E diele, 19.05.2024, 06:03 PM (GMT+1)

Search by date: 4/4/2024

Qazim Namani: Zanafilla e Kulturës materiale dhe historike në Kosovë

Bazuar në hulumtimet e gjertanishme, gjurmët e para të trashëgimisë kulturore në truallin e Kosovës së sotme fillojnë që nga kulturat e neolitit të hershëm. Që nga kjo periudhë kemi kulturë të pandërprerë të jetës dhe civilizimit deri më sot. Këto kultura ndeshen me gërshetime të elementeve të hershme indoevropiane...

Frank Shkreli: Lekë Pervizi - Një zë prej andej

Lekë Pervizi, autor, piktor shkrimtar, publicist, poet, ish i përndjekur politik – mbi të gjitha, dëshmitar i krimeve dhe i vuajtjeve të mijëra shqiptarëve anti-komunistë, në burgjet dhe kampet e përqendrimit të?regjimit komunist të Enver Hoxhës – ndër më çnjerëzorët në Evropë e në botë...

Kolec Traboini: Ndoc Jakova, shkodrani hero që s'duhet harruar

Ata ishin 4 vëllezër, Ndoc, Dedë, Prenkë dhe Çesk Jakova, siç shihen në këtë fotografi familjare rreth vitit 1942. Morën rrugë të ndryshme në jetë. Deda u bë një nga fotografët e njohur të Shkodrës, ndërsa Prenkë Jakova i kaloi kufijt e qytetit te lindjes duke u bere kompozitori me i shquar shqiptar. Prenk Jakova ishte mësues në kohën kur...

Kalosh Çeliku: Përgëzime partive politike shqiptare

Im Atë, shpesh ma përsëriste një fjali të tij historike: Lufta është si zjarri, llunja e Ujit. Vërshima. Dhe, Përmbytja. Me vete merr edhe shumë viktima të pafajshme. Pak veta i shpëtojnë atij zjarri me vërshime Natyrore. Politika, ta hanë edhe kokën. Që, Sot: këtë e dëshmojnë me fakte varrezat mes dëllinjave. Puset e shqiptarëve...

Kadri Tarelli: Mirënjohja bashkë-udhëtare e një shpirti fisnik

Para pak kohësh, shkrimtarja e njohur vlonjate Vilhelme Vrana Haxhiraj, (Vivra), solli për lexuesit e kudondodhur, librin e saj më të ri: “Mirënjohja virtyt i kujtesës”, vëllimi I-rë. (kritika, analiza dhe vlerësime nga autorë të ndryshëm). Është një libër goxha i madh në pamje, (rreth 420 faqe), i ilustruar edhe...

Albert Zholi: Flet “Nderi i Kombit” Margarita Xhepa

Më 2 prill 2024 “Nderi i Kombit” Margarita Xhepa mbushi plot 90-vjet. Plot 9 dekada jetë nga të cilat  72 vjet në skenë. E pabesueshme. Kushdo që e njeh nga afër habitet me energjitë e saj, me kujtesën fenomenale, me buzqëqeshjen karakteristike që se heq kurrë nga buza, me dashamirësinë...

Agron Gjekmarkaj: Çdo mizori e ka ditën e vet të gjykimit

Sot në vendin tonë realiteti është më kokfortë se shekujt. Ai ka ndërtuar gjuhen e vet dhe semantiken e re.Ndonëse në fjalorin e shqipes fjalës “konçesion” si term sinonimor i vihet fjala “lëshim”, publiku i yshtur nga puna shkencore e Qeverisë i ka vënë sinonimin korrupsion.Në kullën e Babelit ku u lidhën gjuhët po bëhet ndryshimi i...

Florim Zeqa: Drejtimi i shtetit nga parti të reja!

Asnjëherë në jetën time nuk kam mbajtur armë në trupin tim. Lapsi dhe librat më kanë shoqëruar dhe më shoqërojnë edhe sot. Armë e kam lapsin, shok e kam librin. Kam ndihmuar të tjerët aq sa kam pasur mundësi, por të keqën askujt nuk ja kam menduar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora