E hene, 04.03.2024, 01:42 AM (GMT)

Search by date: 2/8/2024

Albert Vataj: Dita kur qëlluam Zotin me gurë

Mund të ishim të parët në çdo qasje progresi, por zgjodhëm të ishim të parët në mohimin e Zotit. 6 shkurti i vitit 1967, Enver Hoxha mbajti fjalimin ”Revolucionarizimi i mëtejshëm i partisë dhe pushtetit”, me të cilin filloi lufta kundër ”ideologjisë fetare” e ”zakoneve prapanike”. Nisi kështu një nga etapat më të errëta të diktaturës komuniste...

Enver Bytyçi: Garda e autokratit Edi Rama si Garda e Khomeinit!

Khomeini në Iran ka një gardë, e cila arreston dhe ekzekuton njerëz të pafajshëm, ose edhe fajtorë, po të doni, por me urdhër nga lart, nga udhëheqësi shpirtëror, Ajetollah Khomeini. Eshtë e vetmja gardë kombëtare në botë që njihet për shërbimin që ajo i bën diktatorit autokrat islamik të Iranit. Edhe në Iran kjo gardë konsiderohet si...

Bujar Salihu: Metafizika e flatrave dhe rrëfimi si drejtpeshim sublim

Brahim Avdyli që në paraqitjen e tij të parë, në fundvitet shtatëdhjeta ka zgjuar kërshërinë e lexuesit, por edhe të kritikës letrare posaqërisht për frymën e re poetike që solli në poezinë shqipe. I ardhur nga një provincë e thellë rurale me meritë arriti të futet tek shkrimtarët më të rëndësishëm të viteve ’80, për t’u ngjitur bindshëm në horizontin e madh...

Albert Habazaj: Elegji për Nënën

Dy vjet pa ty, NënëLotin derdh në këngë.Qaj pa lot përbrendaSa më dridhet zemra... Unë në Tërbaç përsëri do të shkojPo kush do të më presë me krahë hapur,“Erdhe, a të keqen!”, kush do të më thotë,Iku trimëresha me stuhi brengash matur …

Kastriot Dervishi: Gomerët revizionistë

Më 18.1.1964 tre gomerë revizionistë kaluan kufirin jugosllavo-shqiptar me synime spiunazhi. Sapo hynë në Shqipëri, ato u likuiduan nga ujqërit e Republikës Popullore të Shqipërisë, uria e të cilëve ishte tipike komuniste...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora