E merkure, 24.07.2024, 10:15 AM (GMT+1)

Search by date: 11/20/2023

Hazir Mehmeti: At Antonio Bellusci, njeriu i madh i kombit

Përpjekja për mbijetesë është e prekshme në çdo hap të Frasnitës dhe katundeve arbëreshe në Kalabri e njohur me ngulimet arbëreshe gjatë shekujve.  Si duket, periudha më tragjike mbetet ajo pas vdekjes së Gjergj Kastriotit – Skënderbeut. Gjuha, ritet, zakonet, vallet, këngët, afresket, poezitë, përrallat, tregimet, mitet tregojnë...

Nexhmije Mehmetaj: Një pasuri e pamohueshme për fëmijët në mërgim

Një e veçantë e shqiptarëve që jetojnë në Zvicër është  Shkolla e Mësimit Plotësues të gjuhës shqipe organizuara nga Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë ”Naim Frashëri” e cila ka një traditë mbi 30 vjeçare.Qëllimi i shkollës ishte dhe mbetet që breznitë të ruajnë identitetin e tyre, sidomos gjuhën shqipe ...

Frank Shkreli: A po përjashtohen arbëreshët?!

Është e vështirë të besohet një gjë e tillë, por siç mund të lexoni më poshtë artikullin e botuar sot  në gazetën Dielli të Federatës Pan-Shqiptare VATRA në Nju Jork të autores Ornela Radovicka nga Qëndra mbi Gjuhën dhe Kulturën Arbëreshe, themeluar nga Arbëreshi i madh, Antonio. Bellusci në vitin 1980. “Pak ditë më parë, çuditërisht, lajmi...

Jusuf Buxhovi: 'Zakoniku' i Dushanit – Gurthemel i mashtrimeve të historiografisë serbe!

Shthurja e Bizantit me anën e formacioneve të tjera autonome shoqërore dhe politike (feudeve, zhupanive dhe dinastive), siç ishin edhe “Despotati i Epirit”, “Despotati i Artës”dhe “Regnum Albaniae” e vitit 1272-1296  dhe të tjerave deri në shekullin XV kur do të marrë fund kjo perandori, në ato rrethana dramatike dhe fare të paqëndrueshme për nga realitetet shoqërore dhe politike...

Kalosh Çeliku: Qorrsokaku i politikës shqiptare

Fatkeqësisht, Sot: politika shqiptare është nën nivelin e Kryengritjes të Dervish Carës (1983, 1984), kur kryengritësit shqiptar e çliruan Shkupin me pretendime për ta çliruar edhe Velesin, Prilepin e Manastirin... Dhe, në Katllanovë, papritmas afër Shkupit në befasi shpartallohen me topa nga ushtria turke, duke u ndarë në dy grupe për ta...

Albert Zholi: Dita e katërt e Panairit, problemi i librit nuk zgjidhet me katër ditë

Dita e 4 e panairit të librit sipas botuesve ka ecur në gjurmët e dy ditëve të para. Interesi deri në orën 14:00 ka qenë i mirë dhe lëvizjet e të gjitha grupmoshave ishin prezent në të gjithë stendat e Panairit. rezultuar i suksesshëm. Festa e Librit, siç është konsideruar këto ditë Panairi i 26-të i Librit “Tirana 2023...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora