E diele, 04.06.2023, 02:52 PM (GMT+1)

Udhëpërshkrim

Milazim Kadriu: Kulla e Isa Boletinit u mbush përplot me plis të bardhë

E hene, 29.10.2018, 07:59 PM


KULLA E ISA BOLETINIT U MBUSH PËRPLOT ME PLIS BARDHË

Në kullën muze të Isa Boletinit u mbajt pjesa e tretë e edicionit të pestë të Manifestimit “Dita e plisit”

Nga Milazim F. KADRIU

Pjesa e tretë e Edicionit të pestë me radhë të manifestimit tashmë tradicional mbarëkombëtar “Dita e plisit”  që është manifestim i ideuar nga Ismet Karasniqi – Lala e në përkrahje  të Këshillit të përgjithshëm të njerëzve të kulturës e artit nga Klina ( Prend Buzhala, Idriz Berisha, Gjon Gjergjaj e  Alban Gashi), kësaj radhe u mbajt në Kullën Muze të Isa Boletinit në Boletin të Shalës së Bajgorës. Organizimin kësaj radhe e mori përsipër Teatri i Qytetit “Sandër Prosi” në krye me Halit Baranin dhe institucionet kulturo-trashëgimore të Mitrovicës.

Manifestimi nisi me homazhet dhe vendosjen e kurorave pranë shtatores së Isa Boletinit në Mitrovicë dhe marshimin e pjesëmarrësve  nëpër rrugët e Mitrovicës për të vazhduar më pas rrugën për në Boletin. Edhe në Boletin u bënë nderime pranë varrit të heroit Isa Boletini dhe u vizituan ambientet muzeore të Kullës së Isa Boletinit.

Në hyrje të kompleksit të Kullës së Isa Boletinit mysafirët nga trojet e ndryshme shqiptare u pritën ngrohtësisht nga burrat shaljanë të cilët u dëshiruan mirëseardhje në Shalën e Bajgorës, në Shalën e Isa Bolietinit.

Që në fillim të programit Ismet Krasniqi-Lala, tha se kësaj radhe moderimin e manifestimit do ta bënë njëri nga organizatorët lokal dhe ia kaloi fjalën Hysni Sylës, i cili fillimisht në emër të qytetarëve të Mitrovicës i përshëndeti të pranishmit dhe i falënderoi organizatorët që e kanë zgjedh këtë mes për të mbajtur pjesën përmbyllëse të edicionit të pestë të manifestimit “Dita e plisit”. Ndër tjera ai tha : ” Është një nderë i veçantë për ne shaljanët, sepse bartja e plisit ishte traditë e kamotshme shqiptare në rajonin e Shalës së Bajgorës dhe të Mitrovicës. Në fotografi të moçme që po dalin nga arkivat gjithandej, banorët e kësaj ane  nuk ishin ndryshe, pos me plis.”

Më pas të pranishmit i përshëndeti dhe ju dëshiroj mirëseardhjeje edhe kryetari i Mitrovicës Agim Bahtiri, i cili edhe një herë tha se kjo tokë është e jona dhe e jona do të mbetet, nuk do të ketë ndarje të tokave shqiptare dhe as të kësaj ane. Pra Mitrovica do të jetë e pa ndarë tha Bahtiri.

Më pas me një fjalë para të pranishmëve u paraqit Rrezarta Loxha ,drejtoresh e Qendrës Rajonale të Trashëgimisë Kulturore në Mitrovicë, që e kishte  mbështetur materialisht manifestimin e Ditës së plisit në Kullën e Isa Boletinit.

Gazmend Boletini, stërnip i Isa Boletinit para të pranishmëve  foli me shumë emocione ngase ndjehej shumë i lumtur që ky manifestim mbahej në kullën muze të stërgjyshit të tij, për çka edhe falënderoi organizatorët dhe të gjithë pjesëmarrësit.

Monologu kushtuar plisit u pritë mjaft ngrohtë nga të pranishmit e të cilin e deklamoi Venera Bojaj.

Shkrimtari, publicisti dhe njëri nga organizatorët e përhershëm të manifestimit Prend Buzhala. para të pranishmëve  u paraqit me kumtesën e tij mjaftë përmbajtjesore të titulluar “Kulla dhe plisi”.

Manifestimi si gjithherë u freskua me një këngë rapsodike nga Nazmi Hajdari.

Ndonëse ishte paraparë që në këtë manifestim të paraqitet me një kumtesë edhe Dr. Jahja Dtançolli, por siç u tha nga moderatori ai nuk ishte prezent ngase ndodhej në një aktivitet të rëndësishëm në Dubrovnik të Kroacisë, ku mban një ligjëratë për Gjin Gazullin.

Profesori  dhe shkrimtari i njohur i Shalës së Bajgorës Fazli Hajrizi, para të pranishmëve u paraqit me kumtesën e tij  të titulluar “Plisi i bardhë-pjesë e kostumit popullor dhe simbol mijëra vjeçar i shqiptarëve”.

Manifestimi u freskua edhe me një pikë muzikore nga  grupi i rapsodëve nga Mitrovica e për të vazhduar edhe me disa fjalë përshëndetëse  nga mysafirë nga troje të ndryshme shqiptare. Kryetari i shoqatës atdhetare “Dukagjini” nga Shkodra, Ndue Sanaj, pasi përshëndeti të pranishmit në manifestimin në kullën e Isa Boletinit, për  Kullën muze “Isa Boletini” ndau mirënjohje dhe medaljonin  “Mehmet Shpendi” të cilën me shumë respekt e pranoi  Gazmend Boletini.

Pastaj përshëndeti  Agron Isa Gjedia, kryetar i shoqatës  “Bytyqi” Tiranë-Prizren, i cili ideatorit të këtij manifestimi i dhuroi dy botimet e kësaj shoqate që janë botime kushtuar plisit, aktivitet të cilin Gjedia më shoqatën e tij e realizon tash e disa vite në Tiranë. Po ashtu ai shpërndau edhe gazetën “Bytyqi” që e boton kjo  shoqatë. Me fjalë përshëndetëse u paraqitën edhe Rrahman Lajçi,  Avdyl Hoxha nga Oda e Junikut, Ramë Mrija nga Tropoja,Vlora nga Amerika, prof. dr. Mehmet Rukiqi etj.

Edhe rapsodët nga Shkodra ia thanë këngës në Kullën e Isa Boletinit, më pas u ndan disa mirënjohje nga Teatri i qytetit “Sandër Prosi” për ata që dhanë kontributin më të madh në organizimin e këtij manifestimi.

Në fund duke e shpallur të mbyllur aktivitetin e kësaj dite, ideatori i manifestimit Ismet Krasniqi-Lala pasi ka  falënderuar pjesëmarrësit tha se në të ardhmen nuk do të quhet më Manifestimi “Dita e plisit”, por do të jenë “Ditët e plisit”,e  që paralajmëroi se në vitin e ardhshëm aktivitetet “Ditët e plisit” do të mbahen ne Jezerc të Ferizajt,  në kullën e Ahmet Delisë në Drenicë, në Zym të Hasit.

Si zakonisht për të pranishmit vendasit kishin shtruar ushqime tradicionale. Edhe në hapësirat jashtë kullës muze  nuk mungoi kënga dhe zëri i ëmbël i çiftelisë, sharkisë e lahutës që tingëllonin aq bukur në këto male të larta të Shalës së Bajgorës nga Rapsodi Nazmi Hajdari me grup, dhe grupet rapsodike nga nga Shkodra e Mitrovica.

Ashtu si erdhën pjesëmarrësit edhe u larguan nga kompleksi i kullës muze të “Isa Boletinit” të përcjell nga burrat e kësaj ane.

Pjesëmarrësit aty ku u takuan pranë shtatores së Isa Boletinit në Mitrovicë aty edhe u ndalën sërish për të marr edhe ndonjë foto dhe për tu përshëndetur me dëshirën që të takohen edhe në manifestimet tjera të radhës.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora