E marte, 09.08.2022, 03:38 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Markokaj: Dorë për dorë

E marte, 30.12.2014, 03:04 PM


DORË PER DORË

-Shkrimtari e poeti Gjon Markokaj ne javet e para te Janarit 2015 do na dhuroje edhe tre libra te rinj. Në njerin prej tyre ne gjetem kete foto-ballinë dhe kete poezi shoqruese.

-Bashkshortes time të jetës, Zojës-

Nga Gjon Markokaj

 

Shkrimtari Gjon Markokaj me bashkshorten  e tij Zojën

Në ballinen e këtij libri

Po dal me Zojen

Me Atë që ndertova jeten

Mbi gjysem shekulli

Mike e bashkshorte

Ka hise në çdo varg

Po ju them të verteten.

 

Në punen time shumëvjeçare

E ndjej edhe gruan bashkautore

Le të jemi (edhe) në këtë kopertinë

Si shtigjeve të jetës

...Dorë per dore.

-------------------

-Per botim në ZSh, nga Z. Lushaj-(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora