E premte, 18.06.2021, 03:41 AM (GMT+1)

Mendime

Zejdush Kastrati: E pse rruga e kombit gratis?!

E hene, 26.03.2018, 07:43 PM


E pse rruga e kombit gratis?!

Nga Zejdush Kastrati

Se, ne shqiptarёt,  gati gjithnjё,   me perjashtime tё rralla,  ama tё gjithe, prioritet kemi,  vetёm interesin pёrsonal, e shumё pakё ate,  tё pёrgjithshёm,  apo,     rrallё na “dhezё”,  tё angazhohemi, konkretisht pёr fuqizim tё institucioneve dhe shtetit,  qё deklarataivisht gjithnjё e pёrmendim, kemi dёshmuar,  nё shumё raste,  edhe para vitit,  1999, e,  veqanarsht,  gjatё kёtij 2o vjeqari tё fundit....!

.Pёr  Shqipёrinё  dhe shqiptarёt e atjeshёm, nuk dua te flas, sepse kjo ka dёshmuar dhe argumentuar,  se sa e kanё dashur dhe u duan shtetin , edhe pse,   mbi 100 vite, Shqiperia  eshte  shtet i pavarur....!

Aplikimi i taksёs rrugore, nё rrugёn e kombit, pёrkatёsisht nё te hyrje tё Kalimazhit,  fatkeqёsisht, u komentua me reagime shumё negative, e me deklarata nga disa “patriotё”,  por edhe liderё tё Shqiperisё, qё nё opinion njihen si pёrsona qё   e paten “shkёrdhyer” me herёt, institucionin qё drejtonin,  dhe, kuptohet,   pёr  te ardhur  pёrsёri nё pushtet,  tё njёjtit,  janё nё  gjendje,  pёrsёri,  me i ba,  tё njejtat veprime, por,  edhe  me djegё anёkёnd  Shqiperinё,  dhe tash,  na  qajnё me “lot krokodili”,  duke sygjeruar,  qё mos ta paguajmё taksёn,   i ka ra  biznesi Rames,  e blla, blla, blla.....!

Pa elaboruar me larg, por,  nёse i refereohemi gjendjes dhe aplikimit tё taksёs rrugore nё Maqedoni, deri ne Ohёr,  pёr  njё shkuarje,  paguajmё  afёr 3 euro,  nё katёr pika ndaljeje,  dhe ate,  nё disa vende, me njё infrastrukturё rrugore,  qe i gjason,  rrugёve tё  kategorisё  lokale, kurse nёse udhtojmё per Greqi,  nga Shkupi-Velesi-Gradsko,   cmimi pёr taksё rrugore ёshtё 5 euro njё shkuarje, pastaj,  pёr nё Mal te Zi, pёr hyrje,  nё tunelin, Sozina,  pёr tё  shkuar nga Podgorica,   drejt Suto More, , paguan 3 euro njё hyrje,  me njё infrsatrukturё rrugore shumё tё dobёt, e tё,  mos flasim,  pёr pagesen e taksёs rrugore ne Sёrbi, apo, pёr autostradёn nё Kroaci,  nga  Zagrebi,   deri nё Split,  paguan 27 euro, pёr Rijekё, 10 euro dhe Osijek 18 euro... e shtete tjera te rajonit.

Aplikimi i taksёs rrugore nё rrugёn e Kombit, ёshtё njё standard qё  gjithёsesi duhёt tё pёrshёndetet dhe tumiret, por,  gjithёsesi,  duhet kёrkuar pёrgjegjёsi, dhe poashtu standard obligativ,  qё koncesionari, pёrkatёsisht kompania,  q ё vjelё kёto mjete,  tё marri pёrgjegjёsi tё plot pёr mirёmbajtje dhe pёr siguri tё plot,  nё rrugёn e kombit.Pra, tё kёrkohet,  qё tё funksionalizohen,  komplet,  gjitha urat, vendёparkimet me pika karburanti, toalete, pika  ujёsjellesi, pastrim nga gurёt dhe dheu gjatё gjithё kohёs, servise....!

Jo,  nё mёnyrё gjenerale, por  tarifa prej  10 euro,  pёr shkuarje-ardhje,  pёr nё Shqipёri, nuk ёshtё ndonjё ngarkese e paperballueshme,  siq po trumbetojmё e po ankohemi, sepse  fundja fundit, pёr shёrbime tё mira,  gjithёkund  nё botё, pason edhe ceku, por, se a do shfrytzohen kёto mjete pёr infrastrukturёn rrugore,  apo  do pёrfundojnё nё xhapat e oligarkёve edhe tё politikёs dhe klaneve te caktuara nё Shqipёri, apo,  edhe kёndej nga Kosova, kjo ёshtё njё  brengё,  qё duhet tё na shqetёsoj...!

Zatёn, shteti,  mbahet dhe funksionon, nga taksat dhe tatimet,  mileto....!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora