E marte, 02.03.2021, 11:38 PM (GMT)

Lajme

Lajme nga UK Albanians Network

E enjte, 25.06.2009, 05:12 PM


The fourth most widely known Albanian

An Albanian American astronaut, Bill Gregory, who spent 200 hours in space with the mission to install three ultra-violet telescopes in orbit, is the only Albanian who has been in space.

Gregory was one of the guests who helped non-profit organization Brother’s Keeper Outreach, South Lockport in USA, to raise money for their activities by giving [...]

Continue Reading

Another Palluxo.com hoax; now about Israel recognizing Kosovo’s Independence

On 20th June 2009 Palluxo.com wrote that Israel is preparing to recognize the independence of Kosovo in August. Then article continues with: “Knesset member Otniel Schneller said she is concerned about Serbia’s nazi past and that Israel is in ‘no debt’ to Serbia. ”
This “news” spread quickly through the world and some Kosovan media republished [...]

Continue Reading

£20,000 për informata se kush e vrau shqiptarin në Golders Green

Thisislocallondon.co.uk raporton se si detektivët janë kthyer në skenën e vrasjes së pazgjidhur të shqiptarit në Golders Green të Londrës. Para tetë muajsh Cima Sogojeva (27) ishe qëlluar për vdekje me pistoletë në kokë dhe trup disa herë.Policia Metropolitane shpreson se dikush mund të ketë informata që do të ndihmonin në ndriçimin e kësaj vrasje. [...]

Continue Reading

New evidence to help an Albanian chef

An Albanian chef from North Staffordshire in England, Mr Edmond Arapi, is facing extradition to Italy on murder charges but he could be released this week with the help of friends who have uncovered essential evidence.

Mr Arapi was arrested at Gatwick airport last week in connection with 2004 killing in Italy as he was returning [...]

Continue Reading

Ndjekja e Aldo Aliajt mund të kaloj në Shqipëri

Aldo Aliaj (23), i njohur edhe emrin Gerald Mitre, vazhdon të ndiqet nga policia Britanike në lidhje me therjen për vdekje të zezakut Aaron Stokes (24) të cilin e kishte zënë duke bërë seks koncensual me motrën e tij Renata Mitre (26), në janar të vitit 2006 në Londër.

Detektivët britanikë besojnë se Aliaj është në [...]

Continue Reading

U.S. Department of State recognizes Lesko’s work in the fight against human trafficking

An Albanian activist, Vera Lesko, since she initially started her fight against human trafficking in Albania 1997, has received loads of threats and even she was beaten. As result her family has also suffered, but despite this she continues to fight human trafficking in Albania.Albania is considered to be a major source or transit [...]

Continue Reading

Ish-refugjatët shqiptarë dhe 10 vjetori i luftës së Kosovës

Gazetat lokale britanike vazhdojnë të shkruajnë rreth 10 vjetorit të luftës së Kosovës dhe për refugjatët, ku disa prej tyre përfunduan në Britani. Dy ditë me radhë gazeta North-West Evening Mail publikoi artikuj në lidhje me këtë temë në formë të reportazheve speciale.

Reportazhi i parë iu kushtua Donika Begajt (37) e cila është me prejardhje [...]

Continue Reading

Memorie të tmerrshme të brutalitetit të pastrimit etnik

Fytyra e saj ishe zbehur, flokët i kishte të shprishura, lëkura e saj e ndyrë. Sytë e saj ishin të zbrazët, ecja e saj e pacak. Ajo shtrëngoj një deng afër gjirit të saj, dhe si ajo kaloj unë pashë të ishte bebja e saj e vdekur. Ky ishte një fshat në Kosovë, tash e [...]

Continue Reading

Refugjatët shqiptarë në Australi, 10 vite pas eksodusit

Duket se nuk kanë kaluar një dekadë qëkur Hanife dhe Bedri Venhari e lanë Kosovën që të kërkojnë strehim së bashku me 800 shqiptarë të tjerë në bazën ushtarake Singleton Army Base të Australisë.

Ishte vera e viti 1999 kur ky çift dhe dy djemtë e tyre Fisniku dhe Buki ishin dëshmitarë të gjakderdhjes dhe masakrimit [...]

Continue Reading

Arsimtari dhe babai frymëzojnë tinejxheren

Para dy viteve Marcela Dodi (18) nga Roslindale e SHBA-ve dështoi gati në të gjitha lëndët e shkallës së 10-të në shkollë dhe gati sa nuk kishte ndërprerë shkollimin.

Gjatë kësaj jave, e frymëzuar nga familja dhe arsimtari i saj në shkollën e mesme Media Communications Technology të këtij qyteti, ajo jo vetëm që po diplomon [...]

Continue Reading


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora