E hene, 15.04.2024, 08:06 AM (GMT+1)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Populli e thot?: nuk b?het si them un?

E diele, 31.01.2010, 10:59 PM


KALOSH ÇELIKU

POPULLI E THOT?: NUK B?HET

                 SI THEM UN?

         E v?rtet?, nuk e luan as topi. E  thot? populli: nuk b?het si them un?. Nuk e them un?, autori i k?tyre rreshtave. Edhe at?, secilin q? e takon n? rrug? dhe e pyet: Çka do t? b?het me ne shqiptar?t?! Aty p?r aty t? p?rgjigjet: nuk b?het si them un?. E populli shqiptar historikisht ka qen? popull luft?tar, i bes?s dhe i paq?s. Edhe shkrimtar. Kurr?n e kurr?s nuk ka qen? popull pushtues. Fatmir?sisht, populli yn? ka plot th?nje t? k?tilla antologjike. E ka edhe nj? th?nie, q? nuk e ka shoqen n? Let?rsin? popullore: si t? kruan dora jote, nuk t? kruan dora e tjetrit.

         E tjet?r pun? ?sht? ajo se, ne i kemi besuar t? na kruaj dora e huaj, tjetrit. P?rm?keq, edhe i besojm? edhe sot e k?saj dite. Nuk e di, prej nga gjith? ai besim, kur ne si shqiptar?, v?shtir? i besojm? edhe k?mish?s son? t? veshur n? trup, fisit, gjakut. Megjithat?, vazhdon t? na kruaj dora e huaj me vite. Arsye kjo, q? edhe i kemi pun?t, p?rs?ri siç thot? populli: lesheli deri n? k?t? derexhe. Muhamedi a. s. do t? thoshte ndryshe: pa vatan nuk ka iman. Dhasht? Zoti, edhe k?saj radhe nuk mendoni p?r sht?pia dhe gra n?p?r L?m?. Pejgameri yn? i fundit, gra dhe sht?pia ka pasur  sa t’ia doj? qejfi. Tjet?r problem ka pasur ai burr? mejdani.

         Po, çfar? populli qenka ky populli yn?, q? ende ?sht? gjall? n?p?r shekuj, popull antologjik?! Dhe, p?r çudi, si ?sht? e mundur nj? popull si ky kaq trim e fisnik, t? jet? edhe sot e k?saj dite i coptuar n?p?r histori edhe n? rob?ri?! E çuditshme, ?? Un? nuk e kam t? qart?. E ju?! V?rtet?, nuk di ku ta hudh fajin e ku gurin matan? kodr?s n? l?ndin?. Popullit shqiptar, jo se jo. E ka dh?n? provimin n?p?r shekuj, n? luft? her? me Kral e her? me Mbret. At?her??! Dihet, edhe nj? her? do ta p?rs?ris nj? th?nie t? t’im Ati: k?t? popull, gjithmon? e kan? shitur njer?zit e “ditur” dhe hoxhallar?t. P?rs?ri do t? vij koha, q? k?t? popull ta shesin: njer?zit e “ditur” dhe hoxhallar?t.

        Populli im trim dhe i bes?s, q? nuk e di ende kush t? ka hipur n? shpin?. E n? shpin? t? ka hipur armiku shekullor, “v?llai” yt, halldupi. E ti p?rpiqesh ta vazhdosh rrug?n dhiareve me gjith? k?t? barr? mbi samar?. Prandaj, edhe rrug?s t? mirren, ngat?rrohen k?mb?t. Mezi e kalon ur?n matan? Lumit. Rr?zohesh.  Ngritesh me gjith? barr? n? shpin? p?r ta vazhduar rrug?n p?r n? Baba Tomor.

        O Imzot! ~sht? koha ta hudhish barr?n nga shpina. Edhe samarin. Ose, p?rpiqu k?t? samar? t’ia v?sh n? shpin? “v?llait” t? Njerk?s, le t? shohi sa ?sht? i r?nd? n?p?r shekuj. Edha barr?n, ngarkoja mbi shpin?! Po. Po, edhe barr?n me gjith? samar? se, ky “v?llai’ yt, gjith? jet?n barr?n ta ka ngarkuar ty mbi samar?. O, burr?! Hidhe samarin me gjith? barr? n? lum?! Edhe nj? her? e p?rs?ris: ~sht? koha t? shp?tosh nga samari. Dhe, barra q? ta kan? ngarkuar t? huajt me shekuj mbi shpin?.

        Im At k?t? e thoshte pran? oxhakut, zjarrit t? ndezur me flak? n? Katund dhe ma p?rcillte mua si pasardh?s i brezit n? k?t? sht?pi, Dit?s s? nes?rme. Pa e ditur, edhe pse mua ma kishte l?n? emrin e kaçakut t? maleve: Kalosh Zajazit. Burrit t? pushk?s e bes?s, q? kishte luftuar krah p?r krahu me Bajram Currin edhe n? Kosov? edhe n? Shqip?ri p?r Atdhe. N? bised? e sip?r nj? dit? i erdhi te hunda, edhe m? tha plot inat?: gjat? koh? prita kot, nuk u b?re trim si Kalosh Zajazi, kaçaku i maleve, po u b?re shkrimtar. P?rm?tep?r, nuk e shkrepe as edhe nj? fishek nga pusia. Un? vet?m buz?qesha. Shkaku, nuk guxoja t’ia kthej fjal?n tim Ati. Edhe pse kisha t? drejt? se nj? dit?, at? qe e b?ri Kalosh Zajazi me pushk? p?r Atdheun, un?  do ta b?j t? nes?rmen me pen? n? let?rsi.

        Vite m? von? u binda: erdhi koha, q? k?t? popull p?rs?ri ta shesin njer?zit e “ditur” dhe hoxhallar?t. Edhe e shitnin shum? lir?: p?r nj? post n? Qeveri, p?r nj? tender n? biznis, p?r nj? an?tar komisioni n? Akademin? e Shkencave, p?r nj? an?tar komisioni n? ministri, p?r nj? banes? luksoze, p?r nj? vend pune n? kabinet...

         Dhe, tek tashti e kuptoj pse im At thoshte: p?r pleshtin e djeg jorganin. Dor?n n? zem?r, im At kishte t? drejt?. P?rderisa ne shqiptar?t, p?r pleshtin nuk e djegim jorganin, ende do t? na shesin trusakat?t toptan te “v?llez?rit” e Njerk?s. Gjith? jet?n do t? punojm? argat? n? arat tona pjellore t? trash?guara brez pas brezi. Nata do t? na z? n? fush? me veg?la pune. E dita mbi varre, qaf? p?r qafe me t? vdekurit. Ende pa lind dielli me hebe n? krah, n? mes t? fush?s. Far?n ta hedhim mes atyre ugareve me sorrat mbi kok? te Dardha Gorrice, q? t? kemi bereqet p?r Dim?r.

         Politikan?t tan?, fatkeq?sisht ende: p?r pleshtin, nuk e kan? djegur jorganin. Realiteti yn?, q? nuk na han? pleshtat, po na han? morrat. Megjithat?, populli e ka nj? forc? natyrore. Edhe at?, patjet?r duhet ta p?rdor? gjat? zgjedhjeve t? ardhshme demokratike. Nuk duhet t’ua jap m? vot?n e shenjt? partive politike, q? vite me radh? e shesin “toptan” n? Qeveri. Edhe at?, shum? lir?: nj? torb? taxhi.

         Vite e vite ?sht? dashur t? kalojn? dhe un? t? bindem, pse im At thoshte: p?r pleshtin e djeg jorganin. Un? e dija se, ai kishte ndejtur gjith? jet?n k?mb?kryq n? sof?r me mauzerrin n? preh?r, e kishte pritur agimin  me burra pushke e t? ditur, djem? trima t? Atdheut, q? i kishin kryer Akademit? ushtarake n? Itali e n?p?r bot?. E m?soi historia. M?sues? patriot? q? n? at? koh? kur ka qen? minist?r i arsimit Ernest Koliqi, kishin ardh? vullnetar? si m?sues? p?r t? p?rhapur shkronjat shqipe dhe dijen edhe n? k?to an? mes maleve. Po ja, q? ende nuk e dija se, pse ky burr? i pushk?s dhe bes?s: p?r pleshtin e digjte jorganin.

         Dhe, plot pas pes?dhjet? vjet?ve n? “demokraci”, u binda nj? dit? se, pse im At: p?r pleshtin e digjte jorganin. Shkaku se, edhe mua m? erdhi koha nj? dit?: p?r pleshtin ta djeg jorganin...(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora