E merkure, 22.05.2024, 03:58 AM (GMT+1)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: Prishtina me dy xhami të reja!

E diele, 22.10.2017, 01:23 PM


A është në dijeni kryetari i Prishtinës për ndërtimin e dy xhamive të reja?

Nga Gani Mehmetaj

Miku im më lajmëron: "Në lagjen Mati 2 është duke u ndërtuar një xhami gjigante, më e madhja deri më tash në Prishtinë. Askush nuk e di financuesin, askush nuk e di kush e dha lejen, askush nuk e di kush qëndron prapa këtij objekti islam. Banorët ankohen se do të kenë probleme serioze kur të nisin britmat e altoparlantëve, meqë dy minaret janë më të gjatat që janë ndërtuar ndonjëherë në Kosovë. Familjet kanë ndërtuar shtëpi në lagjen elitare Mati 2 për t’i ikur zhurmës së qytetit, veçmas britmave të altoparlantëve të xhamive në pjesën orientale të Prishtinës, ndërsa u dëshpëruan kur e panë xhaminë në ndërtim në lagjen moderne. Desha të blija një tokë ndërtimi për shtëpi familjare, mirëpo kur e pashë xhaminë hoqa dorë nga toka dhe nga ndërtimi i shtëpisë", me tha miku im.

Duke e parë mosbesimin tim, ai me mori nga shtëpia me makinë dhe me dërgoi para xhamisë, ku punonin disa punëtorë. Shkrepa disa herë foto me telefonin e dorës nga largësia.

Xhamia tjetër gati e kësaj përmase është duke u ndërtuar në rrugën magjistrale Prishtinë-Shkup kur ngjitesh kodrës së Veternikut. As për këtë xhami opinioni nuk di asgjë. Nuk dija as unë derisa nuk ma treguan.

Kush ua dha lejen e ndërtimit në lagjet urbane që shquhen për qetësi banimi e për banorët e zgjedhur? Sa kushtoi heshtja e inspektorëve? A ka gisht në këto dy xhami edhe i pari i Prishtinës, apo ia kanë fshehur?

Është mirë të deklarohet kryetari Ahmeti për opinion, sepse dhënia e lejeve për xhami, apo heshtja e inspektorëve e kryetarëve të komunave deri me tash kur ndërtoheshin xhamitë, kishte kosto të lartë. S'ka xhami në Kosovë që është ndërtuar pa ryshfete të larta zyrtarëve komunal. Shoqatat islamike në dhënien e ryshfeteve për ndërtime gjithnjë kanë qenë dorëshlirë, prandaj kanë ndërtuar qindra xhami.(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora