E diele, 28.02.2021, 11:12 PM (GMT)

Lajme

Mandela, i burgosuri simbol që shkatërroi aparteidin

Legjenda e vërtetë e Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, i cili ka luftuar kundër shtypjes raciale, është pa dyshim një ndër liderët më të mëdhenj dhe shpirtërorë të të gjitha kohërave. Ai është i njohur kudo në mbarë botën si një forcë vitale në luftën për të drejtat e njeriut dhe barazisë gjinore.

Emigrantët shqiptarë, ndër të parët në botë për dërgesat e parave

Shqipëria renditet ndër vendet e para në botë, kur bëhet fjalë për krahasimin e përqindjes së dërgesave në para të emigrantëve drejt vendit të tyre. Madje, vendi ynë, çdo vit ka përfituar nga të ardhurat nga dërgesat e emigranteve rreth 934 milionë euro, duke sfiduar të ardhurat me shifra shumë herë më të larta në...

Bashkimi familjar në Britaninë e Madhe, si realizohet, çfarë dokumentesh duhen

Të gjithë shtetasit shqiptarë gëzojnë të drejtën për të kryer një vizitë turistike në Angli. Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë përfiton nga rasti për të sqaruar këto hollësi për çdo shtetas shqiptar që është i interesuar për të kryer një vizitë të tillë, duke u drejtuar për çdo hollësi pranë Zyrës së Vizave të kësaj ambasade. Ashtu si në të gjitha ambasadat e tjera në vendin tonë, edhe në këtë rast, për t’u pajisur me një vizë turistike duhet të paraqiten një sërë dokumentesh, për të cilat është shumë e rëndësishme që të jenë origjinale ose të noterizuara nga një noter në Mbretërinë e Bashkuar...

Aristotel Onasis

Çdo epokë ka patur emra njerëzish që fati, nuhatja apo talenti i ka kthyer në mite dhe sigurisht vitet 60-të, njohin si një nga burrat më të pushtetshëm të botës, Aristotel Onasis. Fama e tij, kalonte gojë më gojë duke u kthyer në legjendë metropolitane, pasi shtypi i asaj kohe nuk merrej vetëm me...

Meditim Per Solidaritetin Dhe Mirenjohjen E Shqiptareve

Shkas per kete shkrim ne keto dite, u be biseda ime e shkurter me Artisten e Popullit, Vace Zela, qe jeton ne Bazel te Zvicres. Nuk e di, por kur dal ne shetitjen e mbremjes, pas nje dite te lodhshme, tek parku "Gesendorf" ne Gjeneve, prane apartamentit ku banoj, apo edhe buze liqenit Leman, degjoj me vemendje zerin melodioz te Vaces...

Eduart Zumbuli, shqiptari që i mbeti familja në SHBA

Ai ishte një njeri i mirë dhe kjo ishte gjithçka çfarë Darla Zumbuli kishte marrë në konsideratë, kur ajo u martua me burrin e saj, Eduart, në vitin 2001. Një punëtor i palodhur dhe me një ëndërr të qëndrueshme për të krijuar familjen, për të blerë një shtëpi dhe për të patur restorantin e tij...

Emigrantët e parregullt në BE, ndjekje penale ndaj punëdhënësve

Masa tejet të rrepta për punëdhënësit e vendeve anëtare të BE-së, që punësojnë klandestinë dhe bëjnë favorizime për këta të fundit, nëse denoncojnë raste të shfrytëzimit të rëndë ndaj tyre. Madje ndëshkimet do të jenë deri në ndjekje penale, ndaj punëdhënësve që punësojnë emigrantë të parregullt nga vendet jo anëtare të BE-së...

Maturantët ndahen nga shkolla të lyer me vezë dhe miell

Përleshja me vezë dhe miell ka ndarë edhe këtë herë maturantët e Tiranës me njëri-tjetrin, mësuesit dhe shkollën. Tradita që ka nisur prej disa vitesh (e huazuar nga të rinjtë amerikanë) e të laparosurit me ushqime, pas gjimnazit “Petro Nini Luarasi” ka përfshirë edhe shumë shkolla të tjera të mesme të kryeqytetit. Por në disa shkolla kësaj shfaqjeje i janë shtuar edhe elementë të tjerë si salca e domateve apo dhe grisja e librave në oborrin e shkollës dhe në fund nuk kanë munguar as zëniet me kalimtarët e rastit dhe marrjet në polici të të rinjve...

Si jetojnë studentët shqiptarë në Itali. Studimet, puna dhe dashuritë

Është një numër mjaft i konsiderueshëm të rinjsh shqiptarë (nuk dihet me saktësi se sa), që studiojnë, jetojnë dhe punojnë në Itali. Të larguar gati në mënyrë masive më së shumti gjatë 10-vjeçarit të fundit nëpërmjet aplikimeve nëpër fakultetet italiane, tashmë ata janë shpërndarë në të gjitha qytetet universitare të të gjithë Italisë. I gjen kudo. Në çdo fakultet italian, në çdo universitet nga ato private deri tek më të rëndësishmit si “La Sapiensa” apo “La Catolica”, nga Siçilia deri në Trentino e Vale Da Osta...

Giulio Andreotti

Giulio Andreotti, i lindur në Romë, më 14 janar të vitit 1919, është një ndër politikanët italianë më të njohur të periudhës së pasluftës, shkrimtar dhe gazetar, eksponent i partisë Demokracia Kristiane (DC). Të përmbledhësh jetën e tij është një punë e vështirë dhe e bollshme, qoftë për harkun kohor që ajo përfshin, qoftë edhe për sasinë e eksperiencave që një ndër figurat më të vjetra të politikës italiane është në gjendje të na ofrojë...

Emigrantet, si mund te marrin pension

Emigrantet te cilet per nje arsye apo per nje tjeter nuk jane te siguruar nga skema e sigurimit te detyrueshem, do te kene te drejten e sigurimit vullnetar. E gjithe kjo procedure eshte e vlefshme per te gjithe emigrantet te cilet kerkojne te perfitojne pension te plote apo te pjesshem, nderkohe qe kane mjaft vite pune ne vend...

Emigrantet tane ne Itali, jane nje komunitet vlerash kombetare

Pas viteve 90’ me renien e rregjimit totalitare shqiptaret konfrontohen me fenomenin e emigracionit masiv jashte kufijve shqiptare drejt nje realiteti krejtesisht te ri. E rendesishme qe vetem te ikje drejt nje bote ‘ndryshe’qe per vite me rradhe ishte e paprekshme dhe e mohuar per shqiptaret...

Emigrantët në SHBA, 5 mijë USD për dokumentet

Senati amerikan hapi dje debatin për projektligjin e reformës së debatueshme të imigracionit. Senatorë me influencë për këtë çështje dhe Shtëpia e Bardhë po përpiqen me këmbëngulje për të realizuar miratimin e ligjit dypartiak në Senat para fundit të këtij muaji. Por afati kohor është i papërcaktuar dhe kritikët në Senat thonë se projektligji ka të meta të mëdha...

Angli, kriteret për të emigruar dhe fituar një vend pune

Personat që duan të emigrojnë në Angli dhe duan një punë të kualifikuar, duhet të dëshmojnë se plotësojnë disa kritere. Madje Mbretëria e Bashkuar, me anë të Programit të Migrantit Tepër të Kualifikuar (HSPM) tashmë do të përdorë një sistem vlerësimi, sipas pikëve të paracaktuara dhe vetëm në bazë të këtij vlerësimi emigrantët do të pranohen në Angli...

Abraham Lincoln, ikona e Luftës Civile

Abraham Linkoln ka qenë presidenti i gjashtëmbëdhjetë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai është zgjedhur për një mandat 4-vjeçar në vitin 1861 dhe është rizgjedhur për një mandat të dytë duke filluar nga viti 1865. Ai është i pari president republikan në historinë e vendit. Emri i tij i bashkëngjitet Luftës për heqjen dhe shtypjen e skllavërisë. Abraham Linkolni ishte një avokat modest province, pa eksperiencë, që u bë më pas njëkohësisht politikan dhe shef ushtarak shumë i rëndësishëm në kohën kur Shtetet e Bashkuara kaluan krizën më të madhe të historisë së tyre...

Emigrantët në Greqi, shtatë "rrugët" për të fituar legalizimin

Një shans i ri për të gjithë emigrantët e paligjshëm, të cilët jetojnë dhe punojnë në Greqi. Qeveria greke ka vendosur dy ditë më parë t'u japë një tjetër mundësi të gjithë atyre që jetojnë në Greqi, por që ende nuk janë të pajisur me leje qëndrimi...

Shtatë emigrantët, si mbijetuam në malet e Greqisë

Shtatë emigrantët fierakë që mbetën të izoluar për tri ditë në malet me borë në Grevena të Greqisë, janë kthyer pranë familjeve. Ata treguan sesi policia greke i ka trajtuar më mirë se uniformat blu shqiptare. Si e mbajtën shpirtin gjallë vetëm me kafe të bluar për tri ditë e tri net...

Dergesat e emigranteve, kostot e transferimit 47 per qind

Shqiperia ashtu si edhe vendet e tjera te rajonit, duhet te ule kostot e transferimit te te ardhurave te emigranteve ne ekonomine vendase. Kerkesen e ka bere ekonomisti i Bankes Boterore per remitancat, Pradeep Mitra, i cili ndodhet per nje vizite disaditore ne vendin tone...

Posta Shqiptare, tani edhe transferte parash

Transfertat e emigranteve per familjet e tyre dhe cfaredolloj transferte tjeter parash mund te kryhet se fundmi edhe nga Posta Shqiptare. Posta Shqiptare ka nisur operimin si pjese e rrjetit te transferimit elektronik boteror te parave “Eurogiro”. Burimet nga Ministria e Transportit dhe Telekomunikacionit bejne te ditur se, transferta sipas sistemit “Eurogiro”...

Kush ishte Bob Kenedi?

Vdiq në moshën 42 vjeç, në kulmin e karrierës së tij politike, vëllai i JFK (Xhon F. Kenedi) është në fokus të një filmi të ri, "Bobi". Por a ishte vetë ky njeri lideri më i madh që Shtetet e Bashkuara kanë pasur ndonjëherë, apo veçse një tjetër...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora