E merkure, 03.06.2020, 04:38 PM (GMT+1)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Serbët e shokuar!

“Ana di Leilo , na e dha rastin dhe mundësinë që  ndryshe të shohim verzionin e Luftës së Kosovës (1389) , verzioni e shqipëtarve.. Ky kolekcion e vlerëshëm dhe i përkthyer shkëlqyeshëm na e mundëson shikimin e vërtetë në të kaluarën e Ballkanit “ Të rikujtojmë që gazeta ...

Fahri Xharra: Cili ishte Jani Kondo?

Kondoja nuk durohet si shqiptar. Edhe pse Kondo, para dy shekujsh ishte ai që ishte, sipas mentalitetit serb, kishte për të qenë më mirë sikur Kondo të mos kishte lindur kurrë. Ose sikur mos të kishte bërë atë që e ka bërë, sepse serbët “më lehtë e kishin pasur të mbeteshin pa Beogradin...

Fahri Xharra: Dëgjo o populli im!

Me mundësitë e mia e kam ndarë dhimbjen me popullin tim. Unë, duke lexuar për ne u brumosa dhe u dashurova në kombin tim sepse në momente të vështira ku shihej karakteri ynë , karakteri i vërtetë i një kombi  ne dualëm faqebardhë. Por fatkeqsisht i pava edhe të metat të cilat u paraqitën ...

Fahri Xharra: Serbët po na e vjedhin historinë!

Deri sa ne, mirremi me qështje të huaja të cilat aspak nuk na japin as nderë e as lavdi ; serbët e shkruajnë ”historinë” e tyre  e cila nuk është gjë tjetër  vetëm se një përvetsim ”shkencor” e një të kaluare të një vendi dhe të një  populli ; popullit që e harron vetvetën, popullit shqiptar...

Fahri Xharra: Fatos Lubonja, qepe se na lodhe!

“Sipas tij, aksioni ishte njëjtë i ekzagjeruar ashtu qysh kishte ndodhur në Shqipëri kohë më parë.“Më ngjason me një version të ekzagjeruar të atij që u krye në Shqipëri para disa kohësh ku akuza ndaj të arrestuarve pak a shumë ishte për rekrutim njerëzish për të shkuar në Irak...

Fahri Xharra: Kolona e tradhtisë jemi vet ne!

Ne ishim “gjarpërinj torturues të njerëzve, që kishin mbirë në atë vend të fëlliqur” (kronisti turk Kemal Pashazade, 1468-1534) prej nga “gratë e tyre (shqiptare) të bukura si hyritë e parajsës i morrën si plaçkë“ (kronisti turk Idrisi Bitlisi, 1453-1520). “Të gjitha pushtimet e sulltan Mehmetit u plotësuan me marrjen e Shkodrës...

Fahri Xharra: Burri në kohën e paratëparëve tanë

Do të flasim për një kohë shumë të largët; shumë herët por që lidhet kryesisht me ne si banorët e parë të kësaj  pjese të madhe të Europës , që sot e quajnë Ballkan.. Në mdihmë më erdhi arkeologëja dhe antropologëja , specialistja e  kulturave indo-europiane dhe para-indo-europiane ...

Fahri Xharra: “Onufri“ i Shyqeri Nimanit

"O shërbestar i Perëndisë... lutu dhe për mua mëkatarin dhe të paditurin, Onufër!' - varg i Onufrit, protopapë i Neokastrës... Ne ende nuk e njohim Onufrin, (Moikom Zeqo në dy esse parathënëse për Onufrin ka çelur një vijë drite për atë fenomen me emrin Onufër, njëkohshëm me Rilindjen ...

Fahri Xharra: Nopça, hebreu që e lartësoi kombin shqiptar

Franc Nopça - “ Në Shqipëri – në panairin e Europës – janë të përfaqësuara të gjitha llojet e mundshme të armëve. Kryearma është martina tek e cila, këtu, dallohen dy tipe: ajo me radius të gjatë veprimi, e importuar, martinë origjinale, e ashtuquajtura kaçator, dhe një me radius të shkurtër...

Fahri Xharra: Mos po perëndon dielli i shqiptarëve?

Jemi apo nuk jemi ata që me dekada kemi trokitur ne dyert e shtetëve te cilivizuara për të pasur pak mirësi për ne,  për popullin tonë të shkapërderdhur? Neve aspak nuk na takon që të nderhyjmë në punët e të tjerëve.Jemi ende në gëzhojen tonë dhe gjithësesi duhet ta ruajmë ...

Fahri Xharra: Mbreti ilir, Balaj

Jemi apo nuk jemi ata që me dekada kemi trokitur ne dyert e shtetëve te cilivizuara për të pasur pak mirësi për ne,  për popullin tonë të shkapërderdhur? Neve aspak nuk na takon që të nderhyjmë në punët e të tjerëve.Jemi ende në gëzhojen tonë dhe gjithësesi duhet ta ruajmë ...

Xharra: Hebreu që ia rizbuloi Europës, Shqipërinë!

Theodor Anton Ippeni - Prof. Dimçe Kosev, historian i shquar,  në praninë e studentëve maqedonas(sllav),  ka thënë se muri që gjendet midis Kalasë së Shkupit dhe Elektrodistribucionit,  është pjesë përbërëse e qytetit të antikitetit të Shkupit Dardan,  kurse për kishën e ngritur rrëzë Kalasë...

Fahri Xharra: Rezana Ilire e harruar nga ne!

Për të kuptuar të huajt ,fqinjët , gllabëruesit dhe të pangopurit , atëherë duhet që ne së pari ose që ne përfundimisht ta përshëndesim historinë tonë që ka filluar të na shohë me një sy më të mire. E ky shikim i sinçertë nuk përsëritet shpesh. Bile , së paku ne e kemi kuptuar që kjo vjen rrallë...

Fahri Xharra: Këlmendasit ose shpëngulja e dytë ''serbe''

Historia së fundmi ka nisur të mos na shohë me syrin e njerkës. Fqinjët duhet të ndërgjegjësohen se shqiptarët e sotëm nuk janë ata të një shekulli më parë. Janë më të shumtë në numër, më të njohur në botë, më të vetëdijshëm për identitetin dhe fuqinë e tyre, shkurt: aspak të gatshëm...

Fahri Xharra: Vasa Çubriloviqi në Zhur të Hasit!

Akademia e Shkencave e Beogradit i dërgoi në fillim të shek. XX shkenctarët J. Cvijiq dhe A. Joviqeviq në Guci, ku ndejtën nga tre vjet, me qëllim që t’ia ndrronin “shkencërisht” historinë dhe gjeografinë kësaj krahine. P.sh. Cvijiqi, Alpet Shqiptare i ripagëzon me “Prokletije”...

Xharra: Shqiptarët në Maqedoni, pre e mashtrimeve!

E kotë është puna e Sizifit. Por edhe lindja e Feniksit nga hiri është e kotë. Dhëmbet kërcasin ,në kokën e pa bindur të individëve ,të cilët janë pre e mosdijes totale,janë pre e manimpulimeve të të paguarve për shtrembërime...

Fahri Xharra: Nexhmedin Spahiu dora e vet!

Një nga shkaqet që trungu ynë ka ngelur kaq i cunguar është fakti se ne nuk i kemi ushqyer rrënjët tona, ndaj do t’u sugjeroja që nëpërmjet provave dhe argumenteve shkencore që nuk janë të pakta, por të shumta, t’u ktheni shqiptarëve ata pjesë të historisë së vjedhur që sot mbahet padrejtësisht ...

Fahri Xharra: Unë biri yt Kosovë, po të tradhtoj!

Unë biri yt, Kosovë, t'i njoh dëshirat e heshtura,t'i njoh ëndrrat, erërat e fjetura me shekuj,t'i njoh vuajtjet, gëzimet, vdekjet,t'i njoh lindjet e bardha, caqet e tua të kallura;......jo , nuk t`i paskna ditur ...

Fahri Xharra: Serbët po na vjedhin ardhmërinë!

Shikoni se sa të vjetër qenkan serbët: “ Serbia antike ,në mbrendinë tokësore të saj është quajtur Dardania, sipas Dardanit,gjegjësisht Sardanit, Sarbonit që nga shekulli i XiV para krishtit, dhe Serbija antike përgjat bregdetit të Adriatikut është quajtur Iliria. Pra Serbia qenka para 34 ...

Fahri Xharra: Një njeri që e shkruan të vërtetën!

“Të gjithë kombet po dehen n'epopea të veta,flakë e zjarrmit të tyne na i përzhiti ftyratdhe nëpër to një nga një po shtohen rrudhat,e nën kambë e mbi krye tinzë po na ik jeta..”... si mendojnë turqit e sotit që...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora