E diele, 14.04.2024, 08:47 PM (GMT+1)

Search by date: 2/22/2024

Albert Zholi: Lush Susaj - Mos fajësoni e mos fyeni fermerët dhe as blegtorët e Shqipërisë

Fermerët, blegtorët, eksportuesit dhe ekspertët e bujqësisë nuk janë optimistë për vitin 2024. Kostot e larta, braktisja e fshatit, ulja e mbështetjes buxhetore do të vijojë të thellojë rënien në blegtori dhe prodhimin e fushës. Serrat, janë disi më optimiste. Në sfond të potencialit të lartë për rritje, sektori i bujqësisë do të përballet me vështirësi në vitin...

Rrahman Rrahmani: 16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në Engelholm, Suedi

Me intonimin e himnit Kombëtar dhe Dardan u shënua fillimi i kësaj mbrëmje festive.Në Engelholm- Suedi, Shoqata Kulturore Shqiptare Shën ”Nënë Tereza”, në një atmosferë të mrekullushme e mbushur nga një kënaqësi e veçantë shpirtërore, ku edhe mbizotëroi një hare e  natyrshme, anëpëranë, të një salle të mbushur me qindra bashkatdhetarë, të cilët kishin ardhur...

Kozeta Zylo: Sytë e Nënës m’u bënë dritë…!

Streha ime, strehë e ëmbël,Erdha sonte nëpër ëndërr,Aromë mora tek saksitë,Sytë e Nënës m’u bënë dritë…! Hapa portën me ngadalë,Dhe në gjunjë rashë përdhe,Një këngë labe e pikëlluar,më prishi ëndrrën, për atje...

Blerim Rrecaj: Kujtimet

Derisa merrej me pastrimin e shtëpisë, diçka u rrokullis me një zhurmë që prishi qetësinë, pasi tërhoqi fshesën e merimangave. Dhe nga pjesa e parketit ku ishte e rrinte ormani në korridor, doli ky topth i xhamtë, kjo sferë kristali, që tashti po e vërtit nëpër duar. Sikurse ta vërtiste botën. U mundua të kujtohej se si kishte hyrë kjo sferë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora