E merkure, 03.06.2020, 04:51 PM (GMT+1)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Sa vështirë është me jetue shqip!

Nëse në botë flitej e shkruhej drejt për ne, neve nuk na mundësohej të kishim qasje në këto shkrime. Arsyet ishin të ndryshme, por të gjitha me një qëllim: “shqiptarët, nuk guxojnë të shkollohen, janë raca më e zgjuar e Ballkanit dhe nëse ata e njohin të kaluarën e tyre, paraqesin rrezik.” ...

Fahri Xharra: Gjeniu Nikolla Tesla është shqiptar

Të dhënat që jepen për Nikolla Teslën sipas librit "John J. O'Neill, Prodigal Genius: The Life of Nikola Tesla, Book Trë, 2007 - Gjeniu pakufi: Jeta e Nikolla Teslës) janë: Ai lindi më 1856 në fshatin Smiljan të Kroacisë (atëhere pjesë e Perandorisë Austro-Hungareze) dhe vdiq në Nju Jork të ...

Fahri Xharra: Si na mbytën në puse!

“Zoti ambasador, çka mund t’na thoni për këtë skenë tëtrishtueshme?” Ai iu përgjigj:“Ky është krim kundër njerëzimit”.Shprehja haptas e ambasadorit Uaker më 16 janar 1999 në Reçak, në mbrojtje të së vërtetës,duke rrezikuar madje edhe vetveten, do të mbahet ...

Fahri Xharra: Margareth M. Hasluck - një skoceze më shumë se një shqiptare

Ishin burra dhe gra të botës që vinin në anët tona ,të na shohin , të na përshkruajnë , të na studjojnë . Qëllimet ishin të ndryshme. Por mjeshtria e artit të mbijetesës së shqiptarit i bënta ata që të dashurohen në vendin ,tokën, malet dhe frymën  tonë sa që ngelnin përherë tek ne...

Fahri Xharra: Serbia, macja që kërkon të behet luan

Sipas mediave serbe një hulumtues gjerman Jyrgen Shpanut , duke kërkuar për historinë e gjermanëve nëpër Europë ,  i zbulon varret serbe nëpër Spanjë , Portugali dhe Bretanjë të cilat ishin mbi 3000 vjet prK . Pastaj vazhdohet që  civilizimi njerëzor, shkrimet e vjetra...

Fahri Xharra: Jusuf Buxhovi dhe ''Dosja e Hapur''

“Dosja e hapur” ,roman i Jusuf Buxhovit , një  vepër që të lë gojëhapur dhe të futë thellë në  çështjen ende të pazgjidhur shqiptare . A duhet të mëndojmë se me të vërtetëne jemi në një situate ku ende qëndrojmë peng i të kaluarës ...

Fahri Xharra: O me Perëndimin o me Lindjen!

Historikisht jemi në ballafaqim shumë serioz me Lindjen . Nuk është e rastit që rilindasi Naim Frashëri në kohën e tij kishte thënë që për ne shqiptarët Dielli lindë në Perëndim .Sllavizmi dhe turqizmi në mënyrat e tyre janë , ashtu edhe si ishin në këto...

Fahri Xharra: O plisi o mjekërra e xhihadistëve!

Kadare,  në intervistën  e tij për gazetën Zëri në qershor 2014 thoshte“Eshtë një projekt i hershëm serb, famëkeqi drafti i Çubriloviçit, i cili ka parashtruar rrugën për të tërhequr në kurth shqiptarët. Thelbi i kurthit ka qenë armiqësimi shqiptarë – Evropë. Në këtë draft, një vend i veçantë I ...

Xharra: Serbët qenkan pasardhësit e ''hazreti Nuhit''

Nuk e di , se  deri ku do të shkon çmenduria sllave , e dhënë shumë pas historisë së tyre të rrejshme. Kërkimi i  një certifikate të falsifikuar të lindjes së tyre ,po i udhëheqë drejt një paranoizmi historik . Mësa di unë ,bota e ka të ditur se kush janë vendasit e parë të kësaj aneje të ...

Xharra: Shitja e identitetit shqiptar nga Rexhep Qosja

“Qeveritë shkojnë e vijnë dhe fusin në ekuacionet e tyre të politizuara për efekt mbajtjesh interesash kujtesën historike kombëtare, duke e deformuar si plastelinë në përshtatje të modeleve politike. Qeveritë, me naivitet politik, bëjnë identifikimin e fenomeneve historike, me ndonjë figurë, pas së cilës ...

Fahri Xharra: Zoti Lubonja, të doli boja, Boll Mo!

“E thëna e së vërtetës nuk sjell nonjë fitim; po ka një ëmbëlsie më vete, sepse të  qetohet vetëdija kur fole ç`duhej të flisje. “ thoshte Faik Konica , Po si na flet Fatos Lubonja?Jo ore , Lubonja qanë , Lubonja vajton ,atij asgjë nuk i pëlqen nga trevat ...

Fahri Xharra: Po Kadaresë cmimin Nobel!

“Natyra e ka dijtur të na nderon me gjeniun e madh, të përzgjedhur nga mëshira e saj, që t`i tregon botës se jemi  një popull që ende frymon që nga lashtësitë mijëravjeqare. Kadareja  është fati historik i një mburrjeje kombetare.”...

Fahri Xharra: Historia nuk guxon të ndërrohet!

Kombin e mbanë historija e tij, Kombin  në mesin e kombeve tjera e lartëson e kaluara e tij,gjurmët e tija ,gërvishtjet e tija . Mos na e prekni Historinë!“Bota e qytetëruar nuk duhet te lejoj që këta pasardhës të ilirëve të lashtë e të pellazgëve edhe më të lashtë që të zhdukën...

Fahri Xharra: Shqiptarët ortodoksë të Prizrenit

“Mos   i rrëmoni varret tona,na leni të qetë,mos i  tundoni reliktet tona, o ju të padenjë,që mohoni vetën dhe prejardhjen prej nesh,për t'u shporrë sa më parë nga kombësia që e keni për krenari trashëgim nga të parët..." po të dëgjohej me kujdes,mbase dikujt do t'i bëhej, se dikush, nga andej,jeta në...

Xharra: Hebreu që bëri te njohur golgothën shqiptare

“Albanische Korrespondenz”,: “Dëshira e kësaj pune është të rrisim ndërgjegjën europiane për çështjen shqiptare.” Europa ishte e mbushur me prapagandë antishqiptare ( pas viteve 1900 ) , ne nuk kishim njeri tonin që të na mbronë ,por i revoltuar ai ngriti zërin e tij kundër asaj që ai e quajti ...

Fahri Xharra: Kompleksi i inferioritetit! Pse?

“Skllavëria, si cdo pësim tjatër, pasi rëndon ca kohë në kurriz, bëhet më në funt një zakon i pëlqyer,dhe ata që e mbajnë mi xverk e durojnë me gëzim. Veçan atyreve që lindin skllav, u është skllavëria si një natyr' e dytë dhe ata jo vetëm s'marin vesh çdo me thënë liri, po ndiejnë një farë urrejtje për ...

Xharra: Hebreu që u vra nga serbët për shkak nesh

Kur mbytet i madhi ,lindin shumë dyshime për arsyen e vrasjes . Duhej apo jo të vritej dr. Millan Shufflay? Çka iu bëri serbëve ky gjeni që të pëson  ashtu ? Shumë pyetje , shumë pyetje. Ç`iu desht një hebreut , një njeriut të  madh të shkencës të bie viktimë e së vërtetës shkencore...

Fahri Xharra: Z. Vuçiq, Vulinit ia kam thene njeherë...

”Vuçiç i quan shqiptarët “banditë”,  jep autorizime për policinë serbeKryeministri i Serbisë,  Aleksandër Vuçiç,  sapo është kthyer nga Berlini,  menjëherë ka vizituar bazën e xhandarmërisë serbe në kufirin me Kosovën. Ky është krim i organizuar”, tha ai dhe shtoi se beson që shqiptarëve të...

Fahri Xharra: Skënderbeu tek serbët!

E mendoni këte , që për  serbët Skënderbeu nuk ishte mit? . O mos ! mos më dëshproni me fatoslubonjat dhe ardianklosët , hoxhët e katundit dhe injorantët e të gjitha ngjyrave.!Me çfarë adhurimi dhe krenarije i këndohet nga serbët ,këtij  “heroi serb” ...

Fahri Xharra: Serbia e Madhe dhe shqiptarët

”Shqiptarët dhe historia e tyre , a ishim  të  padëshiruar ? ”Shqiptarët dhe historia e tyre janë ende objekt i dhimbshem i manipulimeve. Kështu çdo popull për rreth tyre tenton të përvehtësojë një pjesë të historisë në mënyrën e një recepti, të një kuzhine, të së cilës i shtohen mëlmesa në mënyrë që...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora