E marte, 19.10.2021, 02:42 AM (GMT+1)

Kulturë

Begzat Rrahmani: Thënie të tunxhta (3)

E diele, 04.11.2012, 04:24 PM


Begzat RRAHMANI

THENEI TE TUNXHTA DHE MEND (DIME) TE TURBULLTA - Pjesa e III.

1. - MYSLIMANËT- SHQIPTARËT shumë lirë e japin tokën KOMBËTARE për kënaqësi personale, për atë pikë lëng të fëlliqtë ta hedhin në bunarin e pistë të pa fund...

2. - Tash  zgjedhjeve të parakohshme u frikohen shqiptarët në pushtet pasi u doli boja, por edhe populli më është vetëdijesuar...

3. - Hyrën të “ PASTËR” dalin të FËLLIQTË...???!!!

4. - Tri dekada jetuan GJELA-PULA, një dekadë jetojnë PULA-GJELA, deri në cofë-vdekje do të jetojnë si pulat pas shiut...?!

5. - Dikur i thash;-jam i unët, ai më tha: - vdis. Sot ai më tha:

- Ku të shkoj-më unë-ne? Edhe unë i thash shkurt:

- Shko-ni në p....... të nënës...???!!!

6. - ALSAT-M me shpejtësi të madhe ka filluar të maqedonizohet...

7. - S’ ka më TRAGJEDI, kur TRURI I INTELIGJENCËS i bindet EPSHIT të trurit të sëmur...?!

8. - S’dimë pse hidhërohen me ne, kur ne përherë kemi thënë se jemi; marksistë, leninistë, stalinista, titistë e shkinista, por kurrë s’kemi thënë se jemi SHQIPTARISTA...

9. - Prapë s;dimë pse populli hidhërohet me ne, ai kurrë s’na kushtëzuar për dhënien e votës...

10. - Kosovarët janë më të favorshëm në diskutime me Serbët, por për fat të keq edhe ato janë Shqiptarë të përçarë...?!

11. - TRURI i SHQIPTARIZMIT siç kishte dha ka qejf ta quajmë, ka arrijë të jetë në skaj dhe në fund të gazetës edhe atë me katër-pesë vargje...?!

12. - Dikur për shpërnguljen e shqiptarëve Marrëveshjet bëheshin pa prezencën dhe pa dëshirën e tyre, kurse tash bëhet me dëshirë prezencë dhe me iniciativë të QEVERITARËVE SHQIPTARË...?!

13. - Edhe atentati ishte një skenar mirë i përgatitur sllav...

14. - I gjallë na pengonte tash krenohemi me këtë LAPIDAR...

15. - Edhe pak KUSHT për në koalicion do të jetë KRUSHQIA...

16. - Vërtetë s’lindin fëmijë, por miliarderë lindin për çdo ditë...

17. - Vetë s’janë në shtëpi, por thonë se janë në komshi...

18. - Gjuajmë të vrasim, por vritemi vet...???!!!

19. - Na akuzojnë për masakra edhe pse plagët dhe varret janë në anën tonë...

20. - Ju pushoni të qetë, ne mirë jemi në Parlament...

21. - Burrëri na qenka ta falësh vrasësin, ta respektosh, bile ta shpallësh edhe hero...

22. - Pas luftës fillon jetë e re, prandaj të kemi paralele të përziera në gjuhën e bukur dhe të shenjtë shtetërore...???!!!

23. - Edhe se s’ ka të vërtetë pluhuri do të çohet deri në qiell, populli imitohet...?!

24. - Shteti i jonë u bë si Zoti i atyre vetëm na dënon...?!

25. -  U lumtë artistëve shqiptarë sa bukur i shqiptonin fjalët e “shenjta” arabe...

26. - Përveç hoxhallarëve edhe shumë të tjerë kanë fobi ndaj gjuhës shqipe...

27. - Porosia sllave thotë: - çdo gjuhë është e bukur dhe e shenjtë përveç gjuhës shqipe...???!!!

28. - Duke iu trembur fjalës fanatizëm krijojmë urrejtje ndaj vetvetes...

29. - Vetë i vulosim rreshtat në ENCIKLOPEDINË maqedonase...

30. - Shqiptarët kënaqen me një mandat( katër vjet), kurse maqedonasit mendojnë të kënaqen  për 100 mandate bile edhe...

31. - Shqiptarët thonë ; “pas nesh edhe diell le të mos lindi e ngrohi”, kurse maqedonasit thonë “pas nesh le të lind dielli dhe më mirë le të ndriçojë e ngrohi”...?!

32. - Shqiptarët për Marrëveshje, Shqiptaro-Maqedonase shërbehen me modelin e marrëveshjes së xha Derrallës me fshatin Kolibar...?!

33. - Punësimi i kuadrit arsimor maqedonas do të zgjidhet me arsimin e integruar në gjuhën shtetërore...???!!!

34. - Një ÇEREK ministër vlen më shumë se 100 heronj të vdekur dhe familjet e tyre...???!!!

35. - Fytyra do tu zbardhet apo zezohet nëse thirrni ose nuk thirrni ekspert botëror për shkakun e vdekjes...

36. - Sa herë të ketë nevojë do ti dorëzojmë mandatet me gojë, por jo edhe me shkrim...?!

37. - Jashtë Parlamenti dhe Qeverie përherë jemi KOMB, brenda tyre jemi KOMBUCË...?!

38. - Banorët e Kosovës le të quhen si të duan, në mes veti, ne tetë milion serb do ti quajmë SH(Q) IPTARË...

39. - Prej MO-së dolët pakicë e madhe, tash duhet të bëheni pakicë e vogël, hidhërohen ...?!

40. - Të lumtë zonjë në ora 22 e 20 minuta u tregova ç’ është arsimi i integruar (PARALELE TË PËRZIERA) - si dikur  dhe përgjegjësi nga ata për maqedonishten prej klasës së parë, flamur, himn e të tjera...

41. – Pse Volebeku nuk shkon në Kosovë të integrojë serbët, por vjen në Maqedoni...???!!!

42. – Pas arsimit të integruar dhe gjuhës maqedonase prej klasës së parë do të duhej edhe nga një KRYQ nëpër shtëpitë shqiptare...

43. – Himni për “SHQIPTAROMAQEDONËT” duhet të jetë “CUCA MAQEDONASE”...!!!

44. – Të qeshurat sot nesër do të jenë qarje pa fund...???!!!

45. – Dikur s’kisha shtëpi, por kisha shtatë fëmijë, tash kam shtatë shtëpi, por s’ kam asnjë fëmijë...???!!!

46. –  Shkoj te varret qajë nënë e babë, kthehem në shtëpi vajtoj fëmijët...

47. – Dalëngadalë kthehemi në kohën e mësues Miliq – ovskit...

48. – Atëherë hipnim në gomar na vritnin, zbritnim na vritnin, tash hipim në autobus na vrasin, zbresim prej autobusit prapë na vrasin...???!!!

49. – Emri, gjuha, historia, lufta, politikanët si dhe shkencëtaroakademikët të PAQARTË si munden librat shkollor, për shqiptarët të jenë të QARTË pa gabime dhe pa OFENDIME...???!!!

50. – Gaboni për LLOGON e televizionit

- M-ja latinisht

- P-ja latinisht

- T-latinisht

- 2- fjesht latinisht

Me këto germa mundeni të shkruani ç’të doni; si psh...???!!!

51. – Sllavin akuzo për atë që të akuzon dhe krejt do të jetë në rregull...?!(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora