E shtune, 10.06.2023, 04:55 AM (GMT+1)

Search by date: 5/4/2023

Frank Shkreli: Gazetaria nuk është krim!

3 Maji, 2023 shënon 30-vjetorin e Ditës Ndërkombëtare të Lirisë së shtypit. Me këtë rast, Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB), nepëmjet UNESCO-s, po organizon veprimtari të ndryshme për të shënuar këtë ditë dhe rëndësinë e lirisë së shtypit, si një prej lirive themelore që...

Sami Islami: Pse ezani me altoparlantë?

Feja islame është fe e pareformuar ende. Ka mbetur  ajo siç ka qenë   në  gjenezën e saj! Nuk është  si  feja katolike e ortodokse psh.,  që me  Martin Luterin  ka pësuar  ndryshime të mëdha. Deri  atëherë  edhe kjo  fe  ka qenë  radikale (ashtu  siç është  sot feja islame). Feja islame  pra,  si e...

Ndue Dedaj: Në njërën dorë lopatën, në tjetrën votën

Rrugëtimi i gjelbërt socialist drejt 14 majit, me lopata në duar nëpër lulishte, si simbolikë zgjedhore nuk është (mirë)kuptuar të paktën prej meje si qytetar. Duket si një lëvizje ekologjistësh, mjedisorësh, bujqësh, por zor se mund te jetë kredo e manaxhimit të punëve të komunitet...

Visar Zhiti: Të tejkalosh të gjitha vdekjet që të kanë dhënë

Sipas latinëve, janë dy vdekje për shkrimtarin, njëra ajo natyralja dhe tjetra ajo më pas, kur i vdes vepra, do të thosha prerë.Por për shkrimtarin shqiptar ka dhe vdekje të tjera të më përparshme, të mbrapshta, kur të vdesin pa vdekur, siç ndodhte kur sundonte Realizmi Socialist...

Fritz Radovani: Kush ishte Gjergj Kastrioti?

Në fillim të shek. XV Turqit sulmojnë Evropen dhe shkretnojnë fise e mbretni. Fatosi i Krujës përballë rrezikut, qi i kercnohej Shqypnisë, i drejtohet Hyjit edhe e lutë qi mos të premtonte, qi Shqypnija të bije ndër kthetra të Turqve. Lutja e tij prekë të Amshuemin, i cilli i dergon së nalti Flamurin Kuq e Zi...

Vlash Prendi: Milano, qyteti i mrekullive hyjnore

Nga aeroporti i Comisos në Ragusa, me aeroplanin e kompanisë ajrore “Ryanair” jemi nisur drejt Milanos, ku në “Malpensa” do të na presë Eduart Kola emigranti nga Lezha që ka vite që punon dhe jeton në Pavia. ?shtë buzëmbrëmje dhe qyteti i mrekullueshëm llamburit nga dritat. Ndërsa...

Kalosh Çeliku: 'Askeri'

Telefoni cingërroi, dhe më zgjoi nga mendimet e “rrezikshme”. Gjumi, që e bëja përpara një ibriku të larmë me dy çepa raki rrushi. Dhe, dy shtamave me verë nën Rrap. Ëndërrave, që më hudhnin xhindet gra dorë më dorë majë lisave dhe çative të shtëpive, rrëzë “?uke”, në mes të...

Florim Zeqa: Shkaqet e largimit nga vendi!

Sa është e lehtë po aq është e vështirë të shkruhet nga largësia. Eshtë e lehtë sepse nuk e ke rrezikun e përballjes së drejtëpërdrejt me grupet e interesit, por është e vështirë të goditet çdo herë mirë caku shkaku i mungesës së informacioneve nga dora e parë...

Tahir Bezhani: Në pritje

SotTërë ditën jam në pritjeDo më vizitojnë shumë miqQë me mallin e kohës së ikurFortë do i përqafoj AtaMoti nuk i kam parëEdhe pse gjithnjë më rrinë varurNë bebëzat e syveSi shkrumb i mbetur moteveSotJam në pritje të takimeve të rejaTë përhajreve të viteve të  përcëlluara...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora