E merkure, 19.06.2024, 05:07 AM (GMT+1)

Search by date: 6/10/2024

Jusuf Buxhovi: 146 vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Paqja e Shën Stefanit dhe realitetet e krijuara prej saj, të cilat më së shumti qëllonin Shqiptarët dhe interesat e tyre, shtruan nevojën për një veprim të përbashkët të të gjitha forcave shqiptare, pavarësisht bindjeve dhe qëndrimeve që kishin rreth të ardhmes së Perandorisë Osmane, në mënyrë që përfundimisht të faktorizoheshin...

Xhelal Zejneli: Individi përballë forcave të territ

Njërën prej veprave më të njohura gjermane të të gjitha kohëve, romanin “Procesi” Kafka e shkroi në vitet 1914 dhe 1915. Romani u botua psthum (pas vdekjes), në vitin 1925. U botua i papërfunduar. Megjithëkëtë, e përmban kapitullin përfundimtar që e çon veprimin deri në fund. Romanin e përgatiti për shtyp shoku i Kafkës, shkrimtari Maks Brod...

Dorian Koçi: Nacionalizmi i Lidhjes së Prizrenit

Pothuajse në të gjithë literaturën ekzistuese rreth lindjes dhe shfaqjes të nacionalizmit mes shqiptarëve nënvizohet fakti se kjo rrymë pati vështirësi për tu përqafuar nga ta dhe se u zhvillua më vonë se në etnitë dhe popullsitë e tjera të Ballkanit. Në këtë përcaktim dhe konkluzion arrihet duke pasur parasysh faktin...

Kalosh Çeliku: Ministria e hajdutërisë

Duartrokitje, më në fund u pajtuan si parti politike! Për mua si shkrimtar, pse të mos e kenë edhe një Ministri të Hajdutrisë, ta tejkalojnë numrin e njëzetë të Qeverisë të “vëllazërim-bashkimit”, me njëzetenjë në politikë. Mos mbesin me numër tek!Deputeti nga koalicioni VLEN, Adnan Azizi ka ironizuar me deputetët e Frontit Evropian...

Albert Zholi: Roli i pavdekshëm i Lidhjes së Prizrenit

Dita e dhjetë e qershorit sjell në vëmendje organizimin politik të parisë së katër vilajeteve shqiptare në Perandorinë Osmane, Lidhjen e Prizrenit. Ajo u themelua zyrtarisht më 10 qershor 1878, në xhaminë Bajraklie të Prizrenit, ku deri një vit më parë ishte qendra e Vilajetit të Kosovës. Pas humbjes fatale të...

Kadri Tarelli: Gëzim Baruti e bëri filozofin të flasë shqip

Kam në dorë dy volumet e librit Esais, (Ese), të autorit Mishel dë Montenj, (1533 – 1592), përkthyer nga Gëzim Isuf Baruti. Volumi i parë me rreth 368 faqe, ndërsa i dyti me 520 faqe, libra me peshë të rëndë në pamje, por më të rëndë edhe në përmbajtje...

Idriz Zeqiraj: Lukunia e PAN-it linçojnë Mimozën!

Opozita destruktive dështoi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme, edhe pse pozita ofroi votat e saj. Për ta kompensuar këtë humbje turpëruese, iu sulën, padrejtësisht e tërbueshëm, Mimozë Kusarit-Lila. Të njëkohshme u angazhuan, si në kor lehjesh, të gjitha mediat e mbizotëruara nga partitë-banda të PAN-it...

Ndue Dedaj: Fani, nga Qafa e Moknushës

Mesdita e së dielës së 9 qershorit 2024. Domgjonasit përgatitën për festën e tyre të Shmarramejt, që është pas tri ditësh. Rasti e ka sjellë të ngjitemi deri në këtë qafë, ku është një kryq druri i thjeshtë, rrugës për në fshatin Hebe e Domgjonit, që e ka mbuluar gjelbërimi aq shumë sa shtëpitë mezi duken...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora