E shtune, 12.06.2021, 09:03 PM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Pishtarë të arsimit e të dijes

E diele, 09.02.2020, 12:59 PM


DREJTORET  E SHKOLLAVE  -pishtare te arsimit e te dijes

-Boris Muzho,  Llambro Shemko,  Llazi Nestori-nga Verniku,  i vetmi fshat minoritar i Devollit

-Ne jeten e njeriut ne moshen e pjkurise, , ne gjurmet e memories , ringjallen kujtime per mbresat e kaluara te shkuara , ngjarje dhe portrete njerezish me te cilet ke punuar dhe bashkejetuar dhe qe mbeten te paharurra .Per kete po percjell para lexuesve, tre portrete, tre emra , tre kolege te mij mesuese te nderuar, drejtore shkolle model ne jete e ne profesion.

  Do citoj vetem tre emra, keta jane te vecante, nga nje fshat me emer te madh ne treven e Devollit, nga fshati minoritar(bullgar-maqedonas) i Vernikut, me njeres inteligjente fisnike dhe bujare, vellezer shqipetare.Kam shkruar ne librat e mij per ta,  me gjate per “Dentistin e Vernikut” Nikolla Filo,  sot ne Kanada, per infermrjerin “doktor, mikrokirurg “popullor e famos Ilo Poposvskin tek “Engjejt e shpirtrave”e te tjere.Por sot po shkermit memorien time per Drejtoret e Vernikut te fshatit te vetem minoritar bullgaro-maqedonas , figura te shqura te arsimt ne Devoll, pasi m’i ngacmoi Ilda Muzho nga Gjermania.

-Boris Muzho

-i pavdekshim Drejtor i shkolles te qytetit te Bilishtit Nje nder kudarot e para e te vjeter “pioniere” te Arsimit ne rrethin e Korces e ne Devoll.Ishte nje bres me i vjeter se ne, nga ku ne mesuam shume prej tyre , ne profesion dhe ne perkushtim profesonal , ne obligimin qytetar,  si edukator dhe masovik te kultures ne qytet e ne fshat .

  Borisi ishte nje futbollist i shqur i klubit te “Devollit” Bilisht, qender mbrojtesi dhe kapiteni i ekipt.Me pas disa vite dhe tranijer e ekipt, kur une lojta per disa kohe , nje sezion bashke me futbollistin e talentuar Trifon Bejelerin, sot ne Amerike..Nuk e haroj zerin e tij, me therriste me nje emer perkedheles, ne konfidence si kolege , me qe isha me i riu i eikpit , Lane (Luan).Disa here ishim bashke ne ekipet e kontrollit  nga Seksioni i Arsimit te rrethit ne shkollat e Devollit.Ishe mesues e derjtues model e shembullor, intelektual i kompletuar, person , burre zotni.I tille mbetet ne kujtesen time, i paharuar ne pavdekesi. Per Borisin mund te flasin gjate per kujtimet e mbresat e tyre bilishtaret, koleget ish nxenesit e tij dhe futbollistet veterane te Devollit.

-Llambro Shemko

-ish Drejtori dhe kolegu im ne shkollen e Vishocices ne Devoll, dhe banor me familjen per disa vite ne vendlindjen tone , Dy djemte  e tij, Terpon dhe Kriston i kisha dhe nxenes ne ciklin e ulet, tejet inteligjente dhe brenda nje kohe te shkurter , mesuan gjuhen shqipe, pasi ne Vernik ne shkollen fillore mesohej gjuha bullgaro-maqedonase.

  Llambroja qe nje masovik i shquar, ai ishte i pari dhe drejtues ne ativitetet kulturore artistike ne fshat.Ai ishte fizarmonicit i talentuar, nje muzikant me teori solfezhi.Nga notat e pentagramit i hidhte ne tastjeret e fisamonikes dhe e ngrinte ne kembe melodine e kenges.Llambro ishte drejtues , dirigjent i Asamblit amator te Vishocicesper disa vite, me te cilet zuri vende nderi ne rreth.Por kur ishte ne vitet e kulmit te karrieres se tij profesinale , ndodhi e papritura.Kalon kufirin, ”arratiset” i vellai i tij , nje djale i ri , barri dhish ne Greqi, .Jeta e tij pesoi tatepjeten.Nuk i harroj ato caste , kur u ndame me lot ne sy me ne Mesuesit  , me derjtotin tone si vella, kolegun e shquar, si banori aktivist intelektual i fshatit Vishocices , kur e pushuan jo vetem si Drejtor por dhe si mesues.Fatmiresisht i shpetoi burgosjes dhe internimit, por tere jeten mbeti me koke ulur duke punuar si bujk i thjeshte ne Vernik.U takuam me mall te madh e te paharuar, ne vitet e demokracise , por tashme ai ishte ne pension.Vishocica dhe vishocaret nuk e harrojne por e mbajne ne goje Lambron, sa here qe bie fjala per arsimin dhe shkollen.

-Llazi Nestori

-ish drejtori, nje brez me i ri nga une dhe i fundit per mua ne Shkollen e Vishocices, gjate viteve te demokracise, para largimit tim ne Amerike.Nje djale i gjate me trup atleti, fjale pak i urte e i mencur, qe bente cdo dite nga nje ore e gjysem rruge , nga Verniku ne Vishocice , dhe ishte gjithmone i pari ne shkolle,  na priste ne mesuesit vendalinj, korrekt ne orrar dhe ne jete.Ne kohen kur shkolla dhe mesuesit u deskriminuan ne vite e para te demokracise, ai e mbajti Shkollen e e Vishocices model dhe mesuesit i vlersonte dhe asnjehere nuk i ulte, por ngrinte lart figuren e mesuesit ne opinon , ne fshat dhe ne drejtorine arsimore.Ishte drejtues kerkues , me shmebullin e tij personal , jo liberal, por me nje disipline te forte profesionale.Kur vinte per kontroll e ndihme ne oret kur jepja une mesim, me thoshte me ndrojtje:-”Luan , une vij ne oret e mesimt tek ty per te mesuar nga pervoja juaj e sukseshme ne profesion e ne mesimdhenije..”..Dhe une prisja gjithmone te bente konluzionet e kontrolli , pas degjimit te oreve te mija te mesimit, por ai i bente publike ne mbledhjet e keshilit pedagogjik , ku me skuqte e me derjsite, me komplimenta lavderuese.Me drejtor Llazon na lidhte dhe Letersia , ai ishte letrar i talentuar, botoi dhe nje liber me poezi.

Ish drejjtori i Vishocices, Lazi Nestori, nga Verniku, do te mbetet ne kujtesen time, si portret eiplogu , per derjtuesit e mij te shkollave , kuadro te palodhur te sakrifices me pasion, per edukinin e brezit te ri e model ne marredhenijet mesues-drejtor,  te perkushtuar , si te barabarte mes nesh.Por ne vecanti Drejtoret e Vernikut, te paharuar dhe simbol, pishtare te arsimit e te dijes ne Devoll.

Mirenjohje , nderime e krenari.

Respekte ish Mesuesi juaj

Luan Kalana, Florida USA

Shkurt 2020.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora