E enjte, 22.02.2024, 12:09 AM (GMT)

Search by date: 11/2/2022

Sejdi Berisha: Në vend të përkujtimit për profesorin tim, Ymer Muhaxherin

Dhe, këtë shkrim që po e shkruaj sot më peshën e shpirtit por edhe të respektit të veçantë, ma detyroi, profesori im, Ymer Muhaxheri, i cili u bë pjesë e jetës sime dhe e rrugëtimit tim rebel që në bankat shkollore në Gjimnazin, atëherë “11 Maji” në Pejë. Profesor, shkurt: ishe, mbete dhe do...

Dritan Demiraj: Çfare pafytyresie dhe imoraliteti politik!

Kur degjuam se te dy partite demokratike rane dakort te bashkepunonin per zgjedhjet lokale te gjithe u gezuam, megjithese gjithe Shqiperia e di qe ka vetem nje PD dhe ajo eshte PD qe drejtohet nga Prof Dr. Sali Berishes, tjetra eshte vetem nje bashkim njerezish qe drejtohet nga tre pazarxhinj, te cilet fatkeqesisht ...

Blendi Fevziu: Sot ato kane goditur secilin nga ne

Kjo nene kishte nje djale. Ajo do ishte sot me te, e me siguri, do kishte qene e kenaqur dhe e lumtur me nipat e mbesat ne shtepine e tij. Por djali nuk e lumturoi dot. Ne momentin me te rendesishem e me delikat te vendit te tij, Taulant Nuraj vendosi t’i bashkohet UCK - se. Ai vendosi te mbroje me jeten e tij jo vetem te moshuarit, por edhe gjithe qytetaret e Kosoves qe kercenoheshin nga dhuna serbe...

Fahri Dahri: Pheidoni - Mbreti i parë i Thesprotëve

Plutarku (1), në veprën e vet “Vitae Parallelae”, thotë se i pari që u bë mbret i thesprotëve dhe i mollosëve pas përmbytjes (kujto: kohën legjendare të Noes (Nuhut)1707 p.e.r.F.D.), ishte Pheidoni, njëri prej atyre njerëzve që erdhën në Epir (zonën gjeografike të Thesprotisë) bashkë me Pellazgun. Kjo...

Eshref Ymeri: Perandoria e së Keqes nuk është shembur ende

Gjergj Fishta, personalitet i shquar i kulturës dhe i nacionalizmit shqiptar, në veprën me titull “Kanibalizmi sllav”, të botuar në vitin 1913, ku analizon krimet barbare, deri në egërsi shtazërore, të serbosllavizmit kundër shqiptarëve, ka pasë deklaruar:“ ... edhe vetë historia ka t’keq...

Florim Zeqa: 100 hapat gjigant të Televizionit Diaspora

26 korriku i vitit 2022 shënon fillimin e një rrugëtimi të gjatë të Televizionit Diaspora, rrugëtim ky, i cili kërkon mbështetje morale, pse jo edhe materiale për rriten dhe fuqizimin e mëtejmë të kësaj shtëpie të madhe televizive të mërgatës sonë.26 korriku i këtij viti trokiti si një zog mëngjesi në platformat televizive...

Kastriot Dervishi: Kujtonin se kapter Dini dhe kapter Nauni rrihnin me kokën e vet

Në kampin e Çermës ku mbaheshin shumë shqiptarë të Kosovës, poshtërimi i tyre ishte ndër detyrat kryesore që komanda kish porosi të bënte. Regjimi antikombëtar i Enver Hoxhës e kishte politikë shumëvjeçare goditjen e shqiptarëve të vinin nga Kosova apo edhe ata të ardhur më parë nga Çamëria. Të shkretët shqiptarë që besonin me...

Berat Buzhala: Vjosa Osmani nuk është notere e Albinit, është marionetë e tij

Kur ishte zgjedhur presidente e Kosovës, me të drejtë, shumë gra ishin ndier mirë. Vjosa Osmani, thoshin ato, ishte inspirim dhe frymëzim për shumë gra të tjera të Kosovës, që do të mund të ëndërronin për pozita të larta shtetërore. Rrugëtimi i Vjosës ishte, ndoshta, më i veçantë sesa i grave të tjera. Nëse të tjerat...

Kimete Berisha: Albin Kurti e zbuloi një Amerikë të Re!

Dhe Presidentja:1. Kundrat e saj bien në sy nga helikopteri: të llakirata, të thella (sikur është fundosur në to), të zeza e solemne... anash u shihet nga larg shkronja e dukatit e firmës- V.Ajo duket që mbath këpucë të personalizuara, si ata tregtarët që qëndisin inicialet e tyre në peshqira të banjos ku historia shlyhet sa herë pastrohet peshqiri...

Kastriot Dervishi: Dhurata sovjetike, jehonë në Boston

Po të lexoje gazetën “Liria”, organ i organizatës “Shqipëria e lirë”, e që botohej në Boston, Shqipëria do të të dukej vend i mrekullive dhe mirëqenies. Organizata në fjalë drejtohej nga John Nasse, ndërsa editor ishte Dhimitër Trebicka. Në numrin 889, datë 30.2.1959, i bëhej jehonë dhuratës se Bashkimi Sovjetik do t’i dhuronte Shqipërisë një...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora