E hene, 15.04.2024, 07:14 AM (GMT+1)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Trusakat?t edhe flamurit kuqezi ia nd?rruan ngjyrat

E marte, 01.12.2009, 09:17 PM


TRUSAKAT?T EDHE FLAMURIT KUQEZI
              IA ND?RRUAN NGJYRAT

Nga Kalosh Çeliku

         E pabesueshme, ??! Edhe un? e kam v?shtir? t’u besoj syve q? at? dit? e pash n? ekran t? TVM, Programi n? gjuh?n shqipe: Lajme. P?rm?keq, Dit?n e flamurit – 28 N?ntori: Flamuri shqiptar i ngjyrosur me  ngjyr? t? gjelb?r?! Edhe nj? her? them: e pabesueshme?! E them k?t? se: po t? ndodhte nj? “gabim” i k?till? n? koh?n e komunizmit ( gjoja se teknik ), p?rgjegj?si i k?tij emisioni fluturonte nga puna, jo nga dera por nga dritarja. Dhe, jo vet?m kaq: nga puna fluturonte edhe redaktori p?rgjegj?s, e gjith? redaksia. Po, ja q? n? k?to koh?ra “demokratike” p?r k?si gabimesh t? pafalshme, jo vet?m q? nuk jepet p?rgjegj?si, po edhe shp?rblehehesh me poste m? t? larta dhe mjete materiale p?r “flijime artistike”.
         E tmerrshme! Edhe nga kush, nga partit? tona politike shqiptare.  Vite me radh? u themi: mos d?rgoni n? em?r t? popullit trusakat? n? institucionet shtet?rore t? ulen n? tavolin? ball? p?r ball? me sllavomaqedon?t! E ata, sikur p?r inat? na i mbush?n instuticionet shtet?rore me injorant? shqiptar. E shkat?rruan arsimin dhe kultur?n shqiptare. Nuk lan? rrugaç e t? paditur pa futur n?p?r instucione shtet?rore. Edhe hoxhallar?t filluan t? mos e kryejn? m? dhe t? harrojn? profesionin e tyre t? shenjt? dhe human. Edhe ata iu sul?n institucioneve shtetor?re t? vendosin p?r arsimin e kultur?n shqiptare !!!
         Dhe, t? nes?rmen i sheh qaraman, kuku b?jn? si qyqe n?p?r tribuna e mediume: nuk kemi arsim, nuk kemi tekste shkollore, nuk kemi lektyra shkollore, nuk kemi kultur? shqiptare. Nuk kemi libra shkollor...
         Trusakat?t, m? n? fund publikisht na i nd?rrruan edhe  ngjyrat e flamurit komb?tar  n? TVM. Po, deri kur do t’i durojm? k?ta trusakat? me brek?t n?p?r k?mb? t? na prin? p?r liri?!... N?p?rk?mbin n?p?r manifestime partiake flamurin komb?tar. Nat? e dit? t? na shesin demagogji, b?jn? thirrje publike: nxirreni flamurin komb?tar n? dritare, n? pem?t e oborreve t? sht?pive! Ejani t? gjith? te Sheshi “Sk?nderbeu” t? festojm?, heqim valle! K?ng? t? k?ndojm? p?r flamurin kuqezi! Mir? them un?: po ne, flamurin komb?tar n?p?r sht?pi, plepa dhe n?p?r male e kemi ngritur edhe n? koh? m? t? v?shtira, n? koh?n e komunizmit. P?rpara syve t? polic?ve sllav? me arm? n? dor?. Askush nuk na ka penguar n? sht?pi, n?p?r oda ta ngrejm? flamurin komb?tar, mes maleve n?p?r katunde. Problemi ka qen? si ta zbresim t? valoj? siç i ka hije n?p?r qytete. Institucione shtet?rore. Edhe zyrtarisht t? valoj? lirsh?m n? dit? feste. Flamuri ?sht? simbol komb?tar i shtetit. Nuk ?sht? leck?, q? kujt t’i teket ta v? ku t? doj? si “veteran” lufte. P?rm?keq, t? çirret e p?rjaget me çifteli p?rpara k?mb?ve t? kalit t? Sk?nderbeut. Ose, t? fotografohet para kamerave televizive si “patriot” kuqezi. Shkurt, t? manifestoj? p?rpara popullit propagand? patriotike t? partive politke.
        Kulminacioni i marris?: E ti gjat? rrug?s p?r t? ardh? deri te Sheshi “Sk?nderbeu”, m? kot i hap syt? n?p?r shtylla, askund nuk e sheh flamurin komb?tar. Shtyllat e rrug?ve pa zbukurime si n? dit? feste. Xhamit? si gjithmon? me flamuj t? huaj n? minare...
       E p?r çudi, Sk?nderbeu hipur n? kal? me dor?n e ngritur lart?: ndaluni burra, k?tu ?sht? kufiri, nuk e nxjerr shpat?n nga brezi. Hesht. Thot? n? vete: Matan? Ur?s s? Gurit valon flamuri i “v?llez?rve”. Edhe p?r at? flamur shqiptar?t kan? derdh gjak n? Kuvend gjat? ndryshimeve “demokratike”. ~sht? edhe i yni, shqiptar?ve. Patjet?r, duhet t’i dalim zot n?p?r beteja. I duron gjith? k?to pordh? e piskama patriotike para k?mb?ve t? kalit t? tij n? Bit – Pazar. K?ng? e valle p?r flamurin komb?tar. Flamur, q? ende nuk valon lirsh?m n?p?r qytete shqiptare. Institucione shtet?rore. Libra t? k?ndimit. Minare t? xhamive...
        Nata ?sht? e gjat? n? Bit - Pazar. K?ng?t dhe vallet zgjasin deri n? agim. Hoxha edhe ai th?rret n? minare. Zoti e b?ft? p?r haj?r! E b?m? nj? nat? Shqip?ri Etnike me çifteli. T? nes?rmen, p?rs?ri kthehemi n?p?r sht?pit?, q? mezi e mbajn? nj?ra – tjetr?n t? mos rr?zohen n? tok?. Çajtoret me tym duhani - mjegull. Kok? m? kok? b?jm? politik?. P?rgaditemi p?r vitin tjet?r heroik, p?rs?ri ta festojm? me k?ng? e valle Dit?n e flamurit, ta nxjerrim n? dritaret e sht?pive, maj? plepave n?p?r oborre.
         Edhe vitin q? vjen f?mij?t tan? t’i l?m? pa libra n? klas?. Shkollat pa çati t’i presin dimrat. Popullin pa buk? n? sht?pi.
        Rroft? 28 N?ntori - Dita e flamurit komb?tar!... Rrofshin Partit? tona politike shqiptare!...


(Vota: 15 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora