke e futur nëpër qorrsokaqe?! Jo! Rruga e vetme e popullit shqiptar?, ?sht? rruga p?r n? Baba Tomorr. Vend i Per?ndive. Tyrbja, ku pihet vera. Pasmesnate, ku shkruhet poezia. Dhe, b?het dashuri…

         Dhe, ja pse kam frik? se edhe k?saj radhe do t? jemi t? manipuluar nga “misionar?” t? partive politike. N? mos i kan? shti ende partizan?t e tyre n?p?r radh?t tona, do t’i shtin? nesër, ose dit?n e protestave. Dhasht? Zoti, nuk na dalin nga kontrolli edhe k?saj radhe n? rrug?. Nuk ?sht? pun? e leht? dhe pap?rgjegj?si nj? mas? kaq t? madhe njerëzish ta nxjerrësh n? rrug?. E kemi ende t? fresk?t protest?n e “Vet?vendosja” n?, Prishtin?. Gjyqin q? e pret organizatorin e atyre protestave. Prandaj, o burra edhe nj?heher? b?j thirrje: Larg duart e partive politike nga k?to protesta të shoqatave joqeveritare! E them k?t? se: kam frik? se partit? tona politike edhe k?saj radhe k?tyre protestave t? qeta do t’u japin flamujt dhe ngjyrat e tyre partiake. Veç m?, i kan? paralajm?ruar orekset e pangopura politike me “p?rkrahjen” publike t? k?tyre protestave n? mjetet e informacionit.

        Zoti i shp?toft? edhe k?saj radhe shqiptar?t! Amen...(Vota: 23 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora