E shtune, 13.08.2022, 09:40 PM (GMT+1)

Kerko: gjon keka

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti si diplomat e burrë-shteti

Diplomacia, siç e shohim sot, është një shkencë moderne. Megjithatë, si shumë degë të tjera të dijes njerëzore që nuk kishin as një emër para shekullit të tetëmbëdhjetë, por, elementet e para të saj shihen në lindjen e shoqërive dhe shteteve.Me evoluimin e kësaj fushe, si degëzim i shkencave politike, si dhe...

Gjon Keka: Stema e familjes fisnike Basta

Gjon Basta, i lindur në More dhe pasardhës i princave të Peloponezit, kishte për nënë një mbesë të Konstantin Kastriotit, vëllait të Gjergj Kastriotit, i njohur si Skënderbeu, princ i Arbërisë. (nxjerr prej dokumentit historik nga vepra: M.B.d.H.archive.P. 1854). Sikur që dihet Gjon Basta...

Gjon Keka: Gjon Gazulli, astronomi i famshëm i kohës së Gjergj Kastriotit

Kur jemi tani tek zbulimet astronomike, dhe risit nga astronomët me teknologjinë e avancuar, nuk mund të mos na vie në mend se edhe ne si popull e komb, edhe përkundër pushtuesve të ndryshëm dhe problemeve të mosaftësisë për të ndërtuar, mbajtur e zhvilluar shtet në kohët moderne,  ne kishim...

Gjon Keka: Hartë e rrallë e Arbërisë e vitit 1596

Nuk ka dokument apo vepër historike,gjeografike, etnografike etj, që përpos përshkrimit mbi lashtësinë e Arbërisë dhe të qyteteve kryesore të saj të mos përmendet edhe emri i heroit tonë arbëror Gjergj Kastrioti. Në vepra të tilla mund të shihet se sa i lidhur është emri i Arbërisë me vetë emrin e të madhit dhe mbretit Arbëror Gjergj Kastriotit...

Gjon Keka: Imazh i rrallë, Aristoteli duke këshilluar Aleksandrin e Madh

Nuk është rastësi që Aleksandri i Madh arriti famën universale, sepse përveç se ai kishte talente të lindura të tij ,ajo që më shumë e bëri atë të suksesshëm në arritje e qëllimeve të tij dhe të një qeversije përtej atdheut të tij ishte këshillat dhe mësimet që i mori nga gjeniu antik Aristoteli.Sikur që dihet Aristoteli është babai i shkencave politike që...

Gjon Keka: Skënderbeu gaboi që i dëgjoi këshillat e Papëve

Dëmin më të madhë Gjergj Kastriotit ia bënë lëvdatat e Papëve ,sidomos Papa Piu II i cili e këshilloj t'i prish traktatet e paqes me perandorinë otomane.Duhet ditur një gjë se Gjergj Kastrioti kishte vendos stabilitet pas forcimit që i bëri shtetit të tij ,dhe një paqe me Perandorinë otomane ai e bëri për të ruajtur ato pjesë të...

Gjon Keka: Tatuazhi dhe simbolikat tek populli shqiptar

Fjala "tatuazh" vjen nga fjala tahitiane "tatau", nga një formë e përsëritur e fjalës "tau" që do të thotë të bërit shenjën duke shkaktuar plagë.Studiuesi Cook dhe bashkëmendimtarët e tij e sollën fjalën në Europë si "tatu" e cila pastaj u përdor në shumë gjuhë ,pra kjo fjalë u internacionalizua tek popujt e ndryshëm...

Gjon Keka: Beteja e Torviollit dhe fitorja historike ishte fryti i parë i unitetit të Lezhës së 2 marsit 1444

Beteja e Torviollit apo e Dibrës – e datës 29 qershor 1444, betejë ku Gjergj Kastrioti, si një strateg, lider vizionar dhe i talentuar, arriti të mundë me strategjinë dhe taktikën e tij të aftësisë prej arti luftarak Ali Pashën, si komandant i një pjese të ushtrisë otomane( turke) me rreth 40 000 trupa.Pasi ata kishin mbërritur në këtë territor, kishin uzurpuar pronat e arbërorëve, kishin vrarë gra e fëmijë...

Gjon Keka: Koha e Gjergj Kastriotit zgjon kujtime të pashlyera në zemrat tona

Harresa ndaj njerëzve të mëdhenjë, aq më tepër ndaj heronjëve jo vetëm kombëtar por ndërkombëtar europian si Gjergj Kastrioti do të ishte mallkimi më i madh që një popull e komb i bënë vetës së tij. Popujt apo kombet që i kanë mohuar ,njollosur e harruar heronjt apo figurat themeltare të tyre kanë mbetur pa atdhe...

Gjon Keka: Imazhi i Mirditës, në vitin 1877

Një imazh i Mirditës së vitit 1877(L.i.J.u.nr.1776,viti 1877), ku shihet shefi mirditor i cili inspekton fshatrat malore.Historikisht dihet që vetëm Mirditorët pas vdekjes së Gjergj Kastriotit kanë patur një lloj pavarësie dhe kanë ruajtur traditat kombëtare e shpirtërore të vendit...

Gjon Keka: Ky është dokumenti që dëshmon se Skënderbeu ishte Mbret

Se Gjergj Kastrioti ishte mbret i natyrshëm i Arbërisë kjo nuk ka asnjë dilemë,  sepse ai ishte pasardhës i familjes mbretërore të Kastriotëve. Por se ai u nderuar më këtë titull nderi, qeverisje e autoriteti edhe nga vetë Europa e asaj kohe,  kjo tanimë është e qartë; ai u bë mbreti i Europës në kuptimin se bëri...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora