E hene, 20.05.2024, 10:37 PM (GMT+1)

Search by date: 5/6/2023

Nue Oroshi: Ta mbijetosh kohën në befasinë e heshtjes

Në heshtjen e kohës kur gjërat sillën në një hark të përkryer i cili është i përqendruar në kohën e kaluar dhe lidh dy kohërat mes përmes një vijëzimi të hollë dhe të përqëndruar në një mbijetim kohor pa e befasuar heshtjën.Befasia e heshtjës është e lidhur ngushtë me lajmin e Ilirisë ku mbretrit dhe mbreterëshat ilire...

Edison Ypi: Zoti të ruajt Antuan

Duke zbritur nëpër kthesat e Qaf Krrabës drejt Kafes së Xhafës.Përballë një mesoburrë mbytur në djersë ngjitet përpjetë mbi një biçikletë duke tërhequr nga pas një si kosh me rrota.-Anglez je ?-Jam francez,-Më mirë anglez, apo francez ?-Mut të dyja. Më mirë shqiptar...

Ramiz Selimi: Piktori Gazmend Freitag po shfaq suksese të jashtëzakonshme

Këto ditë pata rastin ta vizitoj në atelienë e tij piktorin i mirënjohur nga Linzi Gazmend Freitag. Aty pash piktura të shumta që autori i kishte punuar në mënyrë të përkryer. Kishte portrete me personalitete të ndryshme, piktura me motive nga traditat, peizazhe dhe plotë kompozime tjera. Të gjitha punimet...Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora