E merkure, 28.02.2024, 09:55 PM (GMT)

Search by date: 11/4/2022

Blerim Latifi: Dhuna është variabël e varur nga pushteti

Ekziston një rrymë opinioni brenda ideologjisë feministe e cila e afirmon idenë e superioritetit moral të grave në raport me burrat.Thelbi i kësaj ideje është se gratë janë më humane dhe më paqësore se burrat.Videoja ku shfaqen tri vajza të reja duke dhunuar e poshtëruar një grua të moshuar në...

Fritz Radovani: Deri ku shkoi urrejtja?!

Jo larg, urrejtja mërrijti edhe tek Gjergj Kastrioti – Skenderbeu!Nder dokumentat e botueme shkruhet se: “Prokuroria e rrethit të Shkodrës me shkresën Nr. 192/3 Prot. Datë 15/8/1969 na dërgon vendimin për pushimin e çështjes penale lidhur me denoncimin tonë të bërë me telegramin e datës...

Ndue Ukaj: Shoqëria jonë duket se po kalon nëpër xhungël

Sipas shkrimtarit të madh Albert Camus, pa kulturë, shoqëria është një xhungëlNë kohë të amështa si kjo e jona, kur asgjë s’duket se ka kuptim, arti mund të shërbejë si një udhërrëfyes për të mposhtë ligështinë, për t’i dhënë oksigjen mendjes njerëzore dhe për t’i qetësuar sadopak trazimet e mëdha shpirtërore të brezit tonë...

PD: Edi Rama i shndërroi shqiptarët në Popull të Gomoneve

Në Britaninë e Madhe, në media, parlament dhe qeverinë e këtij vendi ka shqetësime serioze për fluksin e paparë të refugjatëve shqiptarë të cilët kalojnë Kanalin me shpresën e një jete më të mirë në atë vend.Gjatë këtij viti, ky fluks deri tani ka arritur në 12000 vetë nga 800 vetë që ishte në vitin 2021...

Ajete Zogaj: Ditar jetësor në vargje

Derisa po lexoja librin në dorëshkrim të autores Lumnije Kajtazi Gjyshinca “Mes dy botëve” më shpërfaqej fuqia engjëllore e një Gruaje, Nëne e Motre,e cila qëndron vertikalisht dhe ecën me kokën lart edhe atëherë kur dallgët e jetës janë të rënda, madje rrënuese!Në vargjet e saj shpaloset bota e femrës shqiptare me...

Aurel Dasareti: Mund të jetë gjyshi-gjyshja jote!

Disa vite më parë isha në dyqan dhe përjetova diçka që e kam përjetuar disa herë. Arsyeja që po shkruaj këtë postim është se kam shpresë se ndoshta mund të ndryshojmë pak në mënyrën se si sillemi ndaj të moshuarve. Në dyqan ishte një zonjë e moshuar që përpiqej të paguaj për mallrat që i duheshin. Ajo nxjerr portofolin e saj, ku ka një numër kartash. Burri pas...

Florim Zeqa: Presidentja injoroi institucionin publik shëndetësor!

Hipokrizia e presidentes Vjosa Osmani nuk zgjati shumë! Ajo pas vizitës më 19 tetor në Klinikën e Onkologjisë në QKUK, tha se shëndetësia duhet të jetë prioritet në Kosovë, kurse vetëm pak ditë më pas, operacionin e kreu në klinikë private, duke injoruar spitalin publik dhe nënçmuar mjekët profesionist...

Kastriot Dervishi: “Agjenti” i UDB-së

Historitë e shqiptarëve që vinin në Shqipëri nga trojet shqiptare në Jugosllavë, janë vërtet të dhimbshme. Nuk ka rast më të mirë se sa shembujt e tyre për regjimin antikombëtar të E.Hoxhës, i cili keqtrajtimin e poshtërimin e tyre e kishte detyrë dite...

Enver Bytyçi: Pse dhe kujt i mungoi Aleksandër Vuçiq në Samitin e Berlinit?

Në Berlin rifilloi Procesi i Berlinit! Aktorët kryesorë rajonalë të Ballkanit Perendimor, përkatësisht presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministrat e Maqedonisë së Veriut Zaev dhe Kovaçevski, si dhe disa politikanë tjerë si Dritan Abazoviç, Ali Ahmeti etj, prej tri...

Bardhyl Maliqi: Një këndvështrim tjetër mbi romanin “Amerikani” të Odise Kotes

Autori Odise Kote është lindur në Gjirokastër dje mbetet gjirokastrit në çdo qelizë të qenies. Ka sevdatë, zakonet  dhe butësinë e gjirokastritëve. Ai ka disa shkollime, fillimisht si ushtarak, punonjës bashkie e prefekture dhe pastaj si pedagog i letërsisë në Universitetin e Gjirokastrës. Aktualisht  është prefekt i Qarkut...

Fritz Radovani: Zeqir Lushaj - Guri dhe Vorba

Mbas vizitës së Ambasadorit Turk në Universitetin e Shkodres me daten 14 Dhjetor 2021, dhe fjales së “Prof. Dr.” Golemi, e cila ka thanë se: “Ne jemi dy popuj vëllezër që kemi luftuar së bashku dhe kemi lënë gjurmë në histori…” Mu kujtue poezia e Zeqir Lushaj…

Jahja Drançolli: Si sot, në vitin 1946, UNESCO u themelua në Paris

Si sot, në vitin 1946, UNESCO, Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën, u themelua në Paris. Dokumenti është ratifikuar nga 20 vende. Edhe pse sovraniteti i Kosovës është njohur nga më shumë se 110 shtete, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Britaninë e Madhe, Gjermaninë dhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora