E hene, 27.05.2024, 07:44 AM (GMT+1)

Search by date: 5/1/2024

Edison Ypi: Ik te Mali me Gropa

Makinë ke. Qefli i natyrës je. Qytetarët po ta shpifin. Qyteti të ka ardhur te fyti. Katunin dhe katunarët i do e i respekton. Me SPAK-un s'ke asnjë problem. Ik te Mali me Gropa.Ky udhëtim fillon te "Qafa e Priskës". Mu aty, pasi i ke hedhur një sy oqeanit mahnitës të maleve në Lindje...

Florim Zeqa: Duam paqe, nuk duam luftë!

Liderët e një shteti demokratik asnjëherë në fjalorin e tyre nuk e përdorin termin ‘luftë’, por i përdorin paqe dhe fqinjësi të mirë, partneritet dhe bashkëpunim rajonal, i përdorin termat zhvilllim ekonomik dhe mirëqenje qytetare, duke punuar ditë e natë për të mirën e shtetit dhe qytetarëve...

Kalosh Çeliku: Tre burra që e kapën mashën e skuqur

Po, ata janë Tre burra shqiptarë (kryetarë)! Që: gjatë ndryshimeve demokratike e kapën me dorë mashën e nxehtë të skuqur në Maqedoni: Nevzat Halili (PPD), Arben Xhaferi (PDSH) dhe Ali Ahmeti (BDI). Edhe, atë: kur si popull shqiptar zjarr na digjeshte mbi krye. E rrokën me të...

Aurel Dasareti: Kosova po merr gjithnjë e më shumë kërkesa të çuditshme

Përsëritja e pandërprerë e “ndërmjetësve të paqes” nga e gjithë bota për krijimin e një asociacioni në Dardaninë ilire-shqiptare për serbët e vetëshpallur si "popull qiellor", është shumë e çuditshme por nuk duhet të jetë e mërzitshme. Vetëm shikoni “lindjen” e diellit në Serbinë...

Ndue Dedaj: Pashë 100 lepuj! Jo, ishin 99

Ju kujtohet ajo fabula popullore, ironike, unë kam parë njëqind lepuj, që pastaj vjen e ulet e ulet!?...Pse kjo mani për sasinë? Ne jemi një vend i vogël, por “oreksin” e kemi të madh. Folëm për plot dhjetë milionë turistë që e vizituan Shqipërinë gjatë vitit të kaluar. Po pse jo pesëqind me shumë apo më pak? Pse fiks 10 milionë?...

Përparim Hysi: Sa herë vjen 1 Maji

Kushdo që ka jetuar në SHQIPËRI nga viti  1944 deri në vitin 1990 e di mirë se "Dita Ndërkombëtare e punëtorëve"ose DITA e 1 MAJIT, ishte festa që festohej më shumë. Për çdo 1maji në qytete dhe, sidomos në kryeqytet ku jetonte "NJËSHI e CO..." festa kish një status të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora