E hene, 27.05.2024, 08:09 AM (GMT+1)

Search by date: 5/5/2024

Ndue Dedaj: Ganimetet e Lirisë

Mund të ndryshojnë regjimet, politikat, ideologjitë, por nuk ndryshon historia, aq më pak të tjetërsohet. Ajo ka heronjtë e saj, revolucionarë ose pacifistë. Heronjtë, dëshmorët, martirët, të rënët për Atdhe nuk marrin askund “leje” për të qendruar në histori. Ata janë të vetmit që kanë pasportën...

Vlash Prendi: Nëpër Mbretërinë e Sicilisë

Vizitat në provincën ishullorë të Sicilisë, janë gjithmonë të kendëshme dhe mjaft interesante, kjo për faktin se ky rajon është banuar që në kohë të lashta dhe ka një histori interesante të ekzistencës së saj, por edhe sepse ky territor ishte provinca e parë që u vu nën sundimin e Perandorisë Romake ...

Albert Vataj: Poezia 'Drekë malsorësh' e Martin Camajt, histori gjakmarrjeje

“Drekë malsorësh” është një poezi, e cila jo vetëm përfaqëson forcën poetike, me të cilën Martin Camaj, ju qas shqipshkrimit dhe këndimit ndër ne, t’frymun gjallnimit ndër male, shkrepave e shitime zanash, dhanun trazimshëm t’kodeve t’rrepta zakonore, ku gjakmarrja asht e themelta e të drejtës më lyp drejtësi dhe nder...

Timo Mërkuri: Vullkani Donika Dabishevci

Poezia "Vullkan" e Donika Dabishevcit shfaq një ndjenjë në dukje thellësisht personale dhe me intensitet emocional që “imponon” një lexim të vëmendshëm, pavarësisht  buzëqeshjes që të çel qysh në vargun e parë. Realisht ndjenjat që shpallen në poezi, pavarësisht formës personale të shprehjes janë ndjenja universale që mund të përjetohen...

Xhemaledin Salihu: Presheva Poetike - Konkurs Letrar

Tema e konkursit: PRESHEVA- POETIKE. Konkursi është anonim, i hapur nga 05.05. 2024 deri më 26.05.2024 dhe me shifër. Punimet duhet të jenë të pa publikuara (në libra, gazeta e revista ,portale, internet si dhe rrjete sociale) dhe duhet të dërgohen në adresën elektronike...

Një shtatore që lë hapësirë për ta kritikuar

Skulptura si art tredimensional fokusohet te pjesa anatomike, proporcionet, gjesti, ngjashmëria, drita, hija. Ketë rast ana estetike lë hapësirë për të kritikuar. Trupi i heroit i cili qëndron i ulur në kalë. Nga beli e sipër proporcionalisht trupi i tij është shumë i madh në raport me pjesën e poshtme të trupit. Nëse do fokusohej skulptori...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora