E enjte, 25.07.2024, 07:09 AM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: 'Jalta' 1945 kanceri europian

E diele, 03.02.2019, 01:26 PM


Nga Fritz RADOVANI:

“JALTA 1945” KANCERI  EUROPJAN

Pa kulturen e vjeter Europjane Përendimore, Botës i mungon Dielli...

Diplomati i nderuem amerikan Henrry Kissinger asht i pari historian që tek libri i Tij “Diplomacia”, ka shkrue të verteten e mnershme të Teheranit dhe Jaltes së 1945, tue i tregue rinisë botnore diagnozen e saktë të “Kancerit Europjan”, që perjetsisht e ka shkatrrue kontinentin ma të kulturuem dhe të vjeter të njerzimit perparimtarë: Europen!

Asnjë Shqiptar Atdhetar nuk u pajtue me vendimet e Jaltës, perveç tradhtarëve dhe atyne tregtarëve të vjeter të pakteve të Pashiqit, Titos, grekofonëve e sllavokomunistëve të formuem nder podrumet e homoseksualëve të Beogradit e të Moskës stalinjane të 1927.

Kush e shiti Shkodren në 1913, kush e shiti Vermoshin e Ohrin në 1924, kush e shiti një Shqipni të tanë në 1941 – 44, pa perfundue Lufta e Dytë Botnore, kur fashizmi e nazizmi kishin falimentue plotsisht n’ Itali dhe Gjermani... E në të gjithë Europen?!

Bash atëherë kur Ballkani po coptohej diten per diell e naten per hanë...?! Shqipnia si per qejfin e sllavëve rrethues, në zonat Jugore ishte zhytë në gjak e vllavrasje nga lufta civile.

H. Kissinger shkruen: “Si rezultat , Bashkimi Sovjetik pati mundësi ta kthente pushtimin ushtarak në një rrjet regjimesh satelite” Diplomacia, faqe 441.

“Dy vitet e para pas luftës, vetëm Jugosllavia e Shqipëria vendosën diktatura komuniste. Pesë vendet e tjera, që më vonë u bënë satelitë sovjetikë: Bullgaria, Çekosllovakia, Hungaria, Polonia dhe Rumania patën qeveri koalicioni, në të cilat komunistët ishin më të fuqishem.” “...Kominformi quajti ‘demokraci të reja’ Jugosllavinë, Poloninë, Çekosllovakinë dhe Shqipërinë...” H. Kissinger “Diplomacia” faqe 443.

Shka ngjau në këta shtete per 50 vjetë, ju tregon “Historia e pastudjueme”! Bazat e “Historisë së Vertetë të Shqipnisë” i keni tek “Vetvrasja e Një Kombi” Kol B. MIRAKAJ!

1945 KRIJOHET “PËRANDORIA E SË KEQES” ME MILJONA SKLLAVË...

? 9 NANDOR 1989 MBI PLLAKAT E BETONIT TË MURIT BERLINIT RRAHIN FLETËT PLLUMAT E PAQES... REAGAN, PAPA GJON PALI II, HELMUT KOHL E GORBAÇOV JANË SHPETIMTARËT E PËRJETSHËM TË NJERZIMIT...DHE TEHERANIT E JALTËS I ERDHI FUNDI ...NË SHQIPNI JO!

Edhe sot zani burrnor i Presidentit Ronald Reagan vazhdon me ushtue në Berlin: “Zotni Gorbaçov, hape këtë portë!.. Zotni Gorbaçov ... Zotni Gorbaçov, rrëzoje këtë mur!”...

Kishte kalue një gjysë shekulli që miljona e miljona njerëz e kishin harrue fjalen “LIRI” !

Ajo trokiste nder dyertë e Europës, e barbarët në Shqipni kerkonin “prangat e reja”!

Harruene sa miljon njerëz binin me fjetë pa frikë se i troket dera natën... Sa miljon qej ujq nuk shkyejnë ma njerëz... Sa miljon ml. tel me ferra nuk rrethojnë ma njerëzimin...

Sa miljon vetë nuk mendojnë ma veç me ngranë ... Miljona e miljona vetë ndër shekuj... do të kujtojnë me respekt Ata Burra Shteti që janë Shpëtimtarët e Njerëzimit nga komunizmi barbar, vrasës, gjymtues, rrenues, varrmihës. e gjakatar në gjithë Botën!

Sa njerëz fituen të Drejtën me kenë “njeri”... Sa piramida nuk lahën ma me gjak Rinije... Në kërkim të Lirisë... Sa kampe pune shfarosje e interrnimi u shpërthyen njëherë e përgjithmonë... Sa burgje mbetën vetëm qendra muzeale vuejtjesh, urije e mjerimi...

Sa qendra torturash nuk u lejuen ma me vazhdue shfarosjen.... Sa kriminelë mbetën pa vra njerëz për kënaqësi ...e terror... Sa familje u çveshën nga rrobat dalluese të “luftës së kllasave”... Sa mija e mija njerëz fillue me harrue fjalën “frikë” nga sigurimi... Sa miljon vetë nuk kanë frikë me lutë Zotin... Sa miljon njerëz nuk janë ma të interrnuem... E sa mija e mija fëmijë e pleq nuk vdesin urije e t’ etshem per ujë në kampet e shfarosjes...

Kur stafeten e qeverisjes shqiptare e mori diktatori anadollak Ramiz Alia, qendrimin e tij e mbështeti pa asnjë mëdyshje edhe Nexhmije Hoxha, të cilët së bashku hapne “pusin e demokracisë”, me vrasje e barbarizma nder piramida, vjedhje e shperdorime, demokrat të balsamosun, agjenta sllavokomunistë polumbarë në Detin Jon, vorreza boshe greke, shpartallues të qendresës kufitare nder Malet e Veriut, Ambasada pa Ambasador... Vneshta droge, trafikanta e terroristë në pakte e antarsime në “Konferencat Islamike”, me votime të hapta antiamerikane... Dhe në favor të turpit “Rilindjes komuniste”!

Narkotrafikantët e qeverisë “shqiptare” të pasuesve sllav, vazhdojnë mos me i shkelë “parimet e drogës dhe të homoseksualëve” antishqiptarë të Pazarit të vjeter të Tiranës!

Mbas 75 vjetë terrorizem e imoralitet, Moskës i kujtohet agjenti Ramiz Alia...Francesve Ahmet Muhtar Beg Zogolli, mik i Pashiqit, Grekëve Edi Rama... Ndersa, vend të parë pranë Millosheviqit ka katili Enver Hoxha, që nder 1 miljon e 200000 Shqiptarë ka vra e zhdukë ma shumë se Stalini e kushdotjeter... në Shekullin e “Kancerit Europjan 1945”.

?Mos e harroni thanjen: “Ajo që ka ngja në Shqipni të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit.” HISTORIA PO PERSËRITET !..

Melbourne, 2 Shkurt 2019.(Vota: 2 . Mesatare: 1/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora