E premte, 10.04.2020, 07:04 AM (GMT+1)

Plus » Video

Ndre Mjeda filmuar në Tiranë në vitin 1929

E diele, 07.06.2015, 06:54 PMNga materialet e vetme te shqiptarit te madh Ndre Mjeda, qe e sjell te gjalle ate permes pamjeve filmike, te xhiruara ne Tirane me 1929.

Informacioni se mund te ekzistoje i regjistruar edhe zeri i tij, ka vene ne levizje studiues per zbulimin e atij materiali. Per Ndre Mjeden duhet te ekzistojne edhe xhirime te tjera, te cilat duhen konsultuar neper arkiva te huaja.

Mjeda eshte figure e shquar e levizjes per clirim kombetar, qe ka zhvilluar veprimtarine e tij ne periudhen e Rilindjes, Pavaresise dhe konsolidimit te shtetit shqiptar.

https://www.youtube.com/user/ARKIVKORCE
(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT