E diele, 19.05.2024, 07:27 PM (GMT+1)

Search by date: 4/9/2024

Kalosh Çeliku: Ikja nga ferri

Fadil Curri, lindi në Dërmjak të Hanit të Elezit (Kosovë) në vitin 1959. Shkollimin fillor, gjimnazin “Zef Lush Marku” dhe Fakultetin Filologjik, dega Gjuhë  Shqipe dhe Letërsi i kreu në Shkup. Me dekada punoi në gazetari, pastaj në arsim, ishte edhe drejtor për kulturë, rini e sport në...

Timo Mërkuri: Tre poetë - Sadik Bejko

Është interesante poezia "Dashuri" e Sadik Bejkos sepse: megjithëse e shkruar në kohën tone, madje me një sfond poetik tradicional, ajo jo vetëm që është një poezi moderne, por mund të shihet si pjesë e tranzicionit midis poezisë moderne dhe asaj postmoderne...

Albert Zholi: Enigmat dhe të vërtetat shqiptare të 7 prillit 1939

-Flasin Astrit Miho, Kaztriot Bezati, Muharrem Kamani, dhe Zef Bushati - Më 7 prill 2024 mbushen 85-vjet- nga pushtimi fashist i Shqipërisë.Pushtimi italian i Shqipërisë, edhe pse formalisht ekzistonte si protektorat i Mbretërisë së Italisë, dhe de jure ishte një bashkim midis Italisë dhe Shqipërisë, i udhëhequr...

Eshref Ymeri: Populli rus prehet në gjumin e skllavërisë

Revoltat e fuqishme që shpërthyen në Kiev më 21 nëntor 2013 për shkak të mosnënshkrimit nga ana e presidentit Janukoviç të marrëveshjes për asocimin e Ukrainës me Bashkimin Evropian, vazhduan pa ndërpreje, deri në largimin e tij fshehurazi nga vendi më 24 shkurt 2014. Janukoviçi, si agjent i regjur i bandës së Kremlinit...

Atdhe Geci: Plehrave të Olimpit

Asgjë s´ ndrrueka koha pa i ndërruarnga Olimpi asnjëri  nuk bie vetëvetiuduhet të ngritën tallaze si  të detit, qëplehu i Olimpit  të  hiqet e  pastrohet Në  atdheun  tim  drejtësia gjykohetme gabime, me  dëshmi  të rrejshmedhe  anime, e  vërteta  duhet  të  jetëfanar, që  asnjë  stuhi të mos e shuaj...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora