E premte, 27.01.2023, 06:02 AM (GMT)

Kulturë

Poezi nga Shpresё Mirona

E marte, 03.01.2012, 07:22 PM


Shpresё Mirona u  lind mё 06.o9.1985. nё Jashanicё tё Klinёs.Ka kryer fakultetin e edukimit. Tani punon nё shkollёn fillore "I. Rraci" nё Klinё me ciklin e ultё. Krijimtarinё letrare e ka  filluar sa ishte nxёnёse e klasёs se 7-tё tё shkollёs fillore, nё vitin 1999. Ka shumё poezi qё ia ka kushtuar fёmijёve gjatё luftёs.

 

Shpresё Mirona

 

 

JETIMI FESTON

 

Kaloi robёria

Fёmiu ynё shqiptarё

Tani po tё buzёqeshё liria

Nё bjeshkёt e Kosovёs se bardhё.

 

Ti ke tёrё familjёn

Qё tё afrojnё ngrohtёsi

Shoqёrohuni me jetima

Sё pёr ju ёshtё kreni!

 

Kosova jonё

Ka veç njё emёr

Ajo fёmijёt pa prindёr

Si nёnё I mbanё nё zemёr.

 

Siç I mori tё gjitha lufta

Edhe fёmiun nga nёna e largoj

Po zёri dhe loti I tij

Armikun me shpirt e mallkoj.

 

Para çdo viti tё ri

Fryen erё e bie borё

Por jetimat e Kosovёs

Nё permendore vejnё kurorё.

 

Nё mes varrёve feston

Jetimi vitin e ri

Se aty pushojnё pёr Kosovё

Dy prindёrit e tij…

 

 

NJЁ COPЁ BUKЁ NGA SHAMIA

 

Tё rrethuar

Nga ushtria

Fёmiun e nёnёs

E rrokё uria.

 

-Nёnё,armikun

Mos e lutё

Por nga shamia

Ma nxjerrё njё copё bukё.

 

-Nёna jotё

Tё folё ty butё

Unё nё vend tё bukёs

T’japi barutё.

 

-Nёnё,unё dua uji,

Fёmiu bёrtiti shumё

Nё vend tё ujit

Armiku I dha plumb…

 

Sa vite kaluan tё Lokёs

Ajo kudo fёmiun e kёrkon

Me shpresё se n’dhe tё Kosovёs

Eshtrat e tij do t’I varron…

 

 

LAMTUMIRЁ, FSHAT E ABETARE

 

Kushtuar nx. tё kl. sё parё, qё u flijuan pёr lirinё e atdheut

 

Atё ditё mblodhe

Lule fushёs,

Pёr t’ia dhuruar

Lulёt mёsueses.

 

Sa ishe nё livadh

Buketin duke lidhё

Pse s’me dёgjove

Kur isha duke tё thirrё?

 

Porsa more vrapin

Pёr tё mbrrije nё kodrinё

Armiku tё goditi

Nё ballё e nё shpinё..

 

Hije tё kishin lulёt

Mbi faqёt si mollё

-Me the:-Merri lulёt,

Dergoja mёsueses nё shkollё…

 

Lamtumirё fshat

Lamtumirё Abetare

Pёr atdhe vdiç 7 vjeçarja

Shoqja ime fshatare….

 

Nёpёr ёndrra me pyet

Pёr mёsuesen,klasёn me I tregua

-Tёrё Kosova ёshtё me ty

Por emir yt kurrё s’ka mu harrua….(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora