E marte, 21.09.2021, 06:13 PM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Ditëlindja e Shqipnis

E merkure, 12.07.2017, 06:09 PM


këngë për vogëlusha

 

-DITELINDJA E "SHQIPNIS"

 

Mami,Babi për Ditëlindje,më kan premtue,

kam ditën e emnit,"Shqipni" më thërrasin,

tan lodrat e dyqanit kan me ble për mue,...

e një rob kan qep ,don me e festue.

2.         E kan suprajz,s'dom me ma kallzue,

kureshtar fëmij,e di çfarë kanë gatue,

kostumin kombëtar,me plisin e bardhë,

ditëlindjen me zemër,kan me ma urue.

3.         Me ma vesh mue,në Festa e gezime,

me ket veshje don me pagezue,

en dhëndër kur un me m'u martue,

tash nje za, këngën me këndue:

4.         -"Xhamadani vija-vija,

ku asht Kosova asht Shqipnia,

sa ësht mosha kësaj toke,

tan shendet të rojë Fëmija !"

 

Luan Kalana, Florida SHBA

*(-pershtatur ne gegerisht)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora