E diele, 14.04.2024, 09:27 PM (GMT+1)

Search by date: 2/26/2024

Lutfi Alia: Eno Peçi, balerini dhe koreografi në Operan Shtetërore të Vjenës (I)

Koncerti i tradicional dhe madhështor në çdo fillimviti i Filarmonisë së Vienës, orkestër e Teatrit të Operas Shtetërore vieneze, i transmetuar nga kanalet televizive austriake ORF2 dhe Ö1, i ndjekur në mondovision nga 90 vende, më 1 janar 2024 përkoi me 151 vjetorin e koncertit të parë në Ekspozitën Universale të Vienës në vitin 1873...

Bajram Çeliku: Sadin Selmani (1879 - 1921)

Sadin Selmani, si që njihej në popull, lindi në fshatin Zajaz të Kërçovës, dhe rrjedh nga laxha e njohur ,,Koxhaj”, familje trime dhe shumë bujare. Në bisedë me gjyshin tim të ndjerë, ndëgjoja, se: Sadin Selmani, na paska qenë një trim i madh, që kurrë nuk i është trembur syri. Ishte trim mbi trima...

Lekë Mrijaj: Vilson Culaj - Në parajsën (po)etike të Zejnullah Halilit

Në sallën e Katedrales "BOGDANI POLIS" në Prishtinë, sot në orët e pasditës është bërë promovimi i librit: “NË PARAJSËN (PO)ETIKE TË ZEJNULLAH HALILIT" (Përkushtime për Zejnullah Halilin i ed. Vilson Culaj.Te pranishëm në këtë promovim ishin imzot Dodë Gjergji, ipeshkëv i ipeshkvisë së Kosovës...

Ndue Ukaj: Pa kulturë të dialogut shoqëria ngulfatet

Kur e lexoj këtë pohim, shoh të ravijëzuar shumë shqiptarë të trullosur, të cilët përplasën nëpër kriza serioze identitare dhe trallisen pas gjithfarë guidash, në emër të cilave përrallisin si të çmendur në opinion publik.Njeriu i sotshëm është bërë rob i disa konsensuseve publike dhe ai shpeshherë nuk është i vërtetë me vetveten dhe as...

Enver Bytyçi: Ukraina zgjoi Europën nga gjumi i rehatisë për të parë rrezikun rus!

Sot u bënë dy vite nga dita kur Rusia e Vladimir Putin nisi agresionin ushtarak kundër Ukrainës. Jo pak thonin asokohe se Moska do ta pushtonte vendin në disa ditë. Më optimistët përmendnin javët. Madje ky mosbesim ishte i përhapur edhe në qarqe të larta politike e diplomatike në Perendim, saqë ndonjë prej tyre u thoshte diplomatëve...

Florim Zeqa: Mos ju besoni politikanëve mashtrues!

Në të kaluaren, patriotët e mëdhenj e me zë e me namë si Hasan Prishtina, Haxhi Zeka, e shumë të tjerë e kishin shkrirë tërë pasurinë e tyre për çështjen kombëtare, ndërsa "patriotët" e ditëve të sotme vetëm çirren e shtirren në emër të kauzës kombëtare, pa dhenë asgjë nga vetja e tyre, duke...

Ardian Ndreca: Shkodra ka rreth 163 vjet traditë karnavali

Në vitin 1860 cilitdo prej 8878 banorëve të Dervenit apo edhe të Tiranës - që asokohe numronte rreth 500 banorë ma pak se Derveni, për me pa kremtimet e karnavalit do t’i ishte dashtë me marrë rrugën - rreth 14 deri në 16 orë me kalë, mvarej prej rreshjeve të stinës - për me shkue në Shkodër...

Kalosh Çeliku: Gysëmanalfambeti

Po. Gysëmanalfambeti, me këmbët dhe trutë në legen, i shpërblyer me diplomë fakulteti Universitar, tituj shkencorë të blerë në Ish Republikën Jugosllave si rrufjan, Sot: edhe, në “demokraci” me kufinj politik për “fjalën e lirë”, na delë si “patriot” shqiptar?! Edhe, gjuhëtar në institucionet e shtetit të “përbashkë”?! Dartrtokitje...

Asllan Dibrani: Mos përfundimi i gjykimit të Sllobodan Millosheviqit në Hagë pasojë e pa pandëshkuar e Serbisë për gjenocid ndaj Kosovës!

Dhunimet, sipas të drejtës ndërkombëtare dhe Statutit të Tribunalit të Hagës, janë vepra penale, të cilat radhiten në krime kundër njerëzimit. Në këtë kapitull hyjnë edhe luftërat e padrejta që pasojnë me dhunë, vrasje, masakrime, dëbim dhe përdorim shfarosës ndaj popullit tjetër siç hynë edhe  Kosova në këtë range fatkeqësie qe përjetoj skena...

Bashkim Saliasi: Gjurmë në vite

Njeriu lë gjurmë,në vite e shekuj,po s'i shkroi historia,vepra e tij ka vdekur. Gjurmët në jetë,lihen me punë e vepra,në letër shkruhet historia...

Tahir Bezhani: Vaj i ndryshkur moteve

Një fotokujtim të nënës shpalosa sotMë shumë se gjysmë shekulli kaluarMë erdhi e gjallë si dikurKur fëmijë më la, pa lamtumirëNuk bëzante, e mallëngjyer më shikonteNuk rrëfeja brishtësinë e jetësAs vuajtjet nuk ia tregojaMe sy akulli në dhomën e mërdhirëTregoja në emision mallin e djegur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora