E hene, 04.03.2024, 01:44 AM (GMT)

Search by date: 2/10/2024

Kujtim Mateli: Dodona dhe Epiri - histori dhe qytetërim pellazgo-ilir

Aty pas vitit 2000, u njoha me tempullin dhe orakullin e Dodonës, me madhështinë e tyre në botën e antikitetit. Që nga fusha e betejës në Trojë, Akil Pelindi iu drejtua me lutje tempullit të Dodonës, kurse Odiseja do të vepronte sipas këshillave të orakullit, kur të kthehej në Itakë. Enea i Trojës, para se të hidhej në Itali, erdhi në Dodonë...

Ndue Dedaj: Njeriu prej druri

Tili, siç e thirri më pas vajza e sallonit të bukurisë, me emrin e të dashurit të saj të emigruar e të harruar prej pesë vjetësh, befas u rebelua duke i lënë të gjithë pa mend…Kalova rininë këtu si mos me keq, në këtë vitrinë të pluhurt, pa ma varur askush. Këto bukuroshe që shesin plaçka apo u bëjnë paruke zonjushave në kthinën matanë, u buzëqeshin...

Visar Zhiti: Në Pejën e poetit Azem Shkreli

E njoh poetin e këtij qyteti,jemi takuar 3 herë,ndërkaq qyteti tani  është bërë i poetit,mund ta gjesh gjithandej...Herën e parë e pashë, kur unë   do të vdisja, herën e dytë: po vdiste një kohë e unë po dilja nga ferri,herën e tretë: unë isha pakëz i gjallë dhe ai pakëz i vdekur...

Eshref Ymeri: Vdiq mbreti, rroftë mbreti!

Në gazetën “ExLibris” të datës 27 janar 2024, lexova artikullin e dr. Bledar Kurtit, me titull “Kadareja është plotësia e trinisë kombëtare”.Artikulli hapet me deklaratën befasuese në vijim...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora