E shtune, 04.02.2023, 06:38 AM (GMT)

4 letra tronditëse pas kryqëzimit të Jezusit

Këto janë katër korrespondenca shumë interesante të Pilatit dhe Herodit me njëri tjetrin, ku tregohet haptas pendimi mbi aktin e kryqëzimit të një njeriu të pafajshëm, Jezu Krishtit. Interesant është fakti se edhe vetë perandori romak Tiberius  ...

7 prill 1939, Udhekryqet e mbreti Zog

Shqipëria në prag të pushtimit... Në gjysmën e dytë të marsit 1939, udhëtarët e linjave Bari–Durrës e Brindisi – Vlorë kishin filluar të sillnin në Shqipëri lajme të dyshimta mbi grumbullime...

Milosao - Speciale: Pavarësia

Kur Ismail Qemali u nis nga Stambolli për në Bukuresht, Lufta e Parë Ballkanike kishte hyrë në fazën e fundit. Ushtria osmane e thyer po mundohej më kot t’i bënte ballë sulmit të ushtrive...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora