E marte, 07.04.2020, 06:20 PM (GMT+1)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Sojsëzi

E diele, 23.06.2019, 09:00 AM


Sevdail Hyseni

Satirike

SOJSËZI

Populli e thotë bukur shpesh,

-Dreqi s’ka dhen e shet lesh!

Shet ore laneti - qoftëlargu,

Sepse “malli” i vjen te pragu!

Krejt në rregull ç’i ka hije,

N’formë dhurate po për besë!

Prapa tij ndonëse fshihet,

Një botë plot me interes!

Nga ky fat në këtë krizë,

Kalon njeriu nëpër mend!

Por, ju lutem n’çfarë sistemi,

Soji i dreqit priti rend...?!

Në monizëm u gjet fare,

Për t’vazhduar edhe sot...

N’skenën tonë “plurale”,

Pa e ndërruar vesin dot!

Engjëllor me pamje qengji,

E qaf nipi e puthë daja...

Mirë e di ky lloj Sojsëzi,

-Me hesap hahet dyjaja!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT