E marte, 21.09.2021, 12:34 PM (GMT+1)

Mendime

Kadri Mani: Një kënd tjetër vështrimi nga Bleron Barali daltonist-nihilisti

E hene, 01.06.2009, 10:30 AM


Një kënd tjetër vështrimi nga Bleron Barali daltonist-nihilisti
/përse në gëzimin tonë armiqtë po vajtojnë!?/

Nga Kadri Mani

Re: Kadri Mani /Letërkëmbim‏
Von:  baraliu@gmail.com

Gesendet: Sonntag, 31. Mai 2009 23:48:15
An:  Kadri Osmani (kadrimani@hotmail.com)

Faleminderit lartmadheria juaj shterpe.
Sent via BlackBerry by AT&T
 
From: Kadri Osmani
Date: Sun, 31 May 2009 23:08:16 +0000
To: <baraliu@gmail.com>
Subject: Kadri Mani /Letërkëmb im
O fantazmë e fantazmagorisë, o turpi i shqiptarisë!?- çfarë gënjeshtra po nxjerr nga gjuha jote e përdalë!? O hiç shqiptar, o hiç njeri!? O rob-insan i xhunglave shtazarake!?
Turp e ndot sot e mot.
-------------------------
Me kompetencë e me detyrë zyrtare ( pas replikës në privat) e marr në mbrojtje kolgen tonë të përgojuar nga gjuhëpërdali Balerim Baraliu "New-Yorkeze"!?!
Do t’i pyesim njujorkasit tanë shqiptarë e të huaj se kush dhe si e njohin demokraten kryeredaktoren e Agjendcisë së Lajmeve të Zemrësshqiptare, dhe kush e si e njeh socialis-enveristin Bleron Baraliun?- amerikanët e njohin Dr. Ibrahim Rugovën, dhe a është normale të denigrohen personalitetet tna historike? Të minimizohet ideatori i Autostradës, kur ne e përmes ekrave e përcjellim solemnitetin e inaugurimit me lot gëzimi ndër sytë?
Si duket një person që ha bukën e Amerikës e simpatizon diktaturën!?
Si duket një person që shkruan një gjuhë joshqip, një shqipe bastarde!?
Unë nuk po zgjatem, ngase po jua lë të tjerëve dhe po e japim komplet artikullin e kntestuar, duke i këkuar llogari për tollovitjen e e opinionit.
E thërasim edhe zotin Beqir Sina, për sqarime e për debate?
Shëndet.

Lexoni e (mos) besoni!


Re: [Alb-Shkenca] Do Të Mbahen Ditet Rugoviane .‏ 
Von:  alb-shkenca-bounces@alb-net.com für Bleron Baraliu (baraliu@gmail.com)
Re: [Alb-Shkenca] Do Të Mbahen Ditet Rugoviane .‏
Von:  alb-shkenca-bounces@alb-net.com für Bleron Baraliu (baraliu@gmail.com)
 Gesendet: Sonntag, 31. Mai 2009 16:26:08
 


Te nderuar bashkediskutues,
 
Meqe Afrimi "nga New Yorku" shkroi plote dy here, per ti dhene ngjyre me reprezentuese botekuptimeve "New-Yorkeze" (siq tha dikush), po hedh
edhe une dy fjale mbi kete teme, pa nxjerrur konkluzione por me deshire te prezantoj nje kend tjeter veshtrimi.
Cka me indinjoi se tepermi nga fjalet e Afrimit (dhe me shtyri te shkruaj) eshte se me pajkudesine me te pafalshme Afrimi nencmoi vlerat, potencialet, dhe angazhimet e popullit te madh Shqiptar, ne favor te nje individi qe ishte veq se pjese (e vogel) e tij: "ne Shqipetaret as qe guxonim te ndihemi qe ishim gjall (me perjashtim te fjales se te madhit Rugova...)"
Perderisa fansat e IR mund te indinjohen nga krahasimi (i aresyeshem) i IR me EH, Tito, etj, medoemos se nuk mund te kete shkalle me te lart indinjimi se sa kur krahasohet nje njeri me gjithe popullin e tij.
Heronjte e popujve anembane botes shpeshe kane deklaruar se ndjejne dhembje qe nuk kane me teper se veq nje jete t'ia falin popullit te vet. E a ia fali dhe si jeten e tij IR popullit Shqiptar eshte ceshtje diskutimi, jo konkluze e pakontestueshme, pavaresisht
insistimit te fansave "rugoviane".
Psh. N. Balidemaj, familja e te cilit mund te thuhet lirshem ia dhuroi shume dekada Shqipnise, ne shkrimet e tij ve ne pikepyetje me argumente te logjikshme lidhjet e forta te IR me Sllobodan Millosheviqin. Megjithese eshte e veshtire te konstruktohet hipoteza qe ve IR ne sherbim vullnetar (apo te dhunshem) ndaj sherbimit serb ne
Kosove, nuk duhet pasur frike per te shqyrtuar kete mundesi, ashtu siq nuk duhet pasur frike te hulumtohen qorodite e EH dhe lapset e tij politike qe mund ti kene kushtuar popullit Shqiptar me dekada.
Pavarsisht mekateve te dukshme te IR (si pasurimi i padrejte i familjes R permendur ketu, filluar me privatizimin e 3 shtepive te bashkuara ne nje qe sherbenin si "bastion i LDK-se", deklarimet skandaloze se "UCK eshte dore e shtrire e serbise", dhe "NATO ndalo sulmet"), jane mekatet e mudshme te padukshme qe ndjellin rrenimin e
mitit R.
 Megjithate, une nuk jam ne favor te kesaj, veqse ta leme kete teme per diskutim aty ku i takon. Qendrimi im ndaj ceshtjes R, pra, eshte i njejte me ate ndaj EH: le te shqyrtohet si teme historike, me sa me pak paragjykime qe eshte e mundur, dhe kur te arrihen kokluzionet (qe veshtire se mund te jene pa kontraversa), le te shqyrtohen metutje
vetem ne prizmin e studimit te historise. Besoj se ka pak dyshim se IR eshte jokonsekuencial sot, prandaj "nuk ka dobi nga rrahja e kalit te vdekur" si thone Amerikanet. Ne nderkohe, le te mbetet e qarte se orientime te tilla si mbrojtja apo rrenimi i miteve politike nuk kane vend ne forumin tone shkencor, perveq nese dikush deshiron te sjelle argumente shkencore historike qe kerkojne debatim dhe ftojne
shtjellimin e hipotezave pa paragjykime anuluese.
Ne fund, fjala Rugove simbolizom madheshti ne perfaqesimin e saj, mos te ngaterrohet me mbiemrin e IR, sepse IR nuk mund te jete aq i madh sa qe t'ia pervetesoj emrin Rugoves se vertete.
 
Bleron Baraliu
New York



(Vota: 6 . Mesatare: 1.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora