E hene, 04.03.2024, 02:09 AM (GMT)

Search by date: 2/3/2024

Sabile Basha: Nexhat Agolli - Martir i Bashkimit Kombëtar Shqiptar

Atdhetari i madh Nexhat Agolli, ishte i lindur në Dibër të Madhe më 09 qershor 1914 në Dibër të Madhe. U lind në një familje me tradita të lashta patriotike. Babai i tij duke e ditur se vetëm i ditur je i vlefshëm për atdheun, andaj menjëherë Nexhatin e vogël e dërgon në shkollë. Shkollën fillore e mbaron me sukses në Krumë të Kukësit...

Mark Palnikaj: Në Gjermani me Lobin Euroatlantik Shqiptar

Nga studimet dhe kërkimet që kam bërë kryesisht në arkivat shtetërore të Italisë dhe të Vatikanit  rezulton që fillimet e mërgimit të shqiptarve drejt perëndimit janë në vitin e largët 1396. Në një dokument tjetër ka të dhëna se në vitin 1464 në krahinën e Markes në Itali në një eksod të dokumentuar...

Ndue Dedaj: Mirënjohja si kurorë e kujtesës

Gjithë poetët e mëdhenj e kanë kthyer në simbol dheun e tyre të lindjes, kreshtat apo sokakët ku iu ra kryet. Budi, De Rada, Naimi, Çajupi, Mjeda, Fishta, Poradeci, Migjeni, Mekuli, Kadare, Shkreli, Podrimja etj. Në këtë hulli Agolli zgjodhi baltën si emblemë të lirikës së tij, duke kërkuar te ajo të bukurën dhe të madhërishmen...

Asllan Dibrani: Zakir Naik bashkpuntor i Bin Ladenit, indiani që financon programin “Peace TV shqip” në Kosovë me prapavijë të islamit politik!

Zakir Naik i cili është drejtues kryesorë i këtij televizioni, jo rrallë herë ka thirrur edhe për terrorizëm, duke përfshirë këtu edhe mbështetjen për ish  krye terroristin Osama Bin Ladenin.Transmetimet dhe emetimi  i këtij TV-je në vendet e tjera ka rezultuar  gjithnjë  rreth vehabizmit i cili ofendon në terme agresive myslimanët shia, jo fundamentalistët ...

Albert Zholi: Si u zgjodh Senati i parë shqiptar në 31 janar 1920

Senati i Shqipërisë më vonë Këshilli Kombëtar kishte një dhomë dhe u mblodh pas zgjedhjeve të mbajtura më 31 janar 1920. Senatorët kishin mandatin nga data 27 mars 1920 deri më 20 dhjetor 1920. Kongresi i Lushnjes krijoi Senatin, Parlamentin e parë shqiptar (më vonë Këshilli...

Përparim Hysi: Ne, Shqiptarët!

Ne, Shqiptarët,  mbetëm me mendësitë e MesjetësNë "trenin modern" të kohësDhe jam krejt pranë të vërtetësSado që regëtij prej "ohës"?! Se kemi politikanë si vemjeQë na thithin limfën e jetësTë gjithë sikur janë të një"prerjeje"Ndaj them që kanë mendësitë e Mesjetës,Lozin kungulleshkash, kur vinë në Parlament...

Sevdail Hyseni: Bujanoci fantastik

Kush vjen n’BujanocNuk kthehet pas,Mendon se ka ardhurNë Las Vegas... Kazino e bastoreGjithandej pafund,Qari dhe zarariS’përputhen askund...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora