E merkure, 19.06.2024, 05:05 AM (GMT+1)

Search by date: 6/8/2024

Pëllumb Gorica: Tri male, një luginë, Vjosa hapin e shtrin

Ka vende që janë poezi; ka vende ku shfaqen njerëz unikë, të mrekullueshëm; ka vende ku heshtja është muzikë, era është zë, ngjyrat e jetës pikë takimi mes “qytetërimit” dhe Natyrës.Dita është e këndshme (pak e ngrohtë dhe e qashtër) për të udhëtuar dhe admiruar gjithçka rreth teje, mes ngjyrave që të ngopin sytë...

Xhelal Zejneli: Duke pritur Godonë – Metaforë e tragjedisë njerëzore

Analiza e veprës – Drama “Duke pritur Godonë” e romancierit dhe dramaturgut irlandez, kryesisht të shprehjes franceze, Semjuel Beket (Samuel Beckett, 1906-1989) u shkrua në vitet 1947-1948, ndërsa u botua në vitin 1952. U shkrua në gjuhën frënge. Më pas u përkthye  në anglisht. Përbëhet prej dy akteve...

Ferdinand Dervishi: Mafia, apo 'Mafia State'?

Studimit, listimit dhe përdorimit të grupeve kriminale për të fituar pushtetin politik sipas bindjes “aleancë edhe me djallin për të mundur Berishën” shqiptarët po ja shohin hajrin.Rezultati i parë do të ishte ndarja e dukshme e pushtetit me krimin. I dyti do të ishte rreshtimi konstant i vendit tonë si një nga vendet më të korruptuara të Botës...

Florim Zeqa: Të lirohemi nga mashtruesit ordiner!

Politikanët kosovarë përveqse janë bërë të njëjtë dhe pa ndonjë dallim të madh, pushtetarë dhe opozitarë janë bërë edhe të paparashikueshëm në veprimet e tyre! Sa shpejt bëhen bashk aq më shpejt largohen prej njëri tjetrit!...

Kastriot Dervishi: Fakiri dhe Bebi Shameti

Më 8.6.1986 u vra në një postë kufitare të Librazhdit, Bebi Shameti (në foto), 40 vjeç me banim në Tiranë. Shokët e tij mundën të arratisen.Sipas revistës "Në shërbim të popullit" që si rrallë herë publikoi me foto kufitarët e dekoruar, njëri nga vrasësit quhej Fakir...

Prend Buzhala: Një shtrirje e pasur e përvojave artistike e njerëzore

Sado që vargjet e vëllimit poetik "Lindjen mbaj në gji" të Llesh Ndojt ngërthejnë thënien racionale të vargut; megjithatë poezia ngërthen edhe një dimension tjetër, jashtë logjikës së thënies, përmasën delikate të vetëdijes, një hapësirë ku ndjesitë shndërrohen në fjalë. Libri është...

Ndue Dedaj: Ulurima

Ende në veshë, qysh nga fëmijëria, më vjen si një jehonë e largët ulurima e ujkut. Çfarë kishte më shumë në atë zë, trishtim, hakërrim, tërbim? Thonë se çdo ujk ka ulurimën e vet të ndryshme nga tjetri, si zëri i njeriut që nuk ngjet me të askujt. Mbase veç zëri i çjerrë i verrkeqes ishte përherë njësoj!...

Mihal Gjergji: Rrapi i Kaçandonit

Dy rrepe rrinë karshiNë qendër të JaninësOh, ç’dhimbje kanë në gjiKreshnikët e Jutbinës Krrokamat ndjellin mortFermanet shpall dovletiNjë dorë troket në portëVezirin pret mileti...

Fritz Radovani: M'u kujtue At Konrrad Gjolaj

Ishte viti 1993. Porsa kishte ardhë në Shqipni Delegati Apostolik mbas 1945, Imzot Ivan Dias. Ishin mbledhë të gjithë klerikët katolik Shqiptar n’ Argjipeshkvi të Shkodres, dhe Imz. Ivan Dias po njihej me disa klerikë të Shkodres. Ai kishte ndigjue se At Konrrad Gjolaj nuk donte me ia ndigjue...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora