E premte, 14.06.2024, 03:50 PM (GMT+1)

Sabile Basha: Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Lidhja Shqiptare e Prizrenit e vitit 1878, u dha shqiptareve programin kombëtar për ruajtjen e tërësisë tokësore të atdheut dhe bashkimin kombëtar, kërkesat që përbënin themelin e programeve të Lëvizjes  ...

Sabile Basha: Iku edhe ky vit

I  brishtë si  LIRIAIku edhe një ëndërrDheKurrë më mos e qorto kafkënPse ngeli pa barNë mes shekull Iku edhe ky vitPa kërkuar lejeNga gjiri i atdheutQë të marrë pasaportën biometrikePër fushën e blertë...

Sabile Basha: Programet serbe antishqiptare

Që nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit (1878), në botën shqiptare ekzistonte një program kombëtar i ruajtjes së tërësisë së atdheut, dhe i bashkimit kombëtar, mbi bazën e të cilit ishin hartuar gjithë programet e Lëvizjes Kombëtare ...

Sabile Basha: Më tha Rozafa

Të pyeta nga po vijeVij nga përtej detiU gjegje me përdëllimNë shpatullat e tuatatuazh kishe shqiponjënSa një draguaU step katallaniTë pyeta për gjymtyrët e lodhuraNga nëntoka vijë,Si në flakë u përgjigjeO zot Ke ngjyrë prej dheuPëshpërita ...

Sabile Basha: Procesi gjyqësor ndaj grupit ilegal ''Grupi i Lidhjes së Prizrenit'' më 1950

Duhet theksuar se edhe pas përfundimit të LDB, organizatat ilegale të cilat filluan të vepronin në Kosovë karakterizohen me programet e tyre që kryesisht kishin mbështetje në kërkesat e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Patjetër duhet përmendur ONDSH-në, e cila vepronte në Kosovë dhe në pjesën Lindore të Maqedonisë, dhe kryesisht ishte e përcaktuar për luftë të armatosur kundër robërisë së re jugosllave dhe bashkimin e të gjitha trojeve shqiptare në një ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora