E shtune, 03.12.2022, 01:01 PM (GMT)

Vërtetësi

Agron Tufa: Listë e shkurtër e ish sigurimit enverist, sot shefa të lartë institucionesh

E enjte, 30.07.2020, 08:15 PM


LISTË E SHKURTËR E ISH SIGURIMIT ENVERIST, SOT SHEFA TË LARTË INSTITUCIONESH

Nga Agron Tufa

Tumori malinj që e bren prej kohësh shoqërinë shqiptare janë edhe kjo dorë gjëmëzezë e ish Sigurimit të diktaturës, që Rilindja i montoi në krye të institucioneve më të rëndësishme të shtetit. Ky detashment i policisë politike të enverizmit sot na është vënë garantues i luftës kundër korrupsionit. Ujqërit me mëlçi të varura përqafe! Ujqërit e mëdhenj dihen, i keni në Parlament, qeveri, bashki, gjykata, drejtësi, Shish, ushtri, polici, etj, kurse këta janë ata të maskuarit, që bëjnë kërdinë. Ata që kanë shkatërruer dje jetë njerëzore, s'e kanë aspak problem të ndërmjetësojnë korrupsionin dhe krimin sot.

Forca politike që do të përmbysë Rilindjen, për mua kriter minimal besueshmërie ka testin e çmontimit të kësaj lukunie, pa pritur që të dalin në pension. Përndryshe, mosveprimi ndaj tyre të bën njësh me ta, sikundërse e ka bërë njësh me ta Vetingun e Policisë!

Ja një listë e shkurtër e tyre:

Bashkëpunëtorë Sigurimi:

-ALBERT ABDULLAH DERVISHAJ, 30.09.1960, informator i Sigurimit nga data 25.6.1981.

Me shkollë të lartë të MPB-së, profili Sigurimi

-XHAVIT FETA SHALA, 8.7.1961

-GANI ISA ZENELI, 25.03.1959

-BESNIK LATIF SHEHAJ, 17.12.1955

-ARTAN PAJO SHKEMBI, 11.10.1967

-XHEVAHIR FARIK KARAJ, 24.2.1964

-NIKOLL PRENG RICA, 8.5.1957

-ILIRJAN KADRI MANDRO, 30.8.1961

-YLLI MITRO VASILI, 24.3.1958

-MEHDI ENVER ÇANGA, 12.12.1961

-KASTRIOT TAJAR SKENDERAJ, 10.2.1967

-EDMOND BAJRAM TARKAJ, 6.5.1966

-KRENAR VELI MUÇO, 1.8.1958

-ARJAN TAFIL FERI, 10.4.1962

-ANDON SOTIR MARKO, 5.1.1967

-SADRI MUÇ RAMÇAJ, 18.9.1959

-AGIM NAZIF HOXHA, 5.8.1969

-BEDRI HAJDAR HASANAJ, 5.4.1967

-BILAL MUHAMET SEMANAJ, 31.12.1969

-MYSERET AVNI HASANBELLI, 19.7.1961

-ZIJA MEHMET SULAJ, 16.5.1963

Të tjerë

-ARDIAN KUDRET FEZOLLARI, 27.03.1968, komandant toge, kampi i Spaçit

-Kujtim SEIT MUÇA 26.01.1964, Kufir,

-GEZIM MAN GOÇI, 17.04.1966, Kufi(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora