E marte, 16.07.2024, 08:16 AM (GMT+1)

Search by date: 9/10/2023

Sabile Basha: Esat Berisha - Luftëtari i shquar për Shqipërinë Etnike

Atdhetari i shquar i Gjilanit Esat Berisha u lind më 14 prill, 1913, në qytetin e Gjilanit. Ishte djali i Ymer Berishës dhe nënës Refiqe. Familja Berisha nga Gjilani, qysh nga moti njihej si familje atdhetare dhe dashamir të mëdhenj të arsimit. Babai i Esatit ishte hoxhë dhe njeri shumë i respektuar në qarqet atdhetare...

Edison Ypi: Prag Vjeshte

Lutja e vetme që shqiptarët e bëjnë me gjith shpirt këtë prag vjeshte është që të kthyerit nga qejfet me shkuma party në plazhet e jugut, pasi ta thyejnë qafën në Llogora me Benza dhe Toyota, të vinë në Tiranë me arkivola.Këtë prag vjeshte, kriteret meritokratike për karrierë të suksesëshme që zbatohen gjërësisht, pra kush gënjen më...

Visar Zhiti: Në Gurëz të Kurbinit

Edhe mesha, edhe festimet në mbrëmje ishin kaq të bukura në fshatin Gurëz, me njerëz plot, që shkëlqenin nga mirësia dhe veshjet folklorike dhe po mendoja se ku ka një kishë, një tempull të besimit, ka dhe qytetari më shumë dhe mikpritje.Isha ftuar në Gurëz në atë festë nga Motër Elena Lulashi, superiore...

Dorian Koçi: Aleks Buda – ‘Arbitër Elegantum’ i debateve historike

Sot është përvjetori i lindjes të historianit të njohur dhe "arbiter elegantum" i debateve historike për etnogjenezën e shqiptarëve, Aleks Buda. Vlen të përmendet kontributi i tij për rikonsiderimin historisë së mesjetës arbëre por edhe lidhjes mes ilirëve e arbërëve nëpërmjet kulturës së Komanit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora