E diele, 15.09.2019, 03:18 PM (GMT+1)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Kopshti zoologjik i serbëve - Shqiptarët!

Atëherë kur menduan që e pati Shqipëria , iu desht të japin edhe një arsyetim karshi botës “se Shqipëria është një kopsht zoollogjik “ dhe se shqiptarët  janë bisha  dhe  aty e kanë vendin .Por Turqia nuk tërhiqej , coftina e Ballkanit kurrësesi të shkoçej nga ne...

Fahri Xharra: Kur gurët flasin - Obelisku i Ksantit!

Profesori  dhe akademiku  rus V.A. Çudinov në mënyrë shkencore e paska ”zbuluar” se serbët e kanë prejardhjen nga aty ku janë sot por edhe më gjerë. I gjeti faktet bindëse se serbët jo vetëm që ishin banorë të Azisë së Vogël por edhe të Ballkanit. Çudi ! shkollat gjermane paskan dashur të iu ...

Fahri Xharra: Serbia do t´i shpallë të pavlerëshme

"P ë r mua ë s h t ë  z g j i d h u r  ç ë s h t j a  e  K o s o v ë s. Kjo do të thotë se ajo  nuk ekziston më si Krahinë Jugore.Brezin tuaj e këshilloj që mos të shpenzoni energjinë në çështjen e Kosovës,ngaqë historia atë e ka zgjidhur pa ju".Qosiq thekson se ai:" pari në vitet e gjashtëdhjeta kam dale ...

Fahri Xharra: N´emër të çkafit, ne duhet të harrojmë ?

Sipas koncepteve të njohura gjithmonë, në themel të bashkëveprimeve të shumëfishta në shoqëri qëndrojnë interesat. Interesat mund të jenë politike, të fuqisë në pushtet, ekonomike, morale e shpirtërore e, në rastin konkret tonin, më shumë se kurrë interesat  duhen të jenë ...

Fahri Xharra: Ra ky mort (Çoliç-i) dhe u pamë!

Me u pa po shihemi shpesh , po shihemi  ashtu si po e duam  por edhe ashtu si nuk po na e ka ëndja. Nuk dij . Më  shkroi një mik me plot të drejtë  :”Ta duash atdheun nuk do të thot t´i urrejsh të tjerët ” Por... ” Kundërshtarët e historisë, kundërshtarët e gjuhës, ithtarët e kombit Kosovar...

Fahri Xharra: Pse çmohet shumë Kemal Ataturku?

Nuk më kapi as malli e as lotët nuk më shkuan kur për Atin e Turqisë lexova shumë. As pak nuk u rrënqetha sepse ai ishte  me prejardhje shqiptare , e as as që më bëri syri vërr se sa i madh që ishte . Çudi ! se si nga toka e jonë dalin të mëdhenjt ,por janë të mëdhenj aty ku jetojnë. Kjo më  ngacmon...

Fahri Xharra: Ivo Andriçi, krimineli nobelist

”Beogradi, nga fundi i vitëve të tridhjeta të shekullit të kaluar ishte plotë me kombësi (nacionalitete) të ndryshme . Ishin Hebrenjtë, Çekët , Hungarezët , Gjermanët dhe Rusët. Kishte edhe Rumunë , Grekë e Slovenë. Me të gjithë jetohej normalisht , por vetëm me shqiptarët nuk shkonte mirë; i shanin...

Fahri Xharra: Turpi dhe krenaria kombëtare!

Kur turpi futet në mendje dhe e krijon ndjenjen e krenarisë.Kur turpi ta mbush mendjen qe s`e je duke bër shumë. Kur turpi bëhet pjesë e pandashme e jetës dhe e veprimeve . Kur turpi te jep guxim që t`a kesh krenari , atëherë shkon pikë për pikë në zbatimin e këtij urdhëri...

Fahri Xharra: Kërkim falje irakianëve të pafajshëm

Që moti nuk jamë tronditur më shumë se me këtë shkrim ; nuk më tronditi as stili arab i vetëzhdukjes ,as hesapet e tyre që janë pashpresa , as ëndërrat e tyre të kota ; por mbeta i shtangur nga:“Vëllai ka filluar me fe kah prilli i vitit 2012 dhe tek pas një viti ia ka nisur që të na flas edhe neve në shtëpi...

Fahri Xharra: ''E ashtuquajtura'' Shqipëri! (2)

Kur gjërat vlonin , kur diçka zihej për çështjen tonë atëherë serbët i rrokëte dhëmbja e barkut  dhe nga frika se mos po ndryshon diçka në të mirë të shqiptarëve , fëlliqëshin nga shkuarja aq shpeshtë e barkut (diarreja) sa ishin edhe pët tu  ”dhimbsur”. Dhe fillonte hsteria për si thonin ata...

Fahri Xharra: Barkat e qepura ilire!

E pa mundur dhe shumë e vështirë të mos e lidhësh historinë tonë me zbulimet e nënujit dhe të nëntokës që vazhdimisht na befasojnë me mrekullitë e të kaluarës sonë . Sa më shumë po zbulohet , po gjurmohet  dhe  po publikohet po shifet që historia na i ka ruajtur shënimet e saja në ...

Fahri Xharra: Serbët, ”të parët” në Ballkan

”Kur Amir Ahmeti thotë se në Mesjetën e hershme kombet nuk kishin lindur ende dhe nuk kishte kurrfarë rëndësie gjuha që flisje përpara interesit fetar apo se Skënderbeu ka vrarë shqiptarë myslimanë – thotë disa të vërteta historike që i përkasin asaj kohe. (Fatos Lubonja) ”. Çudi ! Me të ...

Fahri Xharra: Ave Dardanius!

”Nxerrja e Pellazgëve nga lashtësia me anën e gjurmëve të shumta,si dhe vendosja e tyre në sfond historik ku në të vërtetë e kanë vendin, hapë pashmangshëm çështjën e vazhdimësisë së tyre , pra të pasardhësve të drejtëpërdrejtë Ilirëve dhe Dardanëve,Maqedonasve si një familje e madhe...

Fahri Xharra: Shqiptarët si të tillë, e zeza e kombit !

Demokraci vëlla,  shkruaj  çka të duash , fol si të duash :”është kohë e artë”. ”Liri e të shprehurit” : shaj sa të mundësh,  denigro kë  të duash!. Poshtërsi kombëtare : ”Njollos sa të mundësh ! Mos e kurse askend !”. Qëpoj sipas qefit, pakurrëfarë përgjegjësie ndaj kombit,  ndaj histories...

Fahri Xharra: Çnjerëzimi i harruar i femrave të Kosovës

“Shqipja e vjetër, si të parandiente një gjëmë të ardhshme, për përdhunimin e femrës e krijoi fjalën dyfish të rëndë "çnjerëzimi” (Këahtu thotë Kadare tek shkrimi i tij “Mbi krimin në Ballkan”).Dramën e grave të Kosovës, në luftën e fundit, nuk ka kohë që mund ta ...

Fahri Xharra: Dardania serbe!(?)

“ Serbia antike, në mbrendinë tokësore të saj është quajtur Dardania,  sipas Dardanit, gjegjësisht Sardanit,  Sarbonit që nga shekulli i XiV para krishtit,  dhe Serbija antike përgjat bregdetit të Adriatikut është quajtur Iliria. Pra Serbia qenka para 34 shekujve ne këto anë...

Fahri Xharra: Iliriku i serbëve!

” Sërbët e sotëm (srpski narod ) - nga prejardhja, kultura dhe mentaliteti dhe identiteti i tyre nuk janë pasardhës dhe nuk ka asnjë ngjajshmëri me popullin serb (sreb) të shekullit të Mesëm. Nga sllavët e morrëm gjuhën, por na nuk jemi sllav . Shkatërrimi i Sllavëve në Ilirik...

Fahri Xharra: Antika dhe vjedhja e saj nga serbët!

Luis Benlou,  Studiues Francez,  “La Grece avant les Grecs (Greqia para Grekëve) 1877. “Shumë emra vendesh,  malesh,  lumenjsh e figurash legjendare,  të cilat nuk mund të shpjegohen nga etimologjia e fjalëve greke mund të shpjegohen fare mirë përmes një gjuhe jogreke...

Fahri Xharra: Europa do kthimin tek rrënjet tona

Është e vështirë të ndërrohet historia, por ajo duhet të ndërrohet.  Ne ? Jo, por të tjerët se neve na ka kapur gjumi dhe letargjia e arushave ende po vazhdon. Vazhdon ajo vazhdon, ne po i ndihmojmë se çke me te! Një popull pa pike mëshira ndaj vetvetës dhe të shkuarës së vet. Kemi ne çakalla ...

Fahri Xharra: Pjella e keqe - GoldAG

“Druaj, vëlla, se sërish do të na bjerë mbi kokë fatkeqësia e kufirit të ndarjes së dy botërave... O zot, mos lejo që në kohë të sprovave të mëdha dhe të jashtëzakonshme ta humb durimin dhe guximin ,e mbi të gjitha mos lejo ta humb drejtpeshimin...” - i thoshte vetes At Gjon Nikollë Kazazi ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese