E marte, 19.10.2021, 03:31 AM (GMT+1)

Kulturë

Qazim Shehu: Rrënjët e psherëtimës

E diele, 26.07.2015, 10:50 AM


RRËNJËT E PSHERËTIMËS

 

QAZIM D. SHEHU

 

+++

 

Vallëzojnë gjethet në freski,

Bari  me  hijeshi,

Drejt orëve të shkurtra,

Minutat.

 

Një valle hedh dora ,

Për tek dora,

Syri vallëzon brenda syrit,

Toka në orbitë

Vallëzon me yjet…

E gjithë jeta një vallëzim ,miku im,

Një rend e çrend pafund,

 

Herë me ngazëllim e herë trishtim,

Rruzuj të trishtë nga supet shkund…

 

 

URNAT E URISË

 

Ca fije shiu i qepin çorapet,

Ca rreze dielli zemrën

Ia qepin me plagët.

Dorën shkathtëson uria,

Në kupë të saj farë e fjalës së mekur,

Me ironinë e një leku.

Si një diell rrokullisur në hon,

Uria në gjymtyrët e tij gjëmon…

 

 

MOTIVET

 

Nga viset e instiktit vijnë shpesh,

Dhe nga një ndërgjegje e nakatosur,

Fryma jonë si ajri xhamin vesh,

Ngroh kryeneçësinë e tyre të pasosur.

Si do i nënshtrojmë?Bukuroshet e paepura

Që na kalojnë pranë e s`na hedhin sy?

Mbetet t`u rrimë gati, t`ua gjejmë mendjen e fjetur,

Ndonjë portë që s`u kanë vënë dry…

 

 

BUTËSI

 

Prej maleve duhej të merrja vrazhdësinë,

Çuditërisht butësinë mora.

Këta tempuj me kokën në re tek u thinjën,

Ngaqë deshën diellin tek i ftohte bora,

Gjithë çfarë ëndërruan ma lanë tek dora…

 

 

RRËNJËT E PSHERËTIMËS

 

Humbet një psherëtimë në kraharor

Mermer shkëlqyes dridhet e feks,

Ç`ndjenjë u ndrydh ,u bë theror,

Kur u hepuan sytë e zes?

Ec e mendo dhe dysho,

Për vlimin tënd të shuar,

Rrënjë e psherëtimës  është ajo

Që çel një lule të përmalluar…

 

 

BURIMI

 

Me gishta currilash përkëdhel

Fije bari të hijshme

Me etje mendja aty më ngel

Se jam bir i kësaj ujëdhishte.

Zjarrin e ujit tek dëgjoj

Që digjet në thellësi,

I zgjas duart, i bashkoj

Me gishtat e tij…

 

 

NYJE

 

Ajo që duhej të ishte kaq e thjeshtë

Papritur lidhet nyje,

Dhe  as Antika, as të mëdhenjtë

S`e thonë këtë farë historie…

Pse në tokë pasuria

Shkon në drejtim të zhdrejtë,

Dhe pse herë herë dashuria

Thahet si përrenjtë?

Dhe besime kaq të thjeshta

Vijnë e rroposin fate,

Seç lidhet nyje nyje jeta

Si lëmsh në tehe shpate…

 

 

E ARDHMJA

 

Në prehër të ditëve përkundet

Dëshirë e paktë e kundërshtimit,

Dhe nga qielli e ardhmja ulet,

Për të dhënë një shpresë prej fillimit…(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora