E marte, 07.07.2020, 11:15 AM (GMT+1)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: A ishte Hanibali serb?

Beteja e Zamës është konkluzioni i Luftës së Dytë Punike dhe triumfi përfundimtar i Romës mbi armikun e saj më të fortë, Hanibal Barkën. Ajo u zhvillua rreth 19 tetorit të vitit 202 p.k, pas rreth 17 vjet lufte që e vunë Republikën italike afër asgjësimit. Kartagjenasi i famshëm...

Xharra: Zëri i Shqipërisë në Australi – Hiqmet Ndreu

Në vitet kur Shqipëria ia kishte mbyllur gojën vetës dhe askush nga bota nuk dëshironte të dëgjojë për te; zëri i  Shqipërisë dëgjohej në Austarli . Ishte zëri i Hiqmet Ndreut – sepse bota duhej ta dinte të vërtetën shqiptare ...

Fahri Xharra: Serbët dhe Etruskët

Një shkencë si historia, nuk mund të detyrohet të pësojë imponime të përkundërta me atë liri që duhet të gëzojë mendimi i njerëzve të thjeshtë, dhe aq ma tepër, mendimi i cilësisë më të laltë njerëzore që përfaqësohet nga studiuesit e Iëndëve e shkencave të ndryshme, ku historia ...

Fahri Xharra: Kush ta mbrojë të kaluarën shqiptare?

Arthur John Evans 1878 thoshte  „Biri i shqiptarit është bashkëpatriot i Skënderbeut, trashëgimtar i fortë si shkëmbi, që i përket një race luftarake dhe gjithmonë të pamposhtur! I shpejtë, energjik, skeptik, gjithnjë në lëvizje dhe nuk e duron dot mbikëqyrjen. Për të mbi gjithçka tjetër...

Fahri Xharra: Epoka (e turpit) para gjyqit (3)

Në takimin e organizuar nga lëvizja VetëVendosje Kim Mehmeti citohet të ketë thënë:“Absolutisht, matematikisht, mund të dëshmohet, edhe nëpërmjet asaj që e thash ma parë, se islamizmi e ka shpëtuar shqiptarinë në disa vise shqiptare, absolutisht! Unë ua dëshmoj me këtë: ortodoksët shqiptarë...

Fahri Xharra: Epoka (e turpit) para gjyqit (2)

Gjyqi moral kundër Fatos Lubonjës , për shtrembërimet e tija të porositura nga dikush  të historisë shqiptare dhe  “mundi “ i tij i pa shoq për të rrënuar Kështjellën e Madhe të trashëgimisë sonë identitare po e filloi me fjalët e gjeniut  tonë Ismail Kadare ; i cili tezat  lubonjase i quan antishqiptare...

Fahri Xharra: Epoka (e turpit) para gjyqit (1)

Këto janë vargjet e njërës prej poezive që e kanë renditur Andon Z. Çajupin në panteonin e rilindësve shqiptarë, por edhe që shpreh frymën ideologjike të korifenjve të kësaj lëvizjeje të madhe kombëtare, të De Radës, Naimit, Fishtës, etj. Lëvizja e tyre për të zgjuar ndërgjegjen kombëtare ...

Xharra: Jankullovskes: Mos e harro Dervish Caren!

Kryetari i degës së LSDM-së në Gostivar, Blagojçe Trpeski theksoi se Jankullovska këtë e ka theksuar siç dëgjohet në bisedën mes saj me shefin e DSK-së, Sasho Mijallkov. Ajo në këtë bisedë partinë shqiptare që e ka partnere të koalicionit BDI-në e krahason me fis të egër apo indianë...

Fahri Xharra: Pse Rusia?

Tagjikistani është një shtet i vogël, 93% malor, me një popullsi prej 6 milionësh ku rreth 63% janë Tagjikë e 93% myslimanë. Ky shtet i Azisë Qendrore gjithmonë është i trazuar. Që nga pavarësia e 1991-shit prej BS-ik, ky komb vazhdimisht është tronditur nga lufta frakcionale ndër krahinore...

Fahri Xharra: Populli i vetëm në tokën e vet – shqiptarët

Dëshira e madhe sllave ( dhe e të gjitha nëngrupeve të tyre ) është që me cdo kusht të gjejnë “fakte “ dhe me këtë të bindin ( mashtrojnë botën) me certifikatën e tyre të rrjejshme të lindjes . Por “ofiqari që i kishte pas shënuar lindjet e kombeve , e kishte gjetur mënyrën e vet që në “librat ...

Fahri Xharra: Dëshira sllave...

"...kam vёnё re se librat e lutjeve fetare ndёrsa kanё lutje pёr çdo shkollё e pёr çdo zanat, s’kanё ndonjё lutje tё veçantё pёr shkrimtarёt. Unё nuk jam shumё fetar, por nganjёherё mё hipёn zjarri pёr njё besim tё shkurtёr. Jam nё njё gjendje tё tillё dhe kam gatuar njё lutje, tё cilёn ju kёrkoj leje ta ...

Fahri Xharra: Sa te çuditshëm që jemi?!

Boshnjakët    ( Bosanci ) dolën me një “teori “ që nuk janë as sllavë e as turq . Por c`na qenkan ? “Zbogom slaveni , mi smo  iliri  ?! ( Lamtumirë sllavë . mbetshi me shëndet se na jemi ilir ! ) Po mirë e kanë . Në këto toka ,dikur ishin ilirët dhe shqiptarët si trashëgimtar të drejtpërdrejt ...

Fahri Xharra: Shqiptarët dhe vetëvrasja kolektive

Mendohet gjithnjë në mënyrë të gabuar se territoret mesdhetare shqiptare janë të vlefshme vetëm për historinë antike të rajonit si shesh betejash të luftërave civile romake apo dhe si një zgjatim i kulturës romake në anën tjetër të Adriatikut, ndërsa për vëzhguesit e dhe studiuesit është...

Fahri Xharra: Kastriot Myftaraj, në shërbim të kujt?

“Bashkimi i shqiptarëve të Shqipërisë dhe Kosovës është i pashmangshëm dhe nuk mund të vihet në dyshim”, tha Rama gjatë një interviste për “Klan Kosova”. “Pyetja është si do të ndodhë. Do të ndodhë në kontekstin e BE-së si një proces natyral dhe i kuptueshëm nga të gjitha apo do të ndodhë si ...

Fahri Xharra: Hoxhë Voka, hoxhë shqiptar!

“Që shqiptarët të shpëtojnë nga rreziku, ka vetëm një rrugë: me u zgjua kombi, me mësue gjuhën e tij, me i dalë zot vetes.” (  Hoxhë Najdeni )Që ta kemi të qartë  se cdo të thot të jesh edhe hoxhë por edhe shqiptar do t iu rikujtoj s pari  se shumica e hoxhëve po harrojnë që jetojnë në Evropë...

Fahri Xharra: Kush na e solli Anastasin?

Sa për fillim , për të kuptuar lojën ; një lojë sa e pahijshme por edhe tinzake . Një lojë që herë ia sheh  b... n  , e herë  ia sheh kokën. Një lojë që të  bën të luesh mend`sh  sepse vazhdimisht je në pritje të diçkaje : Zot` i madh na ruejt  si komb !...

Fahri Xharra: Kë e pengon lashtësia shqiptare?

Në kodrinat e Rodopeve të cilat e rrethojnë fushëgropen e Preshevës ka gjurmë të pesë lokaliteteve arkeologjike. Të gjith i takojne tipit te vendbanimeve të fortifikuara. Në bazë të gjurmimeve të realizuara nga Enti Arkeologjik i Nishit është konstatuar se shumica e këtyre fortifikatave ...

Fahri Xharra: Marrëzia arabe në gojën e shqiptarëve

E kam një pyetje me të vërtetë që duhet t`i japim përgjigje serioze. Pse mos të qeshemi edhe ne shqipëtarët me një thënje apo të një fetuaje të një myftiu marroç nga Arabia Saudite? Lajmi u botua në shtypin e të gjithë botës , sigurisht që edhe në shqip...

Fahri Xharra: Pse Gjakova therrë në sy?

Kur prishëm kishat dhe xhamitë, besonim se e keqja na vinte si ndëshkim nga Zoti, po tani që i ndreqëm e shumëfishuam ? Mos vallë duhet të gërmojmë tek të vërtetat që na thonë "armiqtë tanë" a shkrimet e Konicës? Çfarë skanimi duhet për të parë brenda vetes ? Nuk është as "geni ...

Fahri Xharra: Kim Mehmeti, bateri e djegur!

Shpesh kombit tonë iu janë djegur bateritë dhe për atë shkak kemi mbetur në terr ; një terr shekullor. Kur syri mesohet me terrinë atëherë e ka të veshtirë të adaptohet në driten e vërtetë; por nëse befas haset me dritë atëherë vjen edhe deri te verbimi.A jemi të verbër apo po shtihemi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora