E merkure, 22.05.2024, 04:34 PM (GMT+1)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Shkupin nga qeverit? ''demokratike'' do ta shp?toj? natyra

E marte, 26.01.2010, 10:59 PM


SHKUPIN NGA QEVERIT?  “DEMOKRATIKE” DO TA SHP?TOJ? NATYRA

Nga Kalosh Çeliku

Shkupin, k?t? metropol? bot?rore, historikisht her? pas here çdo nj?qind vjet nga Qeverit? “demokratike” e ka shp?tuar Natyra. Hoxhallar?t dhe prift?rinjt do t? thon?: Zoti. Nuk ka r?nd?si kjo n? k?to momente historike, kur ky qyetet e ka m?  v?shtir? t? l?shoj? shtat ashtu siç i ka hije nj? qyteti brigjeve t?  Vardarit. Qyteti si qytet, pesqind vjet ka qen? n?n sundimin e turqve. Disa dit? e kan? çliruar edhe shqiptar?t. Koh?n e fundit ?sht? n?n sundimin dhe “lul?zimin” e sllav?ve.
        Nuk ka kjo r?nd?si n? k?t? shkrim t? vonuar pas kaq viteve. E r?nd?sishme ?sht? se si: Qeverit? “demokratike”, Partit? politke, vite me radh? k?tij qyeti ia kan? z?n? frym?n. Shkupi me v?shtir?si ka marr? frym? edhe: n? koh?n e Turqis?, n? koh?n e Serbis?, n? koh?n e Italis?, n? koh?n e Bullgaris?. Edhe n? koh?n e Jugosllavis?. Nuk ?sht? problemi: te gishtat, k?mb?t, duart, koka... po e sulmojn? n? zem?r.
        Popuj intersant p?r studim shkencor jetojn? n? k?t? qytet, q? edhe sot e k?saj dite nuk mbushen mend. P?rdit?, p?rnat? v?rejtjen na e t?rheq Natyra. Zoti. Edhe shenja na d?rgojn? p?rmes t? gjall?ve e t? vdekurve. P?rs?ri, ne nuk i shohim, nuk i d?gjojm? ato shenja, ato z?ra. E vazhdojm? me ton?n, luftojm? kund?r ligjeve t? Natyr?s... Zotit... Fatkeqsia m? e madhe ?sht? se: me k?t? problem shoq?ror nuk merret edhe shkrimtari dhe analisti m? “i madh” politik sllavo - shqiptar. Nat?dit? merret me kryetarin dhe ministrat dhe zv. ministrat e partis? shqiptare n? pushtet dhe kryetarin e partis? shqiptare n? opozit?. E n? an?n tjet?r, Shkupi po ngulfatet edhe nga shkrimtar?t e “m?dhenj e analist?t politik”, q? i kemi me kamiona. Ende edhe pas nj?zet? vjet?ve ndryshime demokratike, shqiptar?t merren me t? drejtat komb?tare: flamurin kuqezi, gjuh?n shqipe, shkolla shqipe, programe shkollore, tekste shkollore... Lektura shkollore... Gjuh?n maqedone...
        Vet?m i hidhni nj? sy Shkupit n? ato koh?ra t? shkuara, dhe i hidhni tashti n? k?t? koh? “demokratike”! Sheshi i Shkupit, fatkeq?sisht p?rdit? e m? shum? po ngulfatet nga betoni, nuk merr frym? nga nd?rtesat q? lindin si k?rpudhat pas shiut pa shije ball? p?r ball? mes b?rllokut. Skulpturat pa vlera artistike se si k?rcejn? nga k?mb?t e Ur?s Gurit me byth?t n? hava e kok?n n? uj?, n? Vardar. E n? breg, p?rball? tyre n? kirilic? shkruan: Zabraneto kapenje (ndalohet larja). P?rmendoret antike m? k?mb? e kuaj t? gozhduar n? at? pak hapsir? krah p?r krahu n? Shesh, gati t’i k?rcejn? nj?ra - tjetr?s n? shpin?. Edhe: askush nuk e ngre z?rin p?r k?t? beton q? hudhet me kamoina pa m?shir? n? Sheshin e Shkupit, brigjeve t? Vardarit. Mure betoni dhe skulptura gjoja antike pa kok?, p?rdit? e rrokin p?r fyti Shkupin. Drunjt? priten, zhduken parqet e gjelb?rta q? Shkupit ia fali Natyra. Kalaja vazhdon t? g?rmohet, rr?nohet n? themele me pretendime p?r t? nxjerr? n? sip?rfaqe kisha ortodokse e gjurm? t? paraardhs?ve sllavomaqedon? antik.
         P?rm?keq, t? gjith? heshtin: mjetet e informacionit. Partit? “demokratike” politike. Edhe njer?zit e k?tij shteti n? barkun e Evrop?s, q? k?to dit? pritet bashk? me grek?t t’i v?m? em?r n? Kish?. Kryqit t? madh n? Vodno, q? nat?n na e ndriçon Shkupin t’i dalim zot si shqiptar?. Krah p?r krahu me “v?llez?rit” t? shkojm? n? Evrop?. Dallimi nga e djeshmja: protestojn? edhe m? shum? n? rrug?, ta rrokin p?r fyti, t’ia z?n? frym?n qytetit: nj?ra pal?, sllavomaqedone k?rkon t? nd?rtoj? kish? ortodokse! Tjetra pal?, shqiptare: xhami myslimane (pse jo, xhami shqiptare, pyes un?). E Shkupi prej dy babash, siç thot? populli, vazhdon t? mbetet pa k?sul?. Edhe ashtu, me dy mushk?ri t? p?rgjysmuara e s?mura n?p?r shekuj, t? ndara nga Vardari natyror mezi merr frym?, e pret t? nes?rmen k?mb?kryq n?n kala para k?mb?ve t? Sk?nderbeut me shpat?n n? brez e dor?n e ngritur lart? p?rpara “Ilindenit”. Q?, u thot? shqip?tar?ve: ndaluni, o burra! Nes?r do ta kalojm? Ur?n e Gurit, do t? dalim matan? Vardarit si shqiptar?. Krah p?r krahu t’i b?jm? roje Shkupit me v?llain tim, Aleksandrin e Madh t? Maqedonis?. Kuajt ton? t? luft?s t’i b?jm? kok? m? kok? edhe n? k?t? betej? p?r liri.
         P?rdit? e m? shum? n? t? dy an?t, nd?rtohet me t? madhe: nd?rtesa, skulptura antike pa kok? vend e pa vend. N? an?n shqiptare hidhet edhe m? shum? beton: Teat?r maqedon, Filarmoni maqedone, nd?rtesa maqedone pa shije q? ua z?n? syt?, fytyr?n e frym?n atyre t? m?p?rpashmeve q? u p?rballuan viteve e luftrave, nuk i rr?zoi n? tok? as edhe t?rmeti katastrofal. E kan? rrethuar, ngushtuar Sk?nderbeun me kal? n? disa p?ll?mb? vend n? Bit – Pazar nga t? kat?r an?t me kisha e xhamia. I uzurpojn? sheshet e k?saj ane shqiptare, parqet, rrug?t, drunjt? q? i presin me rr?nj?, gjelb?rimin q? i kishte hije brez pas brezi k?tij Qyteti. Dor?n n? zem?r, dit?nat? me hove nd?rtimi shum? m? t? madha nga ana shqiptare. Nd?rtesa ia z? diellin nd?rtes?s. Fytyr? m? fytyr?. Der? m? der?. Parqet e bukur me karrike dhe drunjt? p?rreth Vardarit, q? i nd?rtoi me shum? mund e para sistemi komunist, i g?lltiti brenda nat?s si kuçed?r “demokracia”. T? nes?rmen, n? vend t? tyre shp?rthen si pyll me lisa n? pranver? betoni n? t? dy an?t e sheshit t? qytetit. Banor?t e vdekur brenda nat?s m? k?mb? e me kuaj shale ua z?n? vendin atyre t? gjall?ve. Dita – dit?s t? gjall?t i p?rz?n? me dhun? n? Qytetin e varrezave, n? periferi t? qytetit. Shkupi, p?rçudi  p?rs?ri e mban veten gjall?, nuk jep shpirt. E g?dhi, p?rs?ri t? nes?rmen me Qeveri “demokratike”, q? e mbulon me beton e nd?rtesa q? lindin p?rdit? si k?rpudhat pas shiut. Kontinier? me b?rllok mbi shpin?. E nj? armat? t? lyps?ve n? Çarshin? e Vjet?r, te Ura e Gurit...
         Shkupi mezi po merr frym? n? ”demokraci” mes kishave ortodokse e xhamiave myslimane. E un? pres n? Shkup: xhami shqiptare. Edhe k?saj radhe, siç duket Shkupin nuk do ta shp?tojn? Qeverit? “demokratike”, po Natyra...


(Vota: 19 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora