E hene, 15.04.2024, 06:53 PM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Dhurata sovjetike, jehonë në Boston

E merkure, 02.11.2022, 07:07 PM


Po të lexoje gazetën “Liria”, organ i organizatës “Shqipëria e lirë”, e që botohej në Boston, Shqipëria do të të dukej vend i mrekullive dhe mirëqenies. Organizata në fjalë drejtohej nga John Nasse, ndërsa editor ishte Dhimitër Trebicka. Në numrin 889, datë 30.2.1959, i bëhej jehonë dhuratës se Bashkimi Sovjetik do t’i dhuronte Shqipërisë një pallat të madh kulture, gjë që u nis me vizitën e Hrushovit në maj-qershor të atij viti po ashtu gazeta i bënte jehonë përvjetorit të republikës komuniste.

Më poshtë i bëhej jehonë një brigadieri në kooperativën e Biranjës në Korçë, i cili në letrën drejtuar një gazete në Shqipëri shkruan se me kursime kish ndërtuar një shtëpi të re, “si shumë bashkëfshatarë të tjerë”.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora