E merkure, 07.12.2022, 01:06 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: ShqipoArabet - BesnikuAntishqiptar - AntishqiptariHero - AvokatiAnadollak

E diele, 06.07.2014, 08:01 PM


ShqipoArabet - BesnikuAntishqiptar - AntishqiptariHero - AvokatiAnadollak

Nga Ilir Dardani

Dy fjale per shqiptaret dhe shqipfolesit e Maqedonise

Protesta po por jo te dhunshme. Protesta si shqiptare dhe jo si mbetje osmane. Lereni allahun ne punen e tij se turperuat edhe bagetite e trojeve shqiptare. Jeni shqiptare more te mjere. Vetem njerezia dhe shqiptaria sjell drejtesi. Per ate allahun s'po e rruan kush sot sepse pas lutjeve dalin e vrasin ''vellezerit'' tuaj. Abuzimi me allahun vetem kokethyerje sjelle. Aneksim nga bota reale. Larg flamujve te terroristeve islamike dhe shprehjeve primitive sepse islami kurre nuk do e dominoje boten, por do vazhdoje te dominoje boten e femijeve dhe femrave aty ku kjo ideologji eshte shumice. Duajeni veten duke u larguar nga xhihadizmat sepse e vetmja lidhje me boten aziatike eshte pushtimi i trojeve tona nga osmanet barbare. E gjithe njerezia qe udhehiqet nga ''allah ykberi'' eshte e prapambetur dhe duket qarte qe ky fare allahu nuk i ndihmon kurre sepse keta fare besimtaresh e kane etiketuar si vrases e pedofil. Me kete allahun imagjinar ju tregoni se ekziston djalli.

A ka shqiptare ne Maqedoni? Toke shqiptare po! Shume nga ata qe flasin shqip nuk jane shqiptare. Shumica e shqipfolesve (shqipfoles nuk do te thote shqiptar) ne Maqedoni jane ''allah-ykberista'', pa te kaluar dhe as pa te ardhme. Fundosja e tyre islamike e zmadhon turpin tone kombetar. Do ju lutesha shqipfolesve qe te prezantoheshin si turq, iranian e pakistanez sepse shqiptaret nuk e meritojne thesin me te madh te llumit ne Europe. Asgje nuk keni shqiptare dhe as europiane prandaj mos e mohoni identititetin tuaj perso-reror. Ju jetoni dhe vdisni si fshataret e arabise se kohes shpellarore. Kini te pakten dinjitet sa romet e Rumunise te cilet e mbrojne shtetin e tyre duke u prezantuar si shqiptare gjate aktivitetit hajduto-lyp-meshires ne rruget e Europes. Nuk protestuat kurre si shqiptare! Gjithmone me ''allah ykber'' e flamuj terrositesh myslimane ne balle! Arsye te mjaftueshme per mos-solidarizim.  

Besnik i antishqiptarizmit

Ka ca talent si shkrimtar por sa here flet per politiken apo shoqerine tregon idiotin anadollak apo antishqiptarin. Besnik Mustafaj ishte Minister i Jashtem i Shqiperise ne kohen kur tha se ''Kosoves i mjafton vetem nje Pavaresi e Kushtezuar''! Tani na thote se ''Duhet te jemi me aktive ne Konferencen Islamike''! Ky udhezues i ferrit nuk shikon se cfare po ndodhe ne boten islamike. Duhet te jesh qenje barbare apo bastard i osmaneve qe shqiptaret t'i drejtosh nga kjo bote e cila s'ka te kaluar, te tashme dhe as te ardhme. Bota perendimore eshte ne shkallen me te larte te zhvillimit. Edhe bota islamike eshte ne shkallen me te larte... te shpellarizmit primitiv vellavrases. Gjithmone shqiptaret kane pasur arsye t'i qendrojne larg islamit, por sot numeri i arsyeve eshte i pafundem. Mbi te gjitha sot kemi dy planete brenda tokes, ate islame dhe jo-islame. Kemi boten jo-islamike qe kerkon paqe e dashuri dhe ate islamike qe vret... dhe vrasja fillon pikerisht tek ata qe ne asnje rrethane nuk mund te vriten: femijet. Vetem myslimanet nuk e kane kuptuar (dhe as nuk do e kuptojne) qe ne jemi pjese e nje planeti dhe jemi te detyruar te jetojme se bashku.

Muaji i Ramazanit eshte i shenjte per myslimanet por vrasjet vazhdojme. Ne 8 ditet e para te Ramazanit kemi 52 sulme terroriste nga myslimanet, 5 nga te cilat sulme vetevrasese, kemi 322 te vdekur dhe 436 te plagosur. Po sulme ne emer te religjioneve tjera kemi? Jo, asnje sulm, 0 te vdekur.

Vetem gjate muajit qershor kemi 270 sulme xhihadiste, ne 23 shtete islamike, 41 sulme vetevrasese, 2808 te vdekur dhe 2232 te plagosur rende. Shifrat jane me te medha sepse keta njerez kane nena e baballare, femije, motra e vellezer. Te vdekur te vdekurit e te vrare te gjallet. Asnje sulm ne emer te feve te tjera. Nqs islami do te ishte ashtu sic llapet poshte e lart, feja e paqes, nuk do kishim asnje te vdekur.

Tani islami ke nje tjeter grup terrorist, ISIS. Vrasin, pushtojne, dhunojne e perdhunojne myslimane ne emer te islamit. Ky grup (nga barbarizmi i tyre po cuditen edhe barbaret e Al-Qaedas) i ka shpallur lufte mbare botes, kuptohet qe edhe ne shqiptareve. Edhe ne jemi pjese e hartes se pushtimeve dhe nqs s'do kishim si mburoje Euro-Ameriken do te ishte fundi i shqiptareve me gjak shqiptari. Shqiperia do te ishte vetem vendi i myslimaneve qe perdhunojne femije, sic ka bere i pari i tyre, vendi i vrasesve e grabistesve, sic ka vrare e grabitur i pari i tyre.

Nuk ka dileme ketu, Besnik Mustafaj eshte nje morr islamik qe pretendon te helmoje kokat e shqiptareve, por qe fatmiresisht mbetet vetem nje morr qe gjen vend vetem ne kokat e palara islamike. Sic kam thene me pare, gjeja e fundit qe i duhet shqiptarit eshte islami dhe kushdo qe mbron kauzen islamike ne trojet tona eshte nje vrases, teorik apo praktik, eshte nje perdhunues femijesh dhe fabrike urrejtjeje. Askush nuk ka drejte te luaje me te ardhmen e shqiptareve, sic nuk ka te drejte te beje avokatin e islamit sepse ky i fundit nuk mbrohet dot. Nuk mbrohet islami, sic nuk mbrohet nazizmi, fashizmi dhe as komunizmi.

Antishqiptari si hero kombetar!

Vrasja e Ilia Karelit eshte e denueshme sepse Greqia nuk ka nje ligj ku thuhet ''zhdepini ne dru te burgosurit''. Shteti grek po e heton ngjarjen dhe do denoje autoret e krimit. Kaq per Greqine, aq me shume kur ne Shqiperine tone vriten njerez krejt te pafajshem dhe askujt nuk i behet vone. Ilia Kareli eshte ''heroi'' me i fundit i shqiptareve sepse duket qe shqiptaret jane shteti i fundit i injorances ne Europe. Une jam Pro Denimit me Vdekje per vrasesit dhe kryekriminelet dhe do e miratoja pa asnje dyshim denimin me vdekje te Ilia Karelit sepse ishte nje vrases, nje plagoses, nje grabites, nje shperndares droge dhe nje hajdut. Kishte te gjitha te zezat qe plotesojne profilin e erret te nje SuperKrimineli, dhe nuk gjykoj qe do ishte e drejte mbajtja e tij ne jete me taksat e qytetareve te Greqise, mes te cileve edhe shume shqiptare te ndershem. Une nuk gjykoj nga largesia, por nga afersia: une do meritoja vdekjen e dhunshme nqs do kisha nje profil te tille. Ilia Kareli eshte turpi i Shqiperise dhe i kombit shqiptar. Njerezit si Kareli e kane demtuar rende imazhin e Shqiperise ne bote, por ja qe shqiptaret, te udhehequr nga urrejtja per Greqine dhe injoranca, e varrosin me flamuj kombetar! Cfare duhet t'i besh me shume Shqiperise qe te mos e meritosh kete flamur?! Po, nje nene shqiptare varrosi te birin dhe e ndjej dhimbjen e saj, ashtu sic ndjej edhe dhimbjen e nje nene greke, por kjo eshte vetem nje tregjedi nenore apo familjare dhe nuk eshte nje problem kombetar. Edhe nena e tij duhet ta kuptoje se i biri beri gjithcka qe nuk deshironte ajo. Kur ta kuptoje kete do lehtesohet sadopak nga dhimbja. Perpara se te ulerijme per padrejtesine ne burgjet greke duhet t'u mesojme shqiptareve drejtesine ne liri, te cilen Kareli e ka dhunuar. Burgjet e krimeve te renda duhet te jene nje problem dytesor, ndoshta edhe fjala (e tepruar) ''problem'' do debat! Krimet e perseritura te Karelit perfunduan me vrasjen e tij dhe kjo eshte nje mbyllje qe meritojne te gjithe kriminelet. Nqs ky individ do kishte qene nje qytetar normal s'do kishim vjedhjen, drogen, grabitjen, plagosjen, vrasjen e tjetrit dhe as vrasjen e tij. Hyrja ne rrugen e krimit ne Shqiperi, Greqi, Serbi, Turqi, Siri, dhe ne mbare boten eshte veper antinjerezore dhe antikombetare. Ilia Kareli ishte nje anti-njeri dhe antikombetar, megjithate pas shkrimeve himnizuese do lindin edhe kenge per te! Kjo ndodh sepse shqiptaret pervec nivelit Kaderian jane edhe te nivelit Karelian. Kesaj pacipesie popullore i duhet thene Ndal! duke e nderuar flamurin kombetar me Gjergj Kastriotitin e Adem Jasharin dhe jo ndyresuar me Ilia Karelin apo Kudret Kumen (ne vend qe ta shqiptarizonte emrin e greqizoi, pastaj ne shfaqet edhe si patriot i madh!). Nje miku im, emigrant dhe ai, duke qene ne brendesi te krimeve te shqiptareve (dhe te huajve te ndryshem) ne Europe, me tha qe ''sikur te varej nga une do i denoja te gjithe me dopio-burgim sepse jane njollosesit e emrin te tyre dhe kombit tone''. Edhe une mendoj keshtu sepse ca njolla do i mungonin Shqiperise.

Avokati i anadollizmit te tij

Me ftuan te lexoj nje shkrim te nje personazhi te njohur dhe e lexova. Autori sic dukej kishte blere ca miell, vaj dhe sheqer. Ne fillim kishte hedhur vajin ne tigan, shtuar miellin duke e perzier dendshem, pastaj kishte hedhur sheqerin dhe uje. Pas pak para tij u shfaq: Hallva. Shijimi i hallves kishte krijuar nje romance me origjinen e saj. Lotet krokodilesk kishin rreshqitur neper fytyren e vranet te dashurise shallvore. Ai mllefi i drejte i djeshem sot eshte nje pendese e shtrember, sepse pikerisht keto kohe Kryeministri i Turqise, si asnje Kryeminister ne boten jo-islamike apo jo-komuniste, ndaloi cicerimen e zogjeve te lire (Twitter) dhe YouTube. Turqia ne BE? Ndoshta nje dite kur te lindin turq me bindje jo-islamiko-komuniste. Autori iken dhimbshem nga vetvetja duke na treguar (ate qe kam thene me pare) se ''qe te jesh anadollak nuk eshte e domosdoshme te jesh islamik apo mysliman''. Sulmi i eger i veshur me leckat e ndyra te varferise mendore kunder Europes nuk eshte i pershtashem ne asnje kohe, e sidomos ne kete kohe kur shqiptaret enden si pula me koke te humbur nga kasapi  i pameshirshem islamik. Ne e duam Ameriken dhe kemi plot arsye, por ne shqiptaret nuk jemi amerikane. Ne shqiptaret jemi ne Europe dhe jemi Europiane. Sikur te cmendej ''gravitia'' dhe te na perplaste ne brigjet e Amerikes mund te amerikanizoheshim. Ne Europe kemi qene, jemi dhe do te jemi, edhe pse ne praktike jemi me pak europiane se te tjeret. Pse? Pushtimi i gjate te ben budalle ty dhe fqinjin tend. Ne ende nuk kemi treguar se jemi c'budallosur. Pastaj Turqia eshte si Perandoria Osmane, gjithcka lejohet por vetem shqip jo. Sot flitet se kemi miliona shqiptare ne Turqi por asnje shkolle te vetme shqipe. Shqiptaret jane shkelur me shume se te tjeret por askush nuk i do me shume turqit se shqiptaret. Arabet ndertojne ca xhamia ne Kosove kurse ne Serbi me investimet e tyre ndertojne qytete turistike madheshtore. Nje gje eshte e sigurte: radha per legalizimin e idiotesise ne Shqiperi dhe Kosove e kalon ate te qumeshtit komunist.

Rifreskim kujtese

Une kam lindur vone dhe nuk kam pasur mundesi te jem demokrat dhe as komunist ne kohen e diktatorit, por qe ta denoj ate sistem te cmendur kam plot fakte. Ka shume shqiptare qe ende e vleresojne perbindeshin Enver Hoxha dhe Shqiperine e Ndyre dhe Vrastare Komuniste. Hoxha ishte KryeDiktator por qe kishte mijera mini-diktatore qe e perkrahnin, perndryshe nuk shpjegohet kohezgjatja e nje pushteti vrastaro-injorant. Ndiqni dokumentarin sa per rifreskim kujtese:(Vota: 54 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora