E hene, 04.03.2024, 02:23 AM (GMT)

Search by date: 2/5/2024

Sabile Basha: Haki Taha – Vdekje për tradhtarë, Liri për Shqiptarë

Patrioti i madh Haki Taha, u lind në një familje atdhetare e arsimdashëse të Gjakovës, më 1914. Shkollën fillore e nisi në Gjakovë, për ta vazhduar në shkollën “Kosova” në Krumë të Hasit në Shqipëri. Derisa ishte në vendlindje dhe në këtë qytet për çdo ditë si fëmijë e përjetoi robërinë dhe e kuptoi se çfarë do të thotë të jesh nën okupim...

Edison Ypi: Ara e Vdekur

Po shetisja në perferi të Tiranës. Fllad. Ngjyra. Tinguj. Aroma. Kur befas më del para një kodër e butë, e bukur. Mbi kodër, ara të mbjella me ngjyra të zjarrta si të Kubit të Rubikut.Njëra nga arat ishte arë djerrë, arë e shkretë, arë e vdekur...

Ndue Dedaj: Një kujtim i vitit 1982 me Profesor Safet Hoxhën

Në jetën e njeriut lënë gjurmë shumë njerëz, edhe pse kujtesa nis e zbehet me kohën, pasi të tjerë trokasin aty. Mirëpo mjafton një “shkëndijë” që ata të rivijnë tek ti, edhe pse qëllon që të gjejnë të papërgatitur për ritakimin, në kuptimin që ti nuk je i informuar mjaftueshëm se çfarë ka ndodhur me ta më pas...

Illo Foto: Çamëria shqiptare nën optiken e librit “Burrat shkojnë në luftë“

Ka pak kohe , qe ka dale nga shtypi libi   me tregime “burrat shkojne  ne lufte “, veper e  shkrimtarit    , Resmi Osmani . Tregime e perfshira , ne kete liber , jane  te mbeshtetur  teresisht , ne fakte historike .   I gjithe libri , emertohet   historik  Lexusi  shqiptar , ka  kohe  qe e njef  shkrimtarin e afirmuar Resmi Osmani . Veprat  e tij voluminoze  , lexusi i...

Kastriot Dervishi: 45-vjetori i ekzekutimit të Ahmet Hoxhës

Ahmet Manxhar Hoxha (12.2.1940-31.1.1979), nga Kolonja e Gjirokastrës u dënua tre herë nga regjimi komunist, në vitet 1958, 1963 dhe 1978, përkatësisht me 20, 25 vjet heqje lirie dhe me vdekje.Herën e fundit u arratis më 10.10.1978 nga Reparti nr.303 Spaç së bashku me Sali Çakon...

Kalosh Çeliku: Po vijnë burrat e ''hyqymetit''

Ty bre kalemxhi të kam kallxueNuk ta qet me u provu me mue.Se, s’ke zemër  me hy  në luftëQe, dyzetë vjet je tuj  u tutë.Natë e ditë të kanë vu samarëArgat, ke punu në tjetër arë.Zotnive tuj ua fërkue përditëMbylle më gojën he, jezitë!...

Atdhe Geci: Kënga që po rritet

Ky libër njeri i “Iliadës shqiptare”mjaftueshëm i jep zë një çështjejetepër të rëndësishme për origjinën,shqiptarët jemi pellazgët e lashtë,Atdhe, veja emrin vetes emrin Iliribrenda Ilirisë, atdheun e ke brenda.U bën mija vjet njeriu që Iliadatshkruhen e japin shpresë, sa vdesënjë Iliadë ngrihet një tjetër , kështu...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora