E premte, 19.04.2024, 04:39 AM (GMT+1)

Sport » Futbolli Shqiptar

Fushaj: Vllaznia me Edi Martinin, e treta e vërteta…

E marte, 29.12.2009, 02:21 PMAjo qe pritej ka marre rruge dje. Pikerisht zyrtarizimi i trajnerit te ri te Vllaznise. Ai nuk eshte nje emer i panjohur. Gazeta jone e ka konfirmuar qe diten e djeshme emerimin e tij ne krye te kuqebluve megjithate vetem disa ore me pas do te behej edhe prezantimi i tij para mediave. Behet fjale per ish-futbollistin e njohur shkodran Edi Martini. Bashke me te, nje tjeter emer i njohur i futbollit shkodran dhe atij shqiptar, pikerisht Ramazan Rragami, do te jete prane skuadres. Roli i tij do jete a ii keshilltarit teknik. Qe do te thote se do te jete i gatshem gjithnje per te presidentin Fushaj per ta keshilluar ne lidhje me merkaton, procesin stervitor apo gjera te tilla te ngjashme me to. Kuptohet qe keshilla mund te jape edhe per vete trajnerin Martini per te cilin ka nje vleresim maksimal. Ceremonia e prezantimit te tyre eshte zhvilluar dje ne oren 13.00 ne zyrat e klubit. Presidenti Fushaj duke folur para gazetareve ka thene: “Siç e shikoni jam para jush per te bere prezantimin e trajnerit te ri te Vllaznise. Mendoj se kemi bere zgjedhjen me te mire te mundshme dhe prandaj kemi besim se Martini do t’i jape skuadres ate çfare asaj i mungon. Kemi nderruar dy trajnere gjate ketij sezoni dhe me Martinin shpresoj qe te jete “e treta e verteta”. Njekohesisht dua te prezantoj edhe mjeshtrin e madh Ramazan Rragami qe do kete rolin e keshilltarit teknik dhe mendoj se do jete nje plus i madh per Vllaznine me keshillat e tij shume te dobishme. Une i falenderoj te dy keta figura te njohura, si Rragamin ashtu edhe Martinin qe shprehen gatishmerine e tyre per ta ndihmuar skuadren tone ne keto momente aspak te lehta per te”. I pyetur me pas se cilet do jene pjestaret e tjere te stafit dhe kush do t’i caktoje ata, numri 1 i klubit shkodran ka shtuar: “Heret e tjera ne ka ndodhur qe kur jane nderruar trajneret, nuk kemi patur nevoje per zevendesime edhe ne staf ngaqe ata kane qene prezent. Kete here meqe edhe dy zevendestrajneret jane shkarkuar, do te jete ne doren e trajnerit Martini per t’i propozuar dhe pasi te marrin edhe miratimin e klubit, do fillojne nga puna. Pra, plotesimi i stafit mendoj se do perfundoje shume shpejt”. Gazetaret kane qene shume te interesuar pas mesimit te emrit te trajnerit te ri edhe per lojtaret qe do afrohen dhe ata qe do largohen. Madje vete presidenti Fushaj duke iu pergjigjur kesaj pyetje, ka dashur “te thumboje” edhe shkrime te ndryshme ne gazeta qe prej ditesh flasin per largime, per “lista te zeza” etj. “Kam lexuar neper gazeta shume emra lojtaresh qe jane larguar, te tjere qe do vijne apo gjera te ngjashme me to. Mund te konfirmoj faktin se ende ne si klub nuk kemi bere gati asnje liste te lojtareve qe do largohen dhe prandaj nuk eshte e mira te permendim emra pa u mbaruar si pune. Ne kemi nisur kontaktet me disa lojtare qe do afrojme, kemi ne plan te bejme 3-4 blerje por do mundohemi qe ato te jene sa me cilesore nderkohe qe analizen e lojtareve aktuale do ta bejme ne ditet ne vazhdim. Nuk jemi marre me kete pune per momentin sepse me te rendesishme kishim gjetjen e trajnerit”- ka thene Fushaj ne fund. Ne kete menyre qe nga dita e djeshme Vllaznia e ka tashme trajnerin e saj. Edi Martini do kete per detyre te ngreje emrin e saj ne ate nivel qe duhet pavaresisht se edhe ai eshte koshient se nuk do ta kete te lehte.


Trajneri Martini: Me prêt nje pune e madhe

Gjithnje eshte shprehur se deshira e tij e madhe eshte qe nje dite te marre persiper drejtimin e Vllaznise. Ajo eshte skuadra e qytetit te lindjes, skuadra qe e beri futbollist me emer dhe per rrjedhoje asaj nuk mund t’i thuash asnjehere “jo”. Ambicjet e tij si trajner e kane bere Edi Martinin qe ta pranoje ftesen e presidentit Fushaj ndonese deshira e tij me e madhe sigurisht qe do kishte qene mosnisja e punes ne keto momente. Kjo per shume arsye megjithate nuk ka refuzuar ta pranoje oferten e presidentit. Ndoshta edhe per te vertetuar ate se nuk i trembet sfidave sepse edhe karriera e tij ka qene nje sfide me vehte. Para mediave dje ka folur shkurt. Normale sepse te gjithe tashme presin pune prej tij dhe jo fjale. “Per çdo trajner eshte kenaqesi te drejtoje Vllaznine dhe kuptohet edhe per mua eshte keshtu. Ndoshta diçka me teper ngaqe kjo skuader me dha emer megjithate une falenderoj presidentin Fushaj per besimin qe me dha po ashtu edhe pjestaret e tjere te klubit qe dhane mbeshtetjen per mua. E kam te qarte se gjerat nuk jane aty ku duhet por mund t’ia dalim. Kam besim per kete dhe kur ke besim, edhe rezultatet do vijne”- ka thene ne prezantimin e tij te pare si trajner i Vllaznise Edi Martini. E ka pritur mire kete emerim por qe nga mbremja e se dieles nuk eshte duke menduar me se si do pritet ne Shkoder kjo gje. Ai tashme ka nisur menjehere nga puna. Ka filluar te mendoje per merkaton, fazen pergatitore dhe shume gjera te tjera. Kohe ne dispozicion nuk ka shume dhe ai e di kete gje. Prandaj kur e pyesim se nga do ia nise, Martini pergjigjet: “Do fillojme pune me 4 janar me fazen pergatitore. Gjate ketyre diteve nderkohe do shohim mundesine e afrimit te ndonje lojtari cilesor. Kuptohet qe eshte e veshtire sepse nuk ka lojtare te lire te mire ne keto momente por do mundohemi te bejme me te miren e mundshme. Besoj se do bejme diçka por me mire t’ia leme kohes”. Sa i takon stafit qe do punoje me te, vertete dje nuk jane deklaruar ndihmesit e Martinit, por nga sa behet e ditur, krahu i djathte i tij do jete serish i mirenjohuri Esat Rakiqi. Me te ka punuar sebashku edhe tek Laçi dhe trajneri i r ii Vllaznise duket se i beson shume pervojes se Rakiqit ne pankine. Enigme mbetet emri i trajnerit te portiereve megjithate shume shpejt edhe kjo do merret vesh. E rendesishme eshte qe Vllaznia tashme pretendon te kthehet ne origjine, ne futbollin e saj tradicional. Ate qe se beri dot Luçi, do te tentoje ta arrije Martini me ndihmen e Rakiqit, Rragamit dhe te tjereve qe do jene ne krah te tij.(Vota: 3 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora