E hene, 04.03.2024, 01:12 AM (GMT)

Search by date: 2/4/2024

Lutfi Alia: Xhubleta iliro-arbërore-shqiptare (2)

Nga viti 2016, xhubleta ka statusin: Kryevepra e trashëgimisë kulturore kombëtare. Xhubleta, veshje tipike dhe unikale e grave dhe e vajzave të malësisë të Shqipërisë së Veriut, është studiuar nga etnologë, albanologë, historianë, arkeologë, antropologë, sociologë vendas dhe të huaj, të cilët kanë shkruar...

Frank Shkreli: 80 vjet heshtje zyrtare ndaj Gjenocidit Grek në Çamëri!

Më ra në sy një lajm ditët e fundit në lidhje me 80-vjetorin e gjenocidit grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë i shpërndar nga Fondacioni Çamëria, “Hasan Tahsini”.  Ky fondacion njofton për ekspozitën tre ditore, titulluar “80-vjet gjenocid”, çelur në Kalanë e Tiranës, të ënjtën që kaloi.  Ky aktivitet zhvillohet në kuadër të veprimtarive të ndërmarra...

Nikoleta Kovaçi: Djalli që do të bahet shenjt…

Meqe çudite tek une zgjasin ma shume se sa te mases, thashe t’i them dy fjale per benjaminin tiger te Edi Rames! Duke qene se ai s’thote asgja ma shume se sa dime e kane thane na, prej vitesh, duke qene se ne lukunine e pafre te vjedhjes edhe te grabitjes gjithfaresh ne kte vend une gjithnje kam rreshtu edhe Arben Ahmetajn...

Agron Tufa: Kuçkistan

Kuçkërisht me kuç e maç,Kuç me kuçka e kuçkanëKuçkërimi me kuçkashëKuçkëron në Kuçkistan. Ç'kuvendon kuçka me kuçkëKuçkërisht mbi një kuçkemë:Qysh ta kuçkërojmë më ngushtëKuçkistanë e kuçkëremë?...

Kastriot Dervishi: 100 vjet më parë, kur deputetët talleshin me Leninin

Më 4 shkurti 1924 në Kuvendin Kushtetues të Shqipërisë (kati i dytë i Akademisë së Shkencave sot), në fillim të mbledhjes deputeti Rauf Fico propozoi mbajtjen e zisë për nder të presidentit amerikan Willson, si një detyrim moral ndaj përkushtimit të tij ndaj çështjes shqiptare. Fill pas mbajtjes së kësaj zie, deputeti Jashar Erebara-sekretar i Kuvendit, i shtyrë nga Avni Rustemi ...

Albert Zholi: Flet këngëtari i talentuar mirditor, Artan Kola

Me Artan Kolën kam rreth 20 vite miqësi. Ai është jo vetëm një këngëtar i mirë, por nga studio e tij kanë dalë qindra këngë të këngëtarëve më të mirë shqiptarë. Zëri i tij timbri i tij, por edhe mënyra e organizimit të punës në studio e bëjnë atë një personazh tepër interesant. Fillimet e tij në këngë i përkasin vitit 1981, vit prej të cilit, ai, këngën e ka bërë pjesë të pandarë të...

Florim Zeqa: Pavarësia e Kosovës, e arritura më e madhe e shekullit!

Shpallja e Pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, ishte kurorëzim i një rrugëtimi të gjatë dhe të vështirë me shumë sakrifica për qytetarët e Kosovës, ishte kurorëzim i përpjekjeve titanike të shumë gjeneratave, ishte kurorëzim i rezistencës së gjatë aktive paqësore dhe kurorëzim i luftës së lavdishme çlirimtare...

Blerim Rrecaj: Fletorka e fryrë

Çdo gjë ka historinë e vet, kështu mendoi mbase me të drejtë. E mori në duar një bllok shënimesh, një fletorkë të mbushur jo vetëm me shkronja por edhe me cikërrime tjera si letra të qeskave të sheqerit me emra kafeneshë, ndonjë lugë plastike, ndonjë letër çaji lulesh e frutash, ndonjë çelës rë thyer, ndonjë mjet metalik dere të një brave të ndërruar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora