E hene, 19.08.2019, 07:01 AM (GMT+1)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: “Shqiptarët lindën në Shkup''

Vorbulla e historisë sonë gjithëshqipatre, ishte marramendëse. Askush nuk mendonte se nga ato përplasje centripetale drejt vrimës së zezë, do të shpëtonim. Furtunat nga ato më të fuqishmet u munduan të na zhbënin, dhe të na hidhnin në vrimën e moskthimit, duke na mohuar të kaluarën...

Fahri Xharra: Shajkaqa serbe dhe origjina e serbëve

Dr. Skender Rizaj pyet dhe jep përgjigje: “Poserbët kush janë”?! “Gjykuar sipas burimeve historike të njohura deri tani, mund të thuhet se serbët me prejardhje “nuk janë sllavë, siç nuk janë autokton në Ballkan, aq më pak në Kosovës. Ani pse për këtë flasin me të madhe thuajse bota, sidomos ...

Fahri Xharra: Sa vështirë është me jetue shqip!

Nëse në botë flitej e shkruhej drejt për ne, neve nuk na mundësohej të kishim qasje në këto shkrime. Arsyet ishin të ndryshme, por të gjitha me një qëllim: “shqiptarët, nuk guxojnë të shkollohen, janë raca më e zgjuar e Ballkanit dhe nëse ata e njohin të kaluarën e tyre, paraqesin rrezik.” ...

Fahri Xharra: Gjeniu Nikolla Tesla është shqiptar

Të dhënat që jepen për Nikolla Teslën sipas librit "John J. O'Neill, Prodigal Genius: The Life of Nikola Tesla, Book Trë, 2007 - Gjeniu pakufi: Jeta e Nikolla Teslës) janë: Ai lindi më 1856 në fshatin Smiljan të Kroacisë (atëhere pjesë e Perandorisë Austro-Hungareze) dhe vdiq në Nju Jork të ...

Fahri Xharra: Si na mbytën në puse!

“Zoti ambasador, çka mund t’na thoni për këtë skenë tëtrishtueshme?” Ai iu përgjigj:“Ky është krim kundër njerëzimit”.Shprehja haptas e ambasadorit Uaker më 16 janar 1999 në Reçak, në mbrojtje të së vërtetës,duke rrezikuar madje edhe vetveten, do të mbahet ...

Fahri Xharra: Margareth M. Hasluck - një skoceze më shumë se një shqiptare

Ishin burra dhe gra të botës që vinin në anët tona ,të na shohin , të na përshkruajnë , të na studjojnë . Qëllimet ishin të ndryshme. Por mjeshtria e artit të mbijetesës së shqiptarit i bënta ata që të dashurohen në vendin ,tokën, malet dhe frymën  tonë sa që ngelnin përherë tek ne...

Fahri Xharra: Serbia, macja që kërkon të behet luan

Sipas mediave serbe një hulumtues gjerman Jyrgen Shpanut , duke kërkuar për historinë e gjermanëve nëpër Europë ,  i zbulon varret serbe nëpër Spanjë , Portugali dhe Bretanjë të cilat ishin mbi 3000 vjet prK . Pastaj vazhdohet që  civilizimi njerëzor, shkrimet e vjetra...

Fahri Xharra: Jusuf Buxhovi dhe ''Dosja e Hapur''

“Dosja e hapur” ,roman i Jusuf Buxhovit , një  vepër që të lë gojëhapur dhe të futë thellë në  çështjen ende të pazgjidhur shqiptare . A duhet të mëndojmë se me të vërtetëne jemi në një situate ku ende qëndrojmë peng i të kaluarës ...

Fahri Xharra: O me Perëndimin o me Lindjen!

Historikisht jemi në ballafaqim shumë serioz me Lindjen . Nuk është e rastit që rilindasi Naim Frashëri në kohën e tij kishte thënë që për ne shqiptarët Dielli lindë në Perëndim .Sllavizmi dhe turqizmi në mënyrat e tyre janë , ashtu edhe si ishin në këto...

Fahri Xharra: O plisi o mjekërra e xhihadistëve!

Kadare,  në intervistën  e tij për gazetën Zëri në qershor 2014 thoshte“Eshtë një projekt i hershëm serb, famëkeqi drafti i Çubriloviçit, i cili ka parashtruar rrugën për të tërhequr në kurth shqiptarët. Thelbi i kurthit ka qenë armiqësimi shqiptarë – Evropë. Në këtë draft, një vend i veçantë I ...

Xharra: Serbët qenkan pasardhësit e ''hazreti Nuhit''

Nuk e di , se  deri ku do të shkon çmenduria sllave , e dhënë shumë pas historisë së tyre të rrejshme. Kërkimi i  një certifikate të falsifikuar të lindjes së tyre ,po i udhëheqë drejt një paranoizmi historik . Mësa di unë ,bota e ka të ditur se kush janë vendasit e parë të kësaj aneje të ...

Xharra: Shitja e identitetit shqiptar nga Rexhep Qosja

“Qeveritë shkojnë e vijnë dhe fusin në ekuacionet e tyre të politizuara për efekt mbajtjesh interesash kujtesën historike kombëtare, duke e deformuar si plastelinë në përshtatje të modeleve politike. Qeveritë, me naivitet politik, bëjnë identifikimin e fenomeneve historike, me ndonjë figurë, pas së cilës ...

Fahri Xharra: Zoti Lubonja, të doli boja, Boll Mo!

“E thëna e së vërtetës nuk sjell nonjë fitim; po ka një ëmbëlsie më vete, sepse të  qetohet vetëdija kur fole ç`duhej të flisje. “ thoshte Faik Konica , Po si na flet Fatos Lubonja?Jo ore , Lubonja qanë , Lubonja vajton ,atij asgjë nuk i pëlqen nga trevat ...

Fahri Xharra: Po Kadaresë cmimin Nobel!

“Natyra e ka dijtur të na nderon me gjeniun e madh, të përzgjedhur nga mëshira e saj, që t`i tregon botës se jemi  një popull që ende frymon që nga lashtësitë mijëravjeqare. Kadareja  është fati historik i një mburrjeje kombetare.”...

Fahri Xharra: Historia nuk guxon të ndërrohet!

Kombin e mbanë historija e tij, Kombin  në mesin e kombeve tjera e lartëson e kaluara e tij,gjurmët e tija ,gërvishtjet e tija . Mos na e prekni Historinë!“Bota e qytetëruar nuk duhet te lejoj që këta pasardhës të ilirëve të lashtë e të pellazgëve edhe më të lashtë që të zhdukën...

Fahri Xharra: Shqiptarët ortodoksë të Prizrenit

“Mos   i rrëmoni varret tona,na leni të qetë,mos i  tundoni reliktet tona, o ju të padenjë,që mohoni vetën dhe prejardhjen prej nesh,për t'u shporrë sa më parë nga kombësia që e keni për krenari trashëgim nga të parët..." po të dëgjohej me kujdes,mbase dikujt do t'i bëhej, se dikush, nga andej,jeta në...

Xharra: Hebreu që bëri te njohur golgothën shqiptare

“Albanische Korrespondenz”,: “Dëshira e kësaj pune është të rrisim ndërgjegjën europiane për çështjen shqiptare.” Europa ishte e mbushur me prapagandë antishqiptare ( pas viteve 1900 ) , ne nuk kishim njeri tonin që të na mbronë ,por i revoltuar ai ngriti zërin e tij kundër asaj që ai e quajti ...

Fahri Xharra: Kompleksi i inferioritetit! Pse?

“Skllavëria, si cdo pësim tjatër, pasi rëndon ca kohë në kurriz, bëhet më në funt një zakon i pëlqyer,dhe ata që e mbajnë mi xverk e durojnë me gëzim. Veçan atyreve që lindin skllav, u është skllavëria si një natyr' e dytë dhe ata jo vetëm s'marin vesh çdo me thënë liri, po ndiejnë një farë urrejtje për ...

Xharra: Hebreu që u vra nga serbët për shkak nesh

Kur mbytet i madhi ,lindin shumë dyshime për arsyen e vrasjes . Duhej apo jo të vritej dr. Millan Shufflay? Çka iu bëri serbëve ky gjeni që të pëson  ashtu ? Shumë pyetje , shumë pyetje. Ç`iu desht një hebreut , një njeriut të  madh të shkencës të bie viktimë e së vërtetës shkencore...

Fahri Xharra: Z. Vuçiq, Vulinit ia kam thene njeherë...

”Vuçiç i quan shqiptarët “banditë”,  jep autorizime për policinë serbeKryeministri i Serbisë,  Aleksandër Vuçiç,  sapo është kthyer nga Berlini,  menjëherë ka vizituar bazën e xhandarmërisë serbe në kufirin me Kosovën. Ky është krim i organizuar”, tha ai dhe shtoi se beson që shqiptarëve të...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese